Нібулон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
ТОВ СП «Нібулон»
ТипПриватна
Організаційно-правова форма господарюванняприватна компанія
Галузьекспорт, суднобудування, логістика, судноплавство, сільське господарство
Засновано5 грудня 1991
Засновник(и)Вадатурський Олексій Опанасович[1]
Штаб-квартираМиколаїв, Україна
Ключові особиВадатурський Андрій Олексійович
(генеральний директор)
Продукціязерно, олійні культури, елеватори
Послугивиробництво та переробка сільськогосподарської продукції; зберігання, доробка та перевалка зерна; торговельна діяльність; логістика (вантажний автотранспорт, парк залізничних вагонів, водний вантажний та пасажирський транспорт; рейдова перевалка); суднобудування та судноремонт
Співробітники3700 (2024)[2]
Дочірні компаніїТОВ «Суднобудівно-судноремонтний завод «НІБУЛОН»
ТОВ «Колосівський елеватор»
ТОВ АК «Врадіївський»
ТОВ «Старобільський елеватор»<br/
nibulon.com
CMNS: Нібулон у Вікісховищі

ТОВ СП «Нібулон» — аграрна компанія України, один з найбільших українських сільськогосподарських виробників та експортерів. Заснована 5 грудня 1991 року. Її засновник — Олексій Вадатурський, генеральний директор — Вадатурський Андрій Олексійович. «Нібулон» займає 301 позицію серед компаній Центральної та Східної Європи згідно з рейтингом «Топ500 — 2016», що складений аудиторами «Делойт»[3]. 2017 року за дохідністю посіла 7-е місце серед усіх холдингів України та 3-тє — серед аграрних компаній[4]. За 2018—2019 рік, за версією журналу НВ й інвестиційної компанії Dragon Capital, увійшла до Топ10 агроекспортерів України[5]. 2019 року визнана британським фінансовим виданням найкращим інвестором у сільське господарство України[6].

Розмір інвестицій компанії в економіку України складає більше 2,3 млрд доларів США[7]. Компанія неодноразово ставала переможцем Всеукраїнського рейтингу «Сумлінні платники податків»[8][9]. За результатами міжнародного дослідження Randstad Employer Brand Research «НІБУЛОН» вдруге визнано «Найпривабливішим роботодавцем України в галузі сільського господарства»[10].

Історія

[ред. | ред. код]

1991—2000

[ред. | ред. код]

1991 року створено спільне підприємство миколаївського підприємця Олексія Вадатурського, угорської та британської фірм (KOMBISEED KFT і Meridian Commodities Ltd). Назву підприємства утворили за першими літерами міст, звідки походили співзасновники: від рос. НИколаев — БУдапешт — ЛОНдон[11].

1998 року агрохолдинг уперше отримав прямий кредит в 5 млн доларів від МБРР, ставши першим сільгоспвиробником України, що отримав подібне фінансування. Кошти використовувалися на розширення експорту[11].

Залучення іноземної позики надало імпульс в розвитку компанії. У звіті Всесвітнього банку (МБРР — один із його підрозділів) від 15 грудня 2004 року зазначено, що кожен долар, вкладений за кредитною лінією в «НІБУЛОН», згенерував 4–5 доларів[12].

2001—2012

[ред. | ред. код]

2003 року підприємство отримало кредити за міжбанківськими угодами від фінансових інститутів Данії і Канади[13].

Того ж року введено в дію потужності з прямої перевалки на перевантажувальному терміналі ТОВ СП «НІБУЛОН». У серпні на терміналі завантажено перше кіпрське судно DSPioneer з експортним вантажем фуражного ячменю. Це була перша партія українського зерна врожаю 2003 року, відправлена до Саудівської Аравії. А вже у грудні того ж року введено в експлуатацію другу чергу будівництва перевантажувального термінала, у тому числі 2 зерносховища, кожне ємністю 50 тисяч тонн зерна, оснащені необхідним комплексом комунікаційного і транспортного устаткування.

Після цього компанія зосереджує увагу на зерновому експорті. 2004—2005 маркетингового року було експортовано 1,3 млн тонн зерна, а 2008—2009 — експорт перевищив 4 млн тонн. За обсягами «НІБУЛОН» став лідером серед експортерів України[14].

У 2004 році перевантажувальний термінал ТОВ СП «НІБУЛОН» посів перше місце і отримав диплом I ступеня у номінації «Промислові об'єкти» на конкурсі «Кращі будівлі і споруди, збудовані та введені в експлуатацію в 2004 р. в Україні»[15].

2007-го року Указом Президента України за визначний особистий внесок у зміцнення потенціалу агропромислового комплексу, організацію та забезпечення досягнення стабільно високих показників у виробництві сільськогосподарської продукції, розвиток соціальної сфери генеральному директору ТОВ СП «НІБУЛОН» О. О. Вадатурському присвоєно звання Героя України[16].

2009 року агрохолдинг нараховував 36 філій у 10 областях України та обробляв власними силами близько 70 тис. га землі[17].

2009 року «НІБУЛОН» став розвивати власну транспортну річкову інфраструктуру на Південному Бузі та Дніпрі. Для цього було створено однойменну судноплавну компанію, також укладено угоди з миколаївським суднобудівним заводом «Океан» на будівництво 24 несамохідних суховантажних суден змішаного (річка-море) плавання для перевезення генеральних і насипних вантажів[11]. Наступного року підписаний контракт на будівництво буксирів[18].

10 грудня 2012 року генеральний директор компанії «НІБУЛОН» Олексій Вадатурський та директор представництва ЄБРР в Україні Андре Куусвек підписали кредитну угоду про виділення сільгосппідприємству синдикованого кредиту на 125 млн доларів США[19].

До 2013 року «НІБУЛОН» уже володів флотом у 36 одиниць (з них 7 буксирів[20]). Також компанія мала сім перевантажувальних річкових комплексів (з них 6 — на Дніпрі).

2013 — сьогодення

[ред. | ред. код]

Влітку 2013 року на румунському суднобудівному заводі «Santierul Naval Constanta» (SNC) (м. Констанца) відбулася урочиста церемонія «хрещення» плавучого перевантажувального крана в Чорноморському та Середземноморському басейнах «Святий Миколай», збудованого на замовлення «НІБУЛОНа».

Також цього року компанія зазнала значного тиску з боку державних контрольних органів. Відбулося 557 перевірок, загальна тривалість перевірок за рік склала 1188 днів[21].

А в грудні 2013-го компанія «НІБУЛОН» на власній суднобудівній верфі розпочала самостійне будівництво власного флоту — буксирів проєкту POSS-115[22] «NIBULON-5» та «NIBULON-6».

2016 року компанія підготувалася до відновлення пасажирського судноплавства на Дніпрі та Південному Бузі: до листопада відремонтувала на своєму заводі та протестувала два судна на підводних крилах типу «Восход» («НІБУЛОН Експрес — 1», «НІБУЛОН Експрес — 2»)[23][24]. У цьому ж році відбувся перший рейс пасажирського судна «НІБУЛОН Експрес».

У грудні 2016 року відбулось підписання угоди про виділення Європейським інвестиційний банком 71 млн євро компанії «НІБУЛОН» на розвиток та модернізацію логістичної інфраструктури в Україні[25].

У 2017-му компанія «НІБУЛОН» запустила регулярні пасажирські перевезення за маршрутами Вознесенськ — Ковалівка — Нова Одеса — Миколаїв та Нова Каховка — Херсон — Гола Пристань, а також до Кінбурнської коси[26].

Також цього року відбулося відкриття перевантажувального термінала для зернових та олійних культур філії «Хортиця»[27] (с. Біленьке, Запорізька обл.) за участі Прем'єр-міністра України В. Гройсмана та підписання кредитної угоди з Міжнародною фінансовою корпорацією на загальну суму 100 мільйонів доларів США[28].

