Ніках

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Частина серії статей на тему:
Іслам
Аллах
Аллах
ЄдинобожністьІсторіяТермінологія
Шаблон ШаблониКатегорія КатегоріяAllah-green.svg Портал

Ніках (النكاح — одруження), джаваз, завадж, урс, нікях — в ісламському сімейному праві шлюб, укладений між чоловіком і жінкою. Для того, щоб шлюб був дійсним, необхідно виконати ряд умов. Чоловік повинен бути повнолітнім мусульманином і не підпадати під категорію махрам. Чоловікам дозволено одружуватися тільки на мусульманках, християнках і юдейках. Але мусульманка може вийти заміж тільки за мусульманина.

Ніках є аналогом християнського вінчання. Укладається він у мечеті, для цього потрібна присутність батьків нареченої та свідків (чоловіків та жінок). Процедура проходить так: мулла читає дуа, після чого запитує, чи погоджується батько нареченої (або брат чи опікун у разі відсутності) видати її за нареченого. Якщо відповідь ствердна - молитва повторюється, а потім згоду запитують у самих молодят. Якщо один з учасників процесії не надає позитивної відповіді - процедура припиняється, а ніках вважається недійсним. Для завершення обряду жінка повинна тричі сказати: «Виходжу заміж»; а чоловік: «Беру за дружину». З цього моменту ніках вступає в силу. При укладення жінка може зазначити певні аспекти, наприклад, що вона хоче на махр, що їй дозволено навчатися та працювати, виходити з дому без дозволу чоловіка чи що вона буде єдиною дружиною. Чоловік зобов’язаний виконати ці умови.

Наявність свідків та батьків є обов’язковою. У разі виникнення конфліктів пара повинна звертатися по поради лише до них, а у разі необхідності вони зможуть підтвердити укладення нікаху.

Недоброчесні мусульмани можуть запропонувати укласти «таємний ніках». Такого явища в ісламі не існує, сам шлюб не є дійсним, а інтимні стосунки вважаються Зіна (гріховним перелюбом поза нікахом).

Обов’язковими умовами для укладення нікаху є наступні: згода молодят, виплата махру, наявність свідків, зобов’язання чоловіка гідно утримувати дружину та дітей, кількість дружин обмежується чотирма, ніках не є фіктивним чи тимчасовим.

Припинення нікаху можливе за певних умов: перелюб, боговідступництво (в тому числі прийняття іншої релігії без відома партнера), прийняття дружиною ісламу без дозволу чоловіка, другий чи третій талак (розлучення), якщо вже пройшов період ідди, якщо партнери дізналися, що підпадають під махрам (є родичами). Прерогатива належить чоловіку - він може припинити ніках без наявності суттєвих умов, сказавши «талак» або «вільна» тричі. Чоловік має обов’язок утримувати жінку та дітей після розлучення до моменту нового нікаху дружини. Партнери не мають права вступати у новий шлюб до закінчення періоду ідди, що дорівнює три місяці (це пов’язано з тим, що жінка може бути вагітна та повинен бути встановлений батько).

Джерела та література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]