Нил Синайський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Преподобний Ніл Синайський, ікона старообрядського іконописця Я. Богатенка (1904 р.)

Нил Синайський, Нил Синаїт, відомий теж як Нил Посник, Нил Старший[1] (друга половина IV ст., Анкира / суч. Анкара, Галатія — † близько 450, Синай, Єгипет) — синайський чернець та пустельник, великий святий-подвижник, шанований як і в католицькій так і в православній церквах. Походив з Галатії (нині середня Туреччина), автор філософсько-теологічних трактатів та численних листів.

Будучи студентом в Константинополі, Ніл став учнем Йоана Золотоустого. Завдяки високому походженню і власним достоїнствам став префектом столиці. Та його дух противився суєті столичного життя. Тож домовившись з дружиною, з якою мав уже двоє дітей, покинув світ, щоби в усамітненні йти шляхом спасіння. Взявши зі собою сина Теодула, у 390 році Ніл оселився на Синаї, а його дружина з донькою знайшли собі притулок у єгипетській жіночій обителі.

У Синайській пустелі преподобний Нил жив дуже суворо. Разом із сином викопали собі печеру і, мешкаючи в ній живилися дикими гірськими рослинами. Ввесь же свій час вони молилися, вивчади Писання, роздумували про Бога і працювали. На Синаї Ніл прожив 60 літ і помер близько 450 року.

Його пам'ять церква спогадує 12 листопада та 13 січня. Святі мощі преподобного Ніла перенесли за Юстина Молодшого до Константинопольського храму святих Апостолів.

Джерело та твори[ред.ред. код]

  • (укр.) Духовна спадщина Святих Отців. Том 5. Святі преподобні отці Йоан Касіян, Єзихій Єрусалимський, Ніл Синайський. Львів, Видавництво "Місіонер", 2004 (біографія та збірка творів преподобного Ніла Синайського на ст. 220 - 336).

Примітки[ред.ред. код]

  1. Правила правопису (Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909. — Т. 4. — С. 557., Етимологічний словник української мови у 7 томах. К.: Наукова думка, 1982 - 2009., ukrslov.com. Власні імена людей/Нил) приписують записувати православне ім'я Нил через «и». Проте, в основному джерелі цієї статті написання цього імені «Ніл»