Нікуджяґа

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Нікуджяґа
Походження Японська імперія
Необхідні компонентим’ясо і картопля

Нікуджяґа (яп. 肉じゃが, де ніку значить «м'ясо», а джяґа є скороченням від джяґаймо — «картопля») — японська страва з м'яса, картоплі та цибулі тушкована і підсолоджена соєвим соусом, саке та міріном, іноді з іто конняку та овочами[1]. Зазвичай картопля становить більшу частину страви, м'ясо додається в маленькій кількості, в основному як ароматизатор[2]. Страва готується поки кількість рідини не зменшиться за рахунок випаровування. Зазвичай як м'ясо вживається тонко нарізана яловичина[3]. Свинина часто використовується замість яловичини в східній Японії[4].

Нікуджяґа — це поширена домашня зимова страва, яка подається з мискою білого рису та місо супу, є однією з тушкованих страв, які називаються німоно[1].

Історія

[ред. | ред. код]

Нікуджяґа винайдена кухарями Імператорського флоту Японії наприкінці 19-го століття. Історія стверджує, що Тогей Хейхатіро наказав морським кухарям створити японську версію рагу з яловичини, подібного до рагу, що подавалося у Королівському флоті Великої Британії. Страву створили в місті Майдзуру, Кіото, де розміщувалася база імперського флоту Японії[1][5].

Нікуджяґа є пррикладом страв йошоку.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б в Nikujaga | Traditional Stew From Japan | TasteAtlas. www.tasteatlas.com. Архів оригіналу за 15 жовтня 2020. Процитовано 11 жовтня 2020.
  2. Nikujaga Recipe. Just One Cookbook. Easy Japanese Recipes (англ.) . Архів оригіналу за 11 жовтня 2020. Процитовано 11.10.2020.
  3. “Nikujaga”: A Hearty Side Dish Costarring Meat and Potato. nippon.com (англ.). 21 лютого 2018. Архів оригіналу за 11 жовтня 2020. Процитовано 11 жовтня 2020.
  4. Japanese Meat and Potato Stew (Nikujaga). RecipeTin Japan (амер.). 30 січня 2018. Архів оригіналу за 6 серпня 2020. Процитовано 11 жовтня 2020.
  5. Federation, Kyoto Tourism. Imperial Japanese Navy Curry and Nikujaga Stew. Official site for Kyoto Prefecture, Japan Kyoto Tourism (англ.). Архів оригіналу за 7 січня 2020. Процитовано 11 жовтня 2020.

Джерела

[ред. | ред. код]