2018-го Європейський банк реконструкції та розвитку і ТОВ СП «НІБУЛОН» підписали угоду про надання фінансування на суму 50 млн доларів США для продовження реалізації національного проєкту з відродження вантажного судноплавства Дніпром та Південним Бугом, а також розвитку аграрної логістики[29].

3 березня 2018 року — з реконструйованого сліпу заводу «НІБУЛОН» на воду було спущено перше несамохідне 100-метрове судно проєкту В5000.

1 червня 2018 «НІБУЛОН» запустив регулярні пасажирські перевезення за маршрутом Очаків — Кінбурнська коса. Для реалізації цього маршруту в Очакові було встановлено плавучий причал компанії довжиною близько 100 м[30].

У 2019 році компанія ввела в експлуатацію новий річковий перевантажувальний термінал у с. Тернівка Вільнянського р-н Запорізької обл., що став вже третім підприємством компанії на Запоріжжі[31].

Також 20 вересня 2019-го на ТОВ "Суднобудівно-судноремонтний завод «НІБУЛОН» відбулося урочисте відкриття міжнародного форуму TRANS EXPO ODESA-MYKOLAIV 2019. Захід відзначився водним шоу за участі суден усієї лінійки «НІБУЛОНівського» флоту, а також урочистим введенням в експлуатацію найбільшого за останні 25 років незалежності України і за всю історію суднобудівного заводу «НІБУЛОН» судна — 140-метрового плавкрана класу «річка-море» з двома крановими частинами та зерносховищем ємністю 13 400 м³ NIBULON MAX[32].

У 2020 році «НІБУЛОН» ввів в експлуатацію перше своє річкове підприємство у Дніпропетровській області — філію «Зеленодольська», що знаходиться в с. Мар'янське Апостолівського району.

1 липня 2021 року на базі структурного підрозділу компанії суднобудівно-судноремонтного заводу «НІБУЛОН» створено нове підприємство з організаційно-правовою формою Товариство з обмеженою відповідальністю «Суднобудівно-судноремонтний завод „НІБУЛОН“»[13].

Станом на 2022 рік флот «НІБУЛОНа» налічував 81 одиницю[33].

У червні 2022 року почалось будівництво нового річкового перевантажувального терміналу (Філія «Бессарабська») у місті Ізмаїлі, про завершення першої черги якого було повідомлено у жовтні того ж року[34][35]. З жовтня 2022 по червень 2023 року через філію було експортовано перший мільйон тонн зернових вантажів[36]. Фактично в умовах блокади чорноморських портів філія стала основним каналом експорту компанії: у першому кварталі 2023 року 64 % зернових було експортовано через ізмаїльський термінал[37].

Станом на 2023 рік, через повномаштабний напад Росії на Україну в Миколаєві заблокований майже весь флот компанії – 60 суден, ще 8 — в інших місцях[38].

Напрями діяльності

[ред. | ред. код]

Компанія має 50 підприємств та підрозділів (у т. ч. дочірні компанії) у 14 областях України та 3 паливозаправні пункти.

Торгівля

[ред. | ред. код]

Компанія займає значну частку в українському експорті більшості зернових та олійних культур (пшениця, кукурудза, ячмінь, соняшник, соя, рапс, сорго), на вирощуванні яких спеціалізується Україна. За результатами календарного 2019 року «НІБУЛОН» відвантажив на експорт близько 5,3 млн тонн сільгосппродукції. За результатами календарного 2021 року «НІБУЛОН» відвантажив рекордні 5,64 млн тонн[39].

Основна торговельна діяльність компанії зосереджена на пшениці, кукурудзі, ячмені та сорго, левова частка яких реалізується в країнах ЄС, Близького Сходу, Північної Африки та Південно-Східної Азії[40].

«НІБУЛОН» співпрацює з Всесвітньою продовольчою програмою ООН (World Food Program, WFP), завдяки чому високоякісну сільськогосподарську продукцію отримало голодуюче населення Пакистану, Ефіопії, Бангладеш, Кенії, Мавританії, Ємену та інших країн[41].

6 грудня 2017 року в Каїрі (Єгипет) FAO та «НІБУЛОН» підписали Меморандум про співпрацю для покращення продовольчої безпеки Єгипту та ефективності роботи єгипетських компаній, які займаються виробництвом зернових, їх зберіганням і транспортуванням[42].

Логістика

[ред. | ред. код]

«НІБУЛОН» активно переорієнтовує свої вантажні потоки на водний транспорт. Для цього з 2009 року існує судноплавна компанія «НІБУЛОН», яка є однією з чотирьох найбільших судновласників України. Вона зосереджує свою діяльність на Дніпрі та Південному Бузі[43]. Судноплавна компанія «НІБУЛОН» займається перевезенням збіжжя, а також кавунів, динь, металу, будівельних матеріалів (пісок, палі тощо), вугілля, великогабаритних вантажів та ін. Загалом за час діяльності судноплавної компанії внутрішніми водними шляхами транспортовано більше 25 млн тонн вантажів, що розвантажило дороги на більше ніж 1 мільйон вантажівок[44].

В 2020—21 маркетинговому році компанія досягла рекордної кількості перевезених українськими річками вантажів — 4,3 млн тонн[45].

Вантажний флот підприємства є наймолодшим в Україні та стовідсотково українським і нараховує 83 одиниці: буксири, несамохідні судна, днопоглиблювальне самохідне судно «Миколаївець», самохідний перевантажувач проєкту П-140 «NIBULON MAX», самохідний плавучий кран «Святий Миколай», несамохідні плавучі крани «Нібулонівець» та «Нібулонівець-2», пасажирські судна на підводних крилах «НІБУЛОН Експрес» та ін.

Після початку повномасштабного вторгнення у 2022 році, не маючи змоги використовувати судноплавний потенціал Дніпра та Піденного Бугу, «НІБУЛОН» перемістив частину флоту на Дунай[46].

У компанії є вагонний та автомобільний парки. 2017 року було збільшено автопарк за рахунок придбання 60 нових тягачів — автомобілі Volvo, Mercedes і Scania[47]. У 2024 році компанія почала оновлення автомобільного парку шляхом придбання 76 тягачів Scania R450 Євро 5 та 64 напівпричепів STAS[48].

Вагонний парк складається з 3 локомотивів та 212 вагонів. 2019 року компанія придбала 108 вагонів-хоперів бункерного типу для перевезення зерна моделі 19-6869 виробництва ТОВ "Дослідний-механічний завод  «КАРПАТИ»[49]. У 2021 році підприємство збільшило залізничний парк наполовину[50]. У 2023 році проєкт Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Економічна підтримка України» закупив для потреб компанії 50 вагонів-хоперів[51].

Протягом 2018—2019 років було збудовано три паливозаправних пункти для власного користування у Кременчуці (Полтавська обл.), Сватове (Луганська обл.) і Хмільнику (Вінницька обл.)[52].

Мережа елеваторних комплексів

[ред. | ред. код]

За роки діяльності компанія створила інфраструктуру перевантажувальних терміналів та елеваторів для приймання, зберігання та відвантаження зернових і олійних культур[53], потужного флоту і виробничих підрозділів по всій Україні.

Потужності зосереджено в місцях великого виробництва зернових, щоб скоротити сільгоспвиробникам плече перевезень від поля до елеватора. Загальна місткість елеваторних ємностей — 2,04 млн тонн).

У 2009 році «НІБУЛОН» розпочав реалізацію інвестиційного проєкту з відродження річок Дніпро та Південний Буг як судноплавних транспортних артерій України, у рамках якого збудував 18 елеваторних комплексів та перевантажувальних терміналів у різних регіонах України, й сьогодні мережа компанії складається з 27 перевантажувальних терміналів і комплексів — найбільша кількість в Україні.

