Нікая (буддизм)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ніка (палі nikāya) — слово, що означає «том». Часто використовується, подібно до слова агама (санскр. āgama), для позначення «збірка», «сукупність», «клас» або «група» як на палі, так і на санскриті[1]. Здебільшого застосовують щодо палійських буддійських текстів Трипітаки, а саме Сутта-пітаки, Віная-пітаки та Абгідгамма-пітаки. Також ним позначають чернечі ордени, що іноді перекладають як «чернече братство».

У сучасній науці для позначення ранніх буддійських шкіл іноді використовують термін буддизм нікай[en].

Збірки текстів

[ред. | ред. код]

У Палійському каноні, зокрема, в «Кошику настанов» або Сута-Пітаці, значення слова нікая приблизно еквівалентне слову збірка і використовується для опису груп настанов відповідно до теми, довжини або інших категорій. Наприклад, Сутта-пітаку розділено на п'ять нікай:

В інших ранніх буддійських школах замість терміна нікая використовували альтернативний термін агама. Таким чином, буддисти Махаяни називають не-махаянську частину санскр. Sutra Piṭakas агамами. Агами збереглися здебільшого тільки в класичному тибетському[en] та китайському перекладах. Вони тісно пов'язані з палійськими нікаями[2].

Чернечі ордени

[ред. | ред. код]

Серед народів Тхеравади в Південно-Східній Азії та Шрі-Ланці словом нікая позначають чернечий орден чи лінію; ці спільноти також іноді називають «чернечими братствами». Серед груп ченців нікаї можуть утворюватися в результаті королівського або державного патронажу (наприклад, Дгаммаюттіка Нікая[en] в Таїланді), на основі національного походження їхньої лінії посвяти (Сіам Нікая[en] на Шрі-Ланці), через відмінності в інтерпретації чернечого кодексу або з інших причин (наприклад, Амарапура Нікая[en] з'явилася на Шрі-Ланці як реакція на кастові обмеження у Сіам Нікаї). В рамках Тхеравади ці поділи не піднімаються до рівня утворення окремих сект, тому що вони, зазвичай, не дотримуються різних доктрин чи чернечих кодексів, крім того, вони не поширюються на мирян.

У Бірмі чернечі ордени-нікаї виникли у відповідь на відносну консервативність в інтерпретації Вінаї. Від 1980 року появи нових нікай не дозволено і нині в Бірмі, відповідно до Закону 1990 року про організації санґгі, існує дев'ять офіційно визнаних чернечих орденів[3]. Найбільший із них — Тхудгамма Нікая[en], заснований у 1800-х роках за часів династії Конбаун.

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Robert A. F. Thurman. The Emptiness that is Compassion: An Essay on Buddhist Ethics // Religious Traditions: A New Journal in the Study of Religion / Journal of Studies in the Bhagavadgita. — 2018. — Vol. 4, iss. 2 (24 September). Архівовано з джерела 11 серпня 2020.
  2. Potter, Karl H. Abhidharma Buddhism to 150 A.D. // The encyclopedia of Indian philosophies. — 1st ed. — Delhi : Motilal Banarsidass, 1970. — Т. 7. — С. 24. — ISBN 81-208-0307-8. Архівовано з джерела 26 червня 2020
  3. Peter Gutter. Law and Religion in Burma // Law and religion. — 2001. — No. 8 (4). Архівовано з джерела 14 березня 2012.