Ніжка (мікологія)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Amanita velosa

Ні́жка (лат. stipa) — частина плодового тіла шляпконіжкового гриба. Гриби, що ростуть на деревині, можуть утворювати сидячі плодові тіла без ніжки або з короткою бічний ніжкою.

Нижня частина ніжки закріплюється в субстраті. Тип субстрату залежить від екологічних особливостей даного виду гриба і може служити визначальним ознакою. Зазвичай розрізняють три основних типи субстрату:

Ґрунтові гриби часто утворюють мікоризу з певними видами дерев, а іноді і трав'янистих рослин, або є ґрунтовими сапрофітами. На опаді і мертвій деревині також ростуть сапрофітні гриби, види, що ростуть на живих деревах, є паразитами. Деякі види зустрічаються на унікальних субстратах. Видовою ознакою може бути наявність товстого міцеліального тяжа (різомо́рфа) в основі ніжки або більш тонких, але добре помітних сплетінь гіфів.

Загальні ознаки ніжки[ред.ред. код]

  • Положення щодо шляпки. Визначає загальну форму шапинкових грибів — центральне, ексцентричне або бічне плодове тіло.
  • Зв'язок ніжки з шляпкою. Чітка межа між цими частинами може бути відсутнім, ніжка плавно переходить в капелюшок — наприклад, у родин Лисичкові (лат. Cantharellaceae), Свинухові, або Паксилові (лат. Paxillaceae), у багатьох Хрящ-молочник (лат. Lactarius). Інший варіант — зі слабким зв'язком, ніжка легко виламується по межі, така ознака характерний, наприклад, для родини Мухоморові (лат. Amanitaceae), багатьох представників печерицеві, або агарикові (лат. Agaricaceae), болетових (лат. Boletaceae).
  • М'якоть ніжки часто відрізняється від м'якоті шляпки за консистенцією, може мати волокнисту структуру, добре помітну, якщо розщепити ніжку уздовж.

Ознаки форми і будови ніжки[ред.ред. код]

  • За формою ніжки можуть бути циліндричні, з розширеннями або звуженнями у верхній частині або, навпаки, біля основи.
  • На розрізі ніжка може бути суцільною, з осьовим порожниною (наприклад, у багатьох мухоморів), з відокремленими порожнинами (характерно для роду Gyroporus) або з пухкою серцевиною (деякі сироїжкові). Часто порожнини відсутні у молодих плодових тіл, з'являються на пізніших стадіях дозрівання. У порожнині ніжки може міститися пухка, іноді ватоподібна маса, в такому випадку ніжку називають виповненною.
  • У основі ніжки може бути потовщення характерної форми — клубневидне (округле), булавоподібне (з різким звуженням внизу) або усічене.

Ознаки поверхні[ред.ред. код]

Ознаками можуть служити характерні малюнки або фактура поверхні. Розрізняють такі варіанти (у дужках — приклади видів грибів):

Ознаки ніжки, як і інших частин плодового тіла, можуть бути схильні до індивідуальної мінливості, тому при визначенні гриба слід враховувати їх у кількох екземплярів.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Муаровий - хвилястий. В.Дубровський/ Словник московсько-український. Видавництво: Рідна мова. Київ, 1918.

Література[ред.ред. код]

Вавріш П.О., Горовий Л.Ф. Гриби в лісі і на столі. — К. : «Урожай», 1993. — С. 44. — ISBN 5-337-00728-9.

Грюнерт Г. Гриби / пер. з нім.. — М. : «Астрель», «АСТ», 2001. — С. 12-13. — ISBN 5-17-006175-7.

Гриби: Довідник / Пер. з італ. Ф. Двін. — М. : «Астрель», «АСТ», 2001. — С. 11. — ISBN 5-17-009961-4.