Потужності кожного підприємства: 5–7,5 тис. тонн/добу приймання з автотранспорту; 2–3 тис. тонн/добу обсяги сушіння; 4–8 тис. тонн/добу відвантаження на водний транспорт; 4 тис. тонн/добу відвантаження на залізничний транспорт; 56 тис. тонн/добу загальна потужність підприємств компанії із сушіння кукурудзи.

«НІБУЛОН» має морський перевантажувальний термінал з причалом, розташований в Миколаєві, що є унікальним об'єктом не лише для України, а й для Європи. На підтвердження цього перевантажувальний термінал визнано кращим промисловим об'єктом України, що збудовано і введено в експлуатацію у 2004 році. А в червні 2008 р. Указом Президента України № 569/2008 «Про присудження Державних премій України в галузі архітектури 2008 року» авторський колектив на чолі з Олексієм Вадатурським удостоєний Державної премії України в галузі архітектури[54].

На терміналі функціонують сучасні комплекси з приймання, відвантаження, сушіння та очищення зерна і склад підлогового зберігання з активним вентилюванням місткістю до 8 тис. тонн. Компанія «НІБУЛОН» має можливість приймати сільгосппродукцію різної якості з подальшим доведенням її до експортних кондицій і забезпечує експорт сільгосппродукції з гарантованою якістю на рівні світових стандартів.

Агровиробництво

[ред. | ред. код]

Компанія обробляє понад 76 тис. га земель сільгосппризначення. На сьогодні сільськогосподарським виробництвом займаються 4 кластери в 6 регіонах України[55].

У 2021 році рівень виробництва компанії був на рівні 334 тис. тонн врожаю. Врожайність озимої групи культур — 46,2 ц/га та найкращий валовий збір соняшника — 51,1 тис. тонн[56].

У 2018 році парк сільськогосподарської техніки поповнився майже сотнею одиниць новітньої техніки. Серед них 22 потужних білоруських трактори МТЗ 952.3., 10 нових комбайнів John Deere і Case, 6 культиваторів Tiger-Mate II, 3 сівалки Kinze 3000, 10 тракторів Fendt 1038 VARIO, дискова борона Lemken Rubin 9-600, 2 дискові борони Lemken Rubin 10S800 та інші. На сьогодні парк сільськогосподарської техніки «НІБУЛОНа» налічує близько 1550 одиниць.

У 2024 році підприємство інвестує до 20 млн доларів США в сучасну сільськогосподарську техніку CLAAS, HORSHCH, HARDI, BEDNAR та інші[57].

Тваринництвом займаються чотири молочнотоварні ферми у трьох областях України. На фермах утримується велика рогата худоба таких порід, як українська чорно-ряба молочна, українська червоно-ряба молочна, голштинська, англерська, симентальська[58].

Займалась компанія і виробництвом ковбасних та м'ясних виробів на виробничих потужностях у с. Бистрик Ружинського р-н Житомирської обл. (торговельна марка «Бистрицькі ковбаси»). Продукція виготовлялась з власної натуральної сировини без використання сої та штучних ароматизаторів за перевіреними часом традиційними рецептурами відповідно до ДСТУ 4435:2005, ДСТУ 4436:2005 та ДСТУ 4591:2006[58].

Суднобудування

[ред. | ред. код]

ТОВ "Суднобудівно-судноремонтний завод компанії «НІБУЛОН» (ТОВ "ССЗ «НІБУЛОН») — українське підприємство, розташоване у закритій акваторії річки Південний Буг біля перевантажувального термінала ТОВ СП «НІБУЛОН» в районі 1-го коліна підхідного каналу акваторії порту «Миколаїв». Підприємство спеціалізується на повнокомплектному будівництві суден і плавспоруд до 140 метрів (виконання всіх видів робіт власними силами — від порізки металопрокату до виготовлення меблів, ізолювальних і фарбувальних робіт, пусконалагодження електрообладнання і обладнання автоматизації, трубопровідних, корпусних, механо-слюсарних робіт і технологічного супроводу), судноремонті та виконує проєктно-конструкторські роботи. Усі роботи, що виконуються на "ССЗ «НІБУЛОН», відповідають вимогам та здійснюються під наглядом Регістра судноплавства України. Завдяки оновленим потужностям підприємство спускає на воду 6-10 суден на рік залежно від складності замовлення та забезпечує роботою 700 суднобудівників, а також контрагентів компанії[59].

Досягненням заводу є введений в експлуатацію 2019 року NIBULON MAX, який є найбільшим замовленням в історії суднобудівної компанії та найдовшим крановим судном класу «річка-море» під прапором України, збудованим за останні 25 років незалежності України[60].

У листопаді 2021 року ТОВ "Суднобудівно-судноремонтний завод «НІБУЛОН» підписав із французькою компанією ОСЕА договір щодо будівництва 5-ти швидкісних патрульних прикордонних катерів типу OCEA FPB 98 MKI у рамках реалізації урядового проєкту щодо посилення системи морської безпеки та охорони кордону України[61].

Гуманітарне розмінування

[ред. | ред. код]

Унаслідок російського вторгнення в Україну 30% земельного банку «НІБУЛОНу», який складають землі фізичних осіб надані в оренду, потребують розмінування[62].

Навесні 2023 року компанія отримала статус оператора протимінної діяльності й перший сертифікат на проведення нетехнічного обстеження територій. Сапери відділу розмінування почали нетехнічне обстеження територій на філії «Снігурівська», щоб повернути в обіг земельний банк у Миколаївській області[63].

У березні 2024 року «НІБУЛОН» розширив сферу сертифікації, отримавши право на проведення технічного обстеження, розмінування вручну та обстеження району ведення бойових дій[64].

У травні 2024 року «НІБУЛОН» успішно пройшов сертифікацію за напрямом «Розмінування з використанням машин та механізмів»[65].

Компанія має необхідну матеріальну-технічну базу для виконання процесів протимінної діяльності та якісне медичного забезпечення. За грантові кошти DEG Impulse gGmbH буде придбано чотири розмінувальні машини GCS-200[66]. Для забезпечення безпеки та належних умов праці демайнерів «НІБУЛОН» придбав карету екстреної швидкої медичної допомоги Volkswagen Crafter типу В.

Водні перевезення

[ред. | ред. код]

Пасажирські перевезення

[ред. | ред. код]

У 2017 році «НІБУЛОН» запустив соціальний проєкт — водні пасажирські перевезення. Компанія виготовила та встановила плавучі понтонні причали на Кінбурнській косі, у Миколаєві та Очакові. Найпопулярніший маршрут усіх сезонів — Миколаїв — Кінбурнська коса — Очаків.

У 2021 році компанія провела ювілейний 5-ий сезон водних пасажирських перевезень і перевезла більше 22 тис. пасажирів. За всі 5 років перевезено більше 120 тис. пасажирів[67].

Сезон водних пасажирських перевезень — весна-осінь. Про дату відкриття та закриття сезону компанія завчасно інформує на офіційному сайті (nibulon.com) та в соціальній мережі «Фейсбук» на сторінці Водні пасажирські перевезення.

Влітку 2022– 2023 років НІБУЛОН здійснював пасажирські перевезення за маршрутом Білгород-Дністровський – Овідіополь[68].

Водні вантажні перевезення

[ред. | ред. код]

В кінці листопада 2023 року, на березі північно-західної частини Чорного моря поблизу села Санжійки на Одещині з'явилася зернова баржа. За повідомленням інтернет-видання Думська[69], судно належить судноплавній компанії «НІБУЛОН» і входить до класу несамохідного. Баржа тримала курс на один із дунайських портів на Одещині, але сильний вітер і шторм вніс свої корективи[70][71].

