Ніалл Глундуб

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ніалл Глундуб
Народився 870
Ірландія
Помер 14 вересня 919(0919-09-14)
Ірландія
Діяльність монарх
Титул Верховний король Ірландії
Посада Q20661236?
Рід Cenél nEógaind
Батько Аед Фіндліах
Мати Máel Muire ingen Cináedad
У шлюбі з Гормлайх інген Фланн Сінна
Діти Muirchertach mac Néilld

Ніалл Глундуб мак Аедо — (ірл. — Niall Glúndub mac Áedo, Niall Glúndubh mac Aodha) — верховний король Ірландії. Час правління: 916—919. Належав до клану Кенел н-Еогайн (ірл. — Cenél nEógain) — гілки північних О'Нейлів (ірл. — Uí Néill). Всі королі з клану О'Нейлів вели свій родовід від верховного короля Ірландії Ніалла Нойгіллаха (ірл. — Niall Noígiallach) — Ніла Дев'яти Заручників. Але нащадки Ніалла Глундуба вказували в своєжму родоводі тільки його як предка, а не давнього Ніалла. Його мати Маел Муйре (ірл. — Máel Muire) була дочкою Кеннета мак Альпіна — короля скоттів і піктів, першого короля нового королівства Шотландія.

Королівства, племена, клани Ірландії в ранньому середньовіччі.

Шлях до влади[ред. | ред. код]

Син Аеда Фінліаха (ірл. — Aed Finliath) Ніалл Глундуб змінив на троні королівства Айлех свого брата Домналла мак Аедо (ірл. — Domnall mac Áedo) після його смерті в 911 році. Розширюючи свою володіння і поширюючи свою владу він переміг сусідні королівства — Дал нАрайді (ірл. — Dál nAraidi) та Ольстер (Улад) в битві під Гларріфордом (ірл. — Glarryford), що в сучасному графстві Антрім. Ворогував і воював з верховним королем Ірландії Фланном Сінна мак Маел Сехнайллом з клану Холмайн, завдам йому важкого удару в битві під Кроссакіел (ірл. — Crossakiel), що в сучасному графстві Міт. Після смерті верховного короля Фланна зайняв трон верховних королів Ірландії всупереч його волі. Справа в тому, що згідно традиції і неписаних законів середньовічної Ірландії трон верховних королів почергово займали представники північних і південних кланів королівського роду О'Нейлів. Під час його правління був відновлений традиційний з'їзд вождів ірландських кланів — Енах Тайлтенн (ірл. — Óenach Tailteann).

Верховний король Ірландії[ред. | ред. код]

Під час правління Ніалла Глундуба вікінги знову напали на Ірландію. Він почав з ними важку війну. Вікінгів очолив вождь, якого ірландські джерела називають О'Імайр (ірл. — Uí Ímair). Велика битва проти вікінгів у 917 році закінчилась безрезультатно, але з великими втратами з обох сторін. Ситуація погіршилась, влада Ніалл Глундуб мак Аедо хитнулась, але деякі клани північної Ірландії, зокрема Лех Квінн (ірл. — Leth Cuinn) підтримали його і О'Нейли мусили визнати його право на трон верховних королів Ірландії. Вікінги продовжували війну і захопили Дублін і деякі інші опорні пункти на узбережжі Ірландії. Продовжуючи війну з вікінгами Ніалл Глундуб пішов в похід на васальне королівство Ленстер, яке вийшло з-під покори. У цій війні він опирався на клани О'Нейлл та королівства Айргіалла і Ольстер. Але вікінги знищили його військо в битві під Сіхрік Каех (ірл. — Sihtric Cáech). Ніалл Глундуб мак Аедо був вбитий разом з двадцятьма іншими вождями ірландських кланів в битві під Кілмехауг (ірл. — Kylmehauog) біля сучасного Ісландбрідж, що в графстві Дублін 14 вересня 919 року — чорного і сумного року в історії Ірландії.

Джерела[ред. | ред. код]

  • The Annals of Ulster // Corpus of Electronic Texts (CELT). 919. Retrieved 2010-04-04.
  • Webb Alfred. A Compendium of Irish Biography: Comprising Sketches of Distinguished Irishmen and of Eminent Persons Connected with Ireland by Office or by Their Writings, New York: Lemma Publishing Corporation, 1970.
  • Annals of Innisfallen // CELT: Corpus of Electronic Texts, 2000, retrieved 2008-03-22
  • Annals of the Four Masters // CELT: Corpus of Electronic Texts, 2002, retrieved 2008-03-22
Попередник:
Фланн Сінна
Верховний король Ірландії
916919
Наступник:
Доннхад Донн