Нівель

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Відновлена після війни церква св. Гертруди

Нівель (фр. Nivelles, нід. Nijvel) — старовинне місто в Валлонському Брабанті (Бельгія) з населенням 24,2 тисяч жителів. (2006).

У Темні століття на місці Нівеля стояла резиденція майордома Піпіна Ланденського, яку його вдова свята Іттай за наполяганням св. Аманда, звернула в абатство. Їхня донька Гертруда Нівельска, будучи настоятелькою обителі, прославила її на всю Австразію. При заступництві франкських государів монастир придбав землі під Фрізією і Порейньє.

Приплив паломників дозволяв абатству вести велике будівництво. У 1046 р. у присутності імператора Генріха III була освячена церква св. Гертруди — одна з вершин мааської романіки. Середньовічні жителі Нівеля вели з абатством наполегливу боротьбу за свої права, знайшовши союзника в особі герцога Брабантського.

У 1422 році на спадкоємиці Нівеля одружився французький барон Жан де Монморансі. Його старший син, теж Жан, відмовився піти наказом батька і виступити проти герцога Бургундського, за що був позбавлений спадщини на користь племінника Анна де Монморансі. Цей Жан Нівельський став персонажем французького фольклору; городяни бережуть пам'ять про нього і його нащадків, серед яких найзнаменитіший правнук, останній — граф Горн.

У багаторічній боротьбі Людовика XIV за володіння Іспанськими Нідерландами Брабант став ареною основних бойових дій. Частина жителів Нівеля бігла до Франції; місто спорожніло. Німецьке бомбардування 14 травня 1940 знищила весь центр міста, від церкви святої Гертруди залишилися голі стіни. Реставрація храму була завершена тільки в 1984 році.

Любителям «Формули-1» місто відоме завдяки трасі Нівель-Болер. Поблизу цього міста народився відомий композитор і музикознавець епохи Відродження Йоан Тінкторіс

Особи, пов'язані з містом[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]