Міжнародний форум TRANS EXPO ODESA-MYKOLAIV 2019

[ред. | ред. код]

У 2019 році на ТОВ "Суднобудівно-судноремонтний завод «НІБУЛОН» відбувся Міжнародний форум TRANS EXPO ODESA-MYKOLAIV 2019, який зібрав більше 5 000 гостей. Участь у заході взяли компанії морської галузі, діяльність яких пов'язана з внутрішніми та міжнародними морськими і річковими перевезеннями, постачальники навігаційного і суднового устаткування, тренажерні центри, порти і термінали, суднобудівні і судноремонтні заводи, крюїнгові компанії, а також компанії, що надають сюрвеєрскі, страхові, консалтингові послуги, профільні вищі та професійнотехнічні навчальні заклади.

Основними заходами форуму стали:

 • спеціалізована виставка «Суднобудування та водний транспорт 2019»;
 • урочисте введення в експлуатацію 140-метрового плавкрана NIBULON MAX;
 • закладка нових суден: портовий буксир штовхач-кантувальник проєкту Т410 і несамохідне судно-майданчик проєкту B1500;
 • водне шоу і масштабний парад флоту компанії «НІБУЛОН»;
 • ознайомлення з сучасним вантажним і пасажирським флотом компанії;
 • круглий стіл на тему: «Розвиток внутрішніх річкових перевезень — шлях до відродження українського суднобудування (практичний досвід, перспективи і проблеми галузі)». У роботі круглого столу взяли участь провідні українські та міжнародні галузеві фахівці, представники влади, посольств і міжнародних фінансових організацій та ін.[72]

Сталий розвиток

[ред. | ред. код]

Мінімізація впливу на навколишнє середовище

[ред. | ред. код]

У своїй діяльності компанія керується принципами збереження навколишнього середовища. Протягом 2018—2019 років витрачено на охорону навколишнього середовища та сплату екологічних платежів до бюджетів різних рівнів 68,7 млн грн[73].

З 2009 року компанія почала переорієнтацію своїх вантажів на водний транспорт. «НІБУЛОН» транспортував внутрішніми водними шляхами 25,8 млн тонн вантажів, що розвантажило дороги на більше ніж 1 мільйон вантажівок та сприяло зниженню шкідливих викидів від вантажного автотранспорту[74].

Перевезення вантажів залізницею займає важливу частку у логістичній структурі, що дозволило компанії мінімізувати перевезення автомобільним транспортом[75].

Компанія втілює власний екологічний стандарт, на кожній філії встановлює обладнання для мінімізації впливу виробничих процесів на об'єкти довкілля (атмосферне повітря, водні ресурси, ґрунти тощо). Починаючи з 2017 року реалізує власну програму енергозбереження та утилізації відходів, утворених на виробничих підрозділах компанії. Для опалення та гарячого водопостачання автотранспортного підрозділу встановлено котли, що працюють на відпрацьованому маслі, а на інших підрозділах — твердопаливні котли, що працюють на брикетах, виготовлених з некормових зернових відходів[76].

Черговий етап зариблення р. Плоска Осокорівка у с. Тернівка (Запорізька обл.)[77]

.

Виробничі підрозділи компанії розташовані в сільській місцевості, де відсутня інфраструктура для відведення зворотних вод. Через це підрозділи мають локальні каналізаційні системи з очисними спорудами в їх складі. Цей метод очистки господарсько-побутових стічних вод полягає у повній біологічній очистці із застосуванням ультрафільтраційних мембран європейського виробництва. Для поверхневих стічних вод (дощових, поталих, поливно-мийних) застосовується відстій та сепарація нафтопродуктів. Якість очистки дозволяє відводити очищені зворотні води у водойму або використовувати їх на технічні потреби підрозділу (полив декоративних насаджень, миття доріг тощо).

Сучасний флот компанії відповідає вимогам Міжнародної конвенції про запобігання забрудненню моря із суден «Marpol 73/78», про що Регістром судноплавства України на кожне судно видане Міжнародне свідоцтво. Починаючи з 2017 року плавзасоби підприємства оснащуються устаткуванням для очистки мийної води з системою її повторного використання[78].

Регулярно проводиться зариблення річок та озеленення територій. Під час проведених 18 зариблень рибному господарству впроваджено компенсаційних заходів на загальну суму більше 3 млн грн, що супроводжувалось вселенням 70 тонн рибопосадкового матеріалу товстолоба, білого амура та коропа у річки Дніпро, Південний Буг та Каховське, Канівське, Кременчуцьке й Дніпровське водосховища, а також висаджено 28 862 одиниці зелених насаджень на загальну суму понад 1,3 млн грн[79].

До 2018 року, згідно з коментарем першого заступника голови Держагентства рибного господарства Володимира Фалея, це виявилося «єдине практично підприємство в Україні, яке реально зариблює водойми … мальком»[80].

У серпні 2018 року компанія взяла участь у порятунку від екологічного лиха та загибелі десятків тисяч піленгасів у Молочному лимані (Запорізька область). Для визволення піленгасу, який зайшов у лиман на нерест і опинився у пастці від нестачі морської води через замулення, земснаряд компанії прокопав близько 10 тис. м³ піску (довжина каналу — 680 м, глибина — до 2 м)[81].

На думку фахівців Європейського банку реконструкції та розвитку, зернова інфраструктура «НІБУЛОНа» є екологічно та соціально інноваційною. У травні 2018 року ЄБРР відзначив агрохолдинг бронзовою нагородою за сталий розвиток у номінації «Environmental & Social Innovation»[82].

Подолання голоду

[ред. | ред. код]

Географія експорту компанії охоплює 75 країн світу[83][84]. Співпраця з Всесвітньої продовольчою програмою ООН дозволяє підприємству імплементувати одну з цілей стійкого розвитку ООН - «нульовий голод до 2030 року», забезпечувати продовольчу безпеку та сприяти сталому розвитку сільського господарства[85].

Відповідальне агровиробництво

[ред. | ред. код]

Аграрії компанії враховують особливості вирощуваних культур та відповідність грунтово-кліматичних зон при сівбі, щоб максимально розкрити їхній потенціал[86].

У компанії використовують як класичний метод обробки ґрунту та посіву зерновими сівалками, так і впроваджують технологію стріп-тіл.

Для ефективного впровадження нової практики, у 2024 році «НІБУЛОН» розпочав оновлення парку сільськогосподарської техніки[87]. Cтріп-тіл допомагає не лише забезпечувати високу точність та ефективність технологічних операцій, але й зменшувати споживання палива, обмежувати випаровування вологи з ґрунту та запобігти вітровій ерозії[88].

Задля відповідального внесення добрив лабораторії компанії проводять лабораторне дослідження родючих властивостей ґрунту. Це довзоляє оптимізувати кількість внесення добрив та пестицидів, проводити планові сівозміни, своєчасно вносити корективи в агротехнологію[89]. Зменшувати використання мінеральних добрив компанії вдається, зокрема, і завдяки стріп-тілу, що передбачає збереження всіх поживних решток зверху для мінералізації ґрунту, зокрема на піщаних ґрунтах.

Турбота про спільноти

[ред. | ред. код]

Співпраця з громадами

[ред. | ред. код]

«НІБУЛОН» упродовж багатьох років укладав угоди про соціальне партнерство з міськими, селищними, сільськими радами та об'єднаними територіальними громадами, на території яких представлена компанія, а це близько 80 угод з населеними пунктами у 13 областях України. Метою укладення таких угод була реалізація програм соціально-економічного розвитку, збереження і збагачення традицій історико-культурної спадщини, утримання інфраструктури. На ці кошти вже відремонтовані та оснащені школи, лікарні та будинки культури, утеплені дитячі садки, відремонтовані дороги, відновлене вуличне освітлення та тепло-, водо- і газопостачання у громадах по всій Україні[73].

2017 року у с. Біленьке Запорізької обл. компанія встановила сучасний дитячий майданчик, провела ремонт коридору приміщення місцевої школи, обладнала комп'ютерний клас новими мультимедійними засобами, облаштувала нове футбольне поле для школярів та сільський парк.

Проєкт найбільшого масштабу — реконструкція комплексу очисних споруд с. Біленьке. Компанія оновила проєкт і добудувала та реконструювала каналізаційні очисні споруди та ввела їх в експлуатацію. Об'єкт переданий у користування місцевій громаді. Очисні споруди потужністю 2000 куб.м/добу забезпечують прийом та очистку господарсько-побутових стічних вод від об'єктів соціальної інфраструктури села (лікарня, дитячий садочок, школа, житловий мікрорайон). Запроваджена технологія є високоефективною та забезпечує захист довкілля завдяки повному циклу очистки стічних вод, що включає в себе три етапи: механічний, біологічний і етап дезінфекції (обеззараження). Завдяки такому об'єкту на території с. Біленьке значно покращиться екологічна ситуація району, області та Дніпра в цілому[90].

«НІБУЛОНівський стандарт» в освітній сфері

[ред. | ред. код]

Проєкт реалізується з 2006 року і має на меті забезпечення належних умов для здобуття освіти та спрямований на покращення освітнього й культурного рівня молоді, а також їхнього фізичного стану, здоров'я. На сьогодні проєкт охоплює близько 150 шкіл з різних областей країни, де розташовані підрозділи компанії.

Компанія допомагає освітнім закладам, оснащуючи комп'ютерні та мультимедійні класи сучасним високоякісним обладнанням, забезпечуючи їх необхідними методичними матеріалами, меблями, костюмами, формою, ремонтуючи навчальні кабінети та ін.

У 2017 році відремонтовано та умебльовано комп'ютерний клас з новітнім мультимедійним комплексом та сучасний стадіон з футбольним полем із натуральним покриттям, новими сидіннями для уболівальників, новими біговими доріжками для Біленьківської ЗОШ (Запорізька обл.). Навколо поля зведено металеву секційну огорожу, налагоджено штучне освітлення для ігор у вечірній час, є система автополиву газону[91].

У 2019 році одразу кілька освітніх закладів Миколаєва (Миколаївська ЗОШ № 57, Миколаївська гімназія № 2, Миколаївська ЗОШ І-ІІІ ступенів № 7, Миколаївська загальноосвітня санаторна школа-інтернат І-ІІІ ступенів № 7) отримали лабораторне обладнання для кабінетів хімії.

Для Троїцького закладу дошкільної освіти «Ромашка» та Троїцької філії початкової школи (Луганська обл.) передано меблі та обладнання для інклюзивної групи (дитячий куточок з рухоходом, лавки гімнастичні, килимок зі слідочками, дитячий педальний тренажер, м'ячі для фітболу, тактильну доріжку та обладнано кабінет для роботи логопеда).

Вище професійне училище суднобудування м. Миколаєва отримало від ССЗ «НІБУЛОН» зварювальний напівавтомат ВДУ-506 та подаючий механізм зварювального дроту ПДГ-421 для підготовки фахівців за професією «Електрозварник на автоматичних та напівавтоматичних машинах».

Восени 2019 р. з виробничо-технологічної лабораторії філії «Решетилівська» було передано інфрачервоний експрес-аналізатор зерна Infratec 1241 (FOSS) до лабораторії кафедри технології зберігання і переробки зерна інженерно-технологічного факультету Уманському національному університету садівництва[92].

Допомога медичним закладам

[ред. | ред. код]

«НІБУЛОН» працює над забезпеченням сучасним медичним обладнанням лікарень Миколаївщини та інших населених пунктів України.

Миколаївська обласна лікарня отримала сучасне фізіотерапевтичне обладнання, ендоскопічний апарат, апарат ультразвукової терапії, ультразвукову діагностичну систему японського виробництва, фізіотерапевтичне відділення лікарні отримало сучасний електротерапевтичний апарат. Для Миколаївської міської дитячої лікарні № 2 передано апарат штучної вентиляції легень, придбано реанімаційно-хірургічний монітор та операційний стіл, а також мікроскоп для проведення загальноклінічних досліджень. Місцева лікарня швидкої медичної допомоги отримала сучасне ультразвукове лікувально-діагностичне обладнання, що дозволяє проводити безкровні операції й операції на хребті і головному мозку, не ушкоджуючи тканин.

Для Миколаївської обласної лікарні було презентовано ультразвукову діагностичну систему ProSound а7 (Hitachi Evis Exera GIF-Q150 (Olympus Medical Systems Corp., Японія). Це професійне багатопрофільне обладнання загальною вартістю більше 275,5 тис. дол.[91].

У 2013 році компанія умеблювала новий Полтавський перинатальний центр.

Біленьківська сільська лікарня та Кам'янка-Дніпровська центральна районна лікарня (Запорізька обл.) отримали кошти на придбання медичного обладнання.

За рахунок компанії відремонтовано інфекційне відділення Старобільського районного територіального медичного об'єднання та пологове відділення Сватівської центральної районної лікарні (Луганська обл.).

Хмільницькій центральній районній лікарні (Вінницька обл.) виділено кошти для реконструкції терапевтичного корпусу, а для Переяслав-Хмельницької районної лікарні придбано обладнання для переливання крові (Київська обл.)[91][93].

Боротьба з COVID-19

[ред. | ред. код]

У зв'язку із спалахом у світі COVID-19 у 2020 році «НІБУЛОН» надав допомогу медичній галузі. Загальна вартість проєктів допомоги становить 100 млн грн[94].

У березні 2020 року компанія передала власне обладнання Миколаївському обласному лабораторному центру МОЗ України та усього за добу організувала можливість проводити там 400 аналізів на добу щодо наявності/відсутності коронавірусу в людини методом ПЛР[95]. На обладнанні компанії на Миколаївщині проведено 70 % від усіх тестувань[94].

Компанія відновила КНП «Миколаївський обласний центр лікування інфекційних хвороб» — опорний медичний заклад Миколаївської області у боротьбі з коронавірусом. Оновлено корпуси, зроблено дороги, облаштовано пандуси, розчищено та освітлено територію, повністю замінено обладнання для дезінфекції, прання, сушіння, прасування та транспортування брудної білизни після інфекційних хворих, створено розмежування чистих та брудних зон у лікарні, повністю переобладнано харчовий блок (замінено усю техніку, закуплено нові прилади, а також 300 комплектів посуду), передано електромобіль. Також відновлено «під ключ» 5-те інфекційне відділення цієї лікарні. Здійснено капітальний ремонт будівлі. Замінено водопровід, каналізацію, вентиляційну систему, електромережі, систему опалення, встановлено сучасну пожежну сигналізацію та систему оповіщення. Окрім того, відділення повністю облаштовано необхідними побутовими та медичними меблями, обладнанням, сантехнікою, встановлено сучасні багаторежимні ліжка, є телевізори, кондиціонери та ін. (відео за посиланням[96]).Найважливіше — проведення кисневої мережі у відділеннях лікарні. Усього у медзакладі завдяки компанії з'явилося більше 100 кисневих точок, а також передано та налагоджено роботу 21 апарата штучної вентиляції легень.

Кисневі точки в КНП Миколаївсьої міської ради «Міська дитяча лікарня № 2»[97]

У КНП Миколаївсьої міської ради «Міська дитяча лікарня № 2» «НІБУЛОН» провів капітальний ремонт системи медичного газопостачання кисню та створив 38 нових кисневих точок. Встановлено 2 кріоциліндри. Палати кожного з 5 відділень лікарні облаштовано сучасними телевізорами. Працює система зв'язку хворих з лікарями за допомогою спеціальних кнопок, екранів і годинників та медичного персоналу між собою за допомогою багаторежимних портативних рацій[94] (відео за посиланням[97]).

У два етапи проедено ремонт КНП Миколаївської міської ради «Міська лікарня № 1»(відео за посиланням[98]).

Перший етап включав у себе ремонт та обладнання терапевтичного і ревмокардіологічного відділень.

Другий етап — реконструкція «під ключ» давно непрацюючого відділення лікарні та створення там нового відділення з усіма умовами для лікування хворих на COVID-19, які мають патології та/або хронічні супутні хвороби (відео за посиланням[99]).

Результати проєкту:

 • у відділеннях створено 148 точок подачі кисню в палати, змонтовано 1728 м кисневої мережі;
 • збудовано кисневу рампу та встановлено 2 газифікатори французького виробництва, у яких зберігається до 4000 куб. метрів скрапленого кисню (заміняють більше 400 звичайних балонів) для роботи усієї лікарні; — створено систему дистанційного виклику медичного персоналу: в палатах і санвузлах лікарні встановлені кнопки виклику, сигнал від яких надходить на спеціально встановлені на постах відділень екрани та на годинники, які мають медичні працівники;
 • капітально відремонтовано палати терапевтичного і ревмокардіологічного відділень, встановлено телевізори. Уперше в палатах створено індивідуальні санвузли з усіма зручностями;
 • проведено повну реконструкцію «під ключ» старого реанімаційного відділення: відремонтовано дах, здійснено повний комплекс зовнішніх та внутрішніх ремонтно-будівельних робіт, встановлено блискавкозахист, замінено водопровід та каналізацію, встановлено потужну вентиляційну систему, замінено електромережі, замінено систему опалення, створено й обладнано санвузли та ін.;
 • у палатах реанімаційного відділення задля додаткової безпеки пацієнтів організовано візуальне спостереження за допомогою камер;
 • створено систему зв'язку між лікарями за допомогою багаторежимних портативних рацій[100][94].

Волонтерська діяльність

[ред. | ред. код]

Волонтерські рухи компанії охоплюють питання допомоги військовим, допомоги місцевим громадам через участь у відбудові або оновлені активів, постраждалих внаслідок військових дій, а також підтримує волонтерські ініціативи своїх співробітників.

Збройним силам України компанія перерахувала 53 млн грн і передала 48 одиниць техніки[101].

У 2023 році команда компанії на чолі з Андрієм Вадатурським долучилася до 30-го ювілейного «Пробігу під каштанами». Працівники компанії разом з іншими українцями згуртувались навколо благородної мети – допомоги дітям. Усі зібрані при реєстрації благодійні внески були спрямовані для Центру дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ України[102].

Напередодні Різдва фахівці компанії об’єднались задля для дітей, якими опікується БФ «Єднання спільноти». Було зібрано теплі речі, пледи, постільну білизну, а також корисні солодощі, іграшки та вітальні листівки для дітей-сиріт, дітей з багатодітних сімей, переселенців, а також дітей з інвалідністю, важкими захворюваннями з різних куточків України[103].

Ремонт доріг

[ред. | ред. код]

Компанія переорієнтовує свої вантажі на воду, розвантажуючи таким чином автошляхи на сотні тисяч вантажівок та заощаджуючи мільярди бюджетних коштів на їх ремонті, а також інвестує значні фінансові кошти у відновлення покриття доріг загального користування. За кошти компанії проводились ремонти доріг у Миколаївській (Веселинівський, Доманівський райони), Полтавській (Гребінківський, Глобинський, Кременчуцький, Миргородський райони), Черкаській (Золотоніський, Чигиринський райони), Луганській (Старобільський район), Хмельницькій (Кам'янець-Подільський район) та Запорізькій (Запорізький, Кам'янка-Дніпровський район) областях[73].

Протягом 2019 року профінансовано роботи з ремонту асфальтобетонного покриття під'їзної дороги до с. Біленьке Запорізької області, капітальний ремонт ділянки дороги в м. Глобине Полтавської області, придбання асфальтобетонної суміші для участі в ремонті дорожнього покриття в смт Градизьк Полтавської області, а також надала допомогу Веселинівській сільській раді Миколаївської області у поточному ремонті дороги. У 2020—2021 роках «НІБУЛОН» посприяв відновленню дорожного полотна у населених пунктах Житомирського та Чуднівського районів на Житомирщині, Чигиригнського району на Черкащині, Кам'янець-Подільського району на Хмельниччині, Глобинського району на Полтавщині, Снігурівського та Вознесенського районів на Миколаївщині.

Критика

[ред. | ред. код]

Сільськогосподарську діяльність супроводжують екологічні ризики. Робота компанії в цьому напрямку постійно критикується. Зокрема у ЗМІ згадували про:

 • ризики забруднення мінеральними добривами[104];
 •  забруднення морської акваторії та узбережжя поблизу курортної зони Коблеве[105][106];
 • неповні або відсутні дозвільні документи, зокрема для днопоглиблювальних робіт[107][108].

Компанія швидко реагує на «екологічну» критику. У своїх повідомленнях надає документи та експертизи[105][109].

Одночасно «НІБУЛОН» здійснює природоохоронну діяльність. Зразок останньої — зариблення Дніпра та Південного Бугу, яким агрохолдинг займається з 2009 року[110]. Протягом 2009—2017 років він запустив майже 50 тон мальків товстолобика та коропа в місцях будівництва своїх елеваторів[80].

Нагороди і досягнення

[ред. | ред. код]
 • Багаторазовий переможець «Національного морського рейтингу України» у номінаціях: «Темпи росту», «Абсолютний ріст», «Відновлення флоту», «Новий термінал», «Золотий причал», «Золота тонна» та інші[111], [112], [113], [114].
 • У 2019 «НІБУЛОН» став переможцем конкурсу «Кращий підприємець року міста Миколаєва» у номінації «Кращий роботодавець».
 • У рамках визначення кращих роботодавців Миколаївщини 2019 року компанія здобула одразу три відзнаки: ТОВ СП «НІБУЛОН» стало переможцем у номінації «Кращий партнер у рамках профорієнтаційної роботи серед молоді», підрозділ компанії ДП «Лідієвське» – «Кращий діловий партнер із забезпечення постійної зайнятості населення та професійного навчання на виробництві», а ТОВ АК «Врадіївський» визнане переможцем у номінації «Кращий діловий партнер із забезпечення постійної зайнятості населення».
 • За результатами міжнародного дослідження Randstad Employer Brand Research «НІБУЛОН» два роки поспіль(2019, 2020) визнаний «Найпривабливішим роботодавцем України в галузі сільського господарства».
 • Багаторазовий переможець Всеукраїнського рейтингу «Сумлінні платники податків»[115], [116], [117].
 • Переможець Національного конкурсу Благодійна Україна – 2017 (2015, 2017, 2020)[118][119][120], та регіонального етапу «Благодійна Миколаївщина» (2019)[121].
 • Бронзова нагорода від ЄБРР за сталий розвиток у номінації «Environmental & Social Innovation»[122].


Примітки

[ред. | ред. код]
 1. Opendatabot (5 січня 2023). Власники та бенеціфіціари компанії ТОВ СП «НІБУЛОН». opendatabot.ua (укр.). Opendatabot. Процитовано 5 січня 2023.
 2. Індекс найбільших роботодавців по регіонах
 3. Central Europe Top 500 — 2016 / Alastair Teare. — Deloitte, 2016. — P. 56.(англ.)
 4. Десять найбільших холдингів України : [арх. 24.10.2018] // Бизнес.Цензор.НЕТ. — 2018. — 24 жовтня. — Дата звернення: 11.01.2019.
 5. Топ-10 найбільших агроекспортерів країни — рейтинг НВ і Dragon Capital. biz.nv.ua (укр.). Процитовано 13 січня 2022.
 6. Winter 2018-2019. CFI.co (амер.). Процитовано 13 січня 2022.
 7. Інвестиційний паспорт м.Миколаєва - Миколаївська міська рада. Миколаївська міська рада (ua) . Процитовано 20 січня 2022.
 8. Відбулося засідання ВРК з визначення тих, хто отримав високе Звання «Сумлінних платників податків - 2019». АППУ. Процитовано 13 січня 2022.
 9. Визначено переможців Всеукраїнського Ювілейного Рейтингу «Сумлінні платники податків - 2020». АППУ (англ.). Процитовано 13 січня 2022.
 10. Randstad Employer Brand Research. https://ancor.ua (ua) . Архів оригіналу за 13 січня 2022. Процитовано 13 січня 2022.
 11. а б в НИБУЛОН — 25 лет в проектном измерении. Latifundist.com. 5 грудня 2016. Процитовано 13 січня 2022.
 12. Implementation completion report (TF-21274 SCL-41070 SCL-41071) on a loan / credit / grant in the amount of US$60 million and DM15 million to the Ukraine for an export development project (англ.) .
 13. а б Історія створення підприємства. НІБУЛОН (укр.). Процитовано 20 січня 2022.
 14. Зерно и люди — DSnews.ua. www.dsnews.ua (рос.). 4 жовтня 2010. Процитовано 13 січня 2022.
 15. Про підсумки конкурсу "Кращі будинки і споруди, збудовані та прийняті в експлуатацію у 2004 році в Україні". Офіційний вебпортал парламенту України (укр.). Процитовано 13 січня 2022.
 16. Указ Президента України № 1098/2007. Офіційне інтернет-представництво Президента України (ua) . Процитовано 13 січня 2022.
 17. "Нибулон" планирует начать производство колбасных изделий. Интерфакс-Украина (рос.). Процитовано 13 січня 2022.
 18. Рідкісний птах «Нібулон» - Журнал Forbes - Журнал - Forbes Україна. web.archive.org. 31 грудня 2017. Архів оригіналу за 31 грудня 2017. Процитовано 13 січня 2022.
 19. ЄБРР та «НІБУЛОН» продовжують співпрацю (PDF) (укр) .
 20. O.s, Popova (2014). Transportation of grain cargoes in ukraine. Вісник економіки транспорту і промисловості. № 45. с. 269—272. ISSN 2075-4892. Процитовано 13 січня 2022.
 21. В прошлом году компания “Нибулон” пережила 557 проверок государственных контролеров. 0512.com.ua - Сайт города Николаева (рос.). Процитовано 13 січня 2022.
 22. Буксир-штовхач пр. POSS-115
 23. Новини —. www.mk.gov.ua. Процитовано 13 січня 2022.
 24. "Нібулон" відновлює річкові перевезення з Києва та Миколаєва на легендарних "Ракетах". depo.ua (ua) . 17 листопада 2016. Процитовано 17 лютого 2022.
 25. Європейський інвестбанк виділив “Нібулону” 71 мільйон євро. Економічна правда (укр.). Процитовано 13 січня 2022.
 26. Компанія «Нібулон» запустила регулярні водні пасажирські перевезення за маршрутами «Вознесенськ – Ковалівка – Нова Одеса – Миколаїв» та «Нова Каховка – Херсон – Гола Пристань». Морські бізнес-новини України (укр.). 15 травня 2017. Процитовано 13 січня 2022.
 27. Філія «Хортиця». НІБУЛОН (укр.). Процитовано 24 січня 2022.
 28. «НІБУЛОН» вводить в експлуатацію термінал у Запорізькій області. app.agro-online.com (англ.). Процитовано 13 січня 2022.
 29. ЕБРР предоставил "Нибулону" до $50 млн кредита на развитие инфраструктуры. Интерфакс-Украина (рос.). Процитовано 13 січня 2022.
 30. РАКЕТИ ВІДНОВЛЯТЬ РУХ УКРАЇНСЬКИМИ РІЧКАМИ. Агропрофі – газета для підприємців АПК (uk-ua) . Процитовано 13 січня 2022.
 31. «НІБУЛОН» ВІДКРИВ 12-Й ТЕРМІНАЛ НА РІЧКАХ УКРАЇНИ. Агропрофі – газета для підприємців АПК (uk-ua) . Процитовано 13 січня 2022.
 32. «НІБУЛОН» встановлює суднобудівні рекорди України. Інтерфакс-Україна (укр.). Процитовано 13 січня 2022.
 33. Судноплавна компанія. НІБУЛОН (укр.). Процитовано 13 січня 2022.
 34. Термінал «Нібулона» в Ізмаїлі обробив понад 160 тис. тонн вантажів у лютому. Порти України. 6 березня 2023. Процитовано 5 липня 2023.
 35. Звернення Андрія Вадатурського. Нібулон. 17 жовтня 2022. Архів оригіналу за 2 червня 2023. Процитовано 5 липня 2023.
 36. Філія «Бессарабська» компанії «НІБУЛОН» експортувала перший мільйон зерна. Нібулон. 1 червня 2023. Архів оригіналу за 29 червня 2023. Процитовано 5 липня 2023.
 37. Філія Бессарабська цьогоріч забезпечила НІБУЛОНу 64 % експорту зерна. Elevatorist.com. 13 червня 2022. Процитовано 5 липня 2023.
 38. СБУ відкрила справу проти «Нібулону» за перешкоджання військкоматам. The Page (укр.). Процитовано 24 квітня 2023.
 39. У 2021 році «Нібулон» оновив чотири рекорди в експорті сільгосппродукції
 40. НИБУЛОН побил рекорд экспорта агропродукции за 10 лет. Latifundist.com (укр.). 13 січня 2020. Процитовано 13 січня 2022.
 41. АГРОринок НОВИНИ+сільське господарство. www.1agro.com.ua. Процитовано 13 січня 2022.
 42. Продовольча сільськогосподарська організація ООН та «НІБУЛОН» починають перспективну співпрацю для покращення продовольчої безпеки в Єгипті -. Процитовано 13 січня 2022.
 43. Ярмолович Ю.Р. (2018). Перспективы возрождения речного судоходства в Украине // Судовождение : сборник научных трудов (рос.) . Одесса: Национальный университет «Одесская морская академия». с. С. 236-244. ISBN ISSN 2306-5761. {{cite book}}: |pages= має зайвий текст (довідка); Перевірте значення |isbn=: недійсний символ (довідка)
 44. НІБУЛОН виконав водних перевезень на 25 млн т вантажів. Latifundist.com (укр.). 2 січня 2022. Процитовано 13 січня 2022.
 45. «Нібулон» перевіз рекордні 4,3 млн тонн вантажів річковим транспортом. Agravery.com — аграрне інформаційне агентство (англ.). Процитовано 13 січня 2022.
 46. Дніпро на паузі: Що відбувається з річковими перевезеннями під час війни
 47. Volvo и НИБУЛОН: сделка на миллионы. Latifundist.com (укр.). 26 липня 2017. Процитовано 13 січня 2022.
 48. «НІБУЛОН» отримав перші п’ять вантажних автомобілів Scania R450
 49. news (8 березня 2020). НІБУЛОН купив 108 вагонів-зерновозів. AgroNews (укр.). Процитовано 13 січня 2022.
 50. "Нибулон" пополнил свой парк 54 новыми вагонами
 51. ПРОЄКТ USAID ЗАКУПИВ ДЛЯ «НІБУЛОНА» СУЧАСНІ ВАГОНИ-ХОПЕРИ
 52. Логістика. НІБУЛОН (укр.). Процитовано 14 січня 2022.
 53. Про термінал. НІБУЛОН (укр.). Процитовано 24 січня 2022.
 54. Указ Президента України № 569/2008. Офіційне інтернет-представництво Президента України (ua) . Процитовано 13 січня 2022.
 55. НІБУЛОН проведе реформу агровиробництва та створить 4 кластери
 56. «НІБУЛОН» успішно завершив жнива у сезоні 2021 28.12.2021 - UkrAgroConsult (укр.). 28 грудня 2021. Процитовано 13 січня 2022.
 57. НІБУЛОН оновлює парк техніки на $20 млн
 58. а б Тваринництво. НІБУЛОН (укр.). Процитовано 13 січня 2022.
 59. Суднобудівно-судноремонтний завод. НІБУЛОН (укр.). Процитовано 13 січня 2022.
 60. "Нібулон" побудував найбільше судно і ставить рекорди в річкових перевезеннях. LB.ua. Процитовано 13 січня 2022.
 61. ССЗ «НІБУЛОН» та ОСЕА підписали угоду на будівництво патрульних прикордонних катерів. Портал "Аграрний тиждень. Україна" www.a7d.com.ua Агрополітика, новини, технології, техніка, агрохімія та все про агробізнес. Процитовано 13 січня 2022.
 62. Майже третину земельного банку "Нібулону" заміновано - топменеджер
 63. Щоб не чекати 100 років: як уряд та аграрії пришвидшують розмінування
 64. Демайнери «НІБУЛОНу» готові надавати послуги із розмінування всім охочим за собівартістю
 65. НІБУЛОН пройшов сертифікацію на використання машин для розмінування сільгоспземель
 66. НІБУЛОН отримав грант на придбання машин для розмінування
 67. «Нібулон» завершив п’ятий сезон водних пасажирських перевезень 2021. Морські бізнес-новини України (укр.). 1 листопада 2021. Процитовано 13 січня 2022.
 68. Відкрилось пасажирське сполучення катерами на підводних крилах
 69. На пляж під Одесою викинуло баржу (оновлюється, фото). 25.11.2023, 11:43
 70. Сюрприз із Миколаєва: баржа в Санжейці виявилась судном компанії «Нібулон». 25.11.2023
 71. На Одещині баржу «Нібулона» винесло вітром на берег (фото). 25.11.2023, 22:39
 72. Форум TRANS EXPO Odesa-Mykolaiv 2019 посетили свыше 5000 гостей!. Судоходство (рос.). 23 вересня 2019. Процитовано 13 січня 2022.
 73. а б в Соціальний звіт 2018-2019 (PDF) (укр.) .
 74. НІБУЛОН транспортував річковим сполученням 25 млн т вантажів
 75. Нібулон закупив 54 вагони-хопери виробництва «ДМЗ «Карпати»
 76. Овчаренко, Максим (27 січня 2018). Нібулон почав переробляти зернові відходи у паливні брикети. Національний Промисловий Портал (укр.). Процитовано 13 січня 2022.
 77. Голова спецкомісії із зариблення: «Компанія «НІБУЛОН» вносить один із найбільших вкладів до відновлення водойм Запорізької області». НІБУЛОН (укр.). Процитовано 14 січня 2022.
 78. Високий нібулонівський економічний стандарт
 79. Миколаївщина: До Південного Бугу вселили мальків. www.golos.com.ua (укр.). Архів оригіналу за 13 січня 2022. Процитовано 13 січня 2022.
 80. а б Экологический детектив. На Азовском море - беда государственного масштаба. На помощь пришел «НИБУЛОН» | Inshe.tv. inshe.tv (ru-RU) . Процитовано 13 січня 2022.
 81. "НИБУЛОН" завершил спасательную операцию на Молочном лимане - рыба ушла в Азовское море | Inshe.tv. inshe.tv (ru-RU) . Процитовано 13 січня 2022.
 82. EBRD honours clients for outstanding sustainability work. www.ebrd.com (англ.). Процитовано 13 січня 2022.
 83. ВОЛОДИМИР СЛАВІНСЬКИЙ: «ЕКСПОРТ ПЕРЕТВОРИВ ВІТЧИЗНЯНИЙ АПК НА ВИСОКОТЕХНОЛОГІЧНЕ ІНДУСТРІАЛЬНЕ ВИРОБНИЦТВО»
 84. Пам’яті Олексія Вадатурського
 85. НІБУЛОН працюватиме над покращенням продовольчої безпеки
 86. НІБУЛОН змінює технологію виробництва та структуру посівних площ
 87. Strip-till – це компроміс між no-till і традиційною технологією, – думка
 88. НІБУЛОН впроваджує технологію стріп-тілл у Миколаївському кластері
 89. ВИСОКИЙ НІБУЛОНІВСЬКИЙ ЕКОЛОГІЧНИЙ СТАНДАРТ — В ОСНОВІ ВСІХ ПРОЄКТІВ
 90. НІБУЛОН - інвестиційний портал Запорізької області. investment.zoda.gov.ua (рос.). Архів оригіналу за 15 лютого 2022. Процитовано 13 січня 2022.
 91. а б в Соціальний звіт 2015/17 (PDF).
 92. Infratec для Уманського національного університету садівництва. НІБУЛОН (укр.). Процитовано 13 січня 2022.
 93. Щорічний соціальний звіт 2013-2014 (м. Миколаїв) (PDF).
 94. а б в г ЗУСИЛЛЯМИ «НІБУЛОНА» ВЖЕ ТРЕТЯ ЛІКАРНЯ У МИКОЛАЄВІ ПОВНІСТЮ ГОТОВА ДО БОРОТЬБИ З COVID-19. Агропрофі – газета для підприємців АПК (uk-ua) . Процитовано 13 січня 2022.
 95. У Миколаєві за добу організували центр, де робитимуть тести на коронавірус. www.ukrinform.ua (укр.). Процитовано 13 січня 2022.
 96. Історія перетворення Миколаївського обласного центру лікування інфекційних хвороб усього за 30 днів (укр.), процитовано 14 січня 2022
 97. а б "НІБУЛОНівський стандарт" у КНП Миколаївської міської ради "Міська дитяча лікарня №2" (укр.), процитовано 18 січня 2022
 98. "НІБУЛОН" продовжує допомагати українській медицині (КНП "Міська лікарня № 1") (укр.), процитовано 14 січня 2022
 99. «НІБУЛОН» реалізував ще один масштабний благодійний проєкт у КНП ММР «Міська лікарня № 1» (укр.), процитовано 14 січня 2022
 100. «У нас большой потенциал»: В николаевской горбольнице № 1 открыли отремонтированное отделение для пациентов с COVID-19, инфарктами и инсультами. news.pn (рос.). Процитовано 13 січня 2022.
 101. Alina (22 квітня 2023). СБУ відкрила справу на НІБУЛОН. AgroNews (укр.). Процитовано 24 квітня 2023.
 102. Мільйон грн для центру дитячої кардіології
 103. Новорічні свята
 104. На Николаевщине назревает конфликт из-за решения «Нибулона» построить химхранилище вблизи села и водохранилища. news.pn (рос.). Процитовано 13 січня 2022.
 105. а б «Откуда грязь»? «НИБУЛОН» требует найти виновников загрязнения коблевского пляжа | Inshe.tv. inshe.tv (ru-RU) . Процитовано 13 січня 2022.
 106. ООО СП НИБУЛОН пойдет под суд из-за экологической катастрофы в Коблево. First Truth&Transparency Committee (ru-RU) . 27 квітня 2016. Процитовано 13 січня 2022.
 107. Компанія "Нібулон" становить екологічну загрозу - Херсон Daily. khersondaily.com (рос.). Процитовано 13 січня 2022.
 108. Середа, Катерина. Городское управление экологии не в курсе, кто разрешил «Нибулону» выгружать ил на Намыве. nikvesti.com. Процитовано 13 січня 2022.
 109. На «Нибулоне» предоставили доказательства жителям села на Николаевщине, что химхранилище никак им не навредит. news.pn (рос.). Процитовано 13 січня 2022.
 110. Вечерний Николаев газета Николаев Украина ТЕМА ДНЯ - Экологический стандарт «Нибулона» – в действии!. web.archive.org. 21 січня 2018. Архів оригіналу за 21 січня 2018. Процитовано 18 січня 2022.
 111. НМРУ-2016
 112. НМРУ-2019
 113. НМРУ-19
 114. Термінал НІБУЛОНа - найкращий
 115. СПП-2020
 116. СПП-2019
 117. СПП-2018
 118. БУ
 119. БУ-2017
 120. БУ-20
 121. БМ-2019
 122. EBRD

Посилання

[ред. | ред. код]