Нил Синайський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Преподобний Ніл Синайський, ікона старообрядського іконописця Я. Богатенка (1904 р.)

Нил Синайський, Нил Синаїт, відомий теж як Нил Посник, Нил Старший[1] (друга половина IV ст., Анкира / суч. Анкара, Галатія — † близько 450, Синай, Єгипет) — синайський чернець та пустельник, великий святий-подвижник, шанований як і в католицькій так і в православній церквах. Походив з Галатії (нині середня Туреччина), автор філософсько-теологічних трактатів та численних листів.

Будучи студентом в Константинополі, Ніл став учнем Йоана Золотоустого. Завдяки високому походженню і власним достоїнствам став префектом столиці. Та його дух противився суєті столичного життя. Тож домовившись з дружиною, з якою мав уже двоє дітей, покинув світ, щоби в усамітненні йти шляхом спасіння. Взявши зі собою сина Теодула, у 390 році Ніл оселився на Синаї, а його дружина з донькою знайшли собі притулок у єгипетській жіночій обителі.

У Синайській пустелі преподобний Нил жив дуже суворо. Разом із сином викопали собі печеру і, мешкаючи в ній живилися дикими гірськими рослинами. Ввесь же свій час вони молилися, вивчади Писання, роздумували про Бога і працювали. На Синаї Ніл прожив 60 літ і помер близько 450 року.

Його пам'ять церква спогадує 12 листопада та 13 січня. Святі мощі преподобного Ніла перенесли за Юстина Молодшого до Константинопольського храму святих Апостолів.

Джерело та твори[ред.ред. код]

  • (укр.) Духовна спадщина Святих Отців. Том 5. Святі преподобні отці Йоан Касіян, Єзихій Єрусалимський, Ніл Синайський. Львів, Видавництво "Місіонер", 2004 (біографія та збірка творів преподобного Ніла Синайського на ст. 220 - 336).

Примітки[ред.ред. код]

  1. Правила правопису (Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909. — Т. 4. — С. 557., Етимологічний словник української мови у 7 томах. К.: Наукова думка, 1982 - 2009., ukrslov.com. Власні імена людей/Нил) приписують записувати православне ім'я Нил через «и». Проте, в основному джерелі цієї статті написання цього імені «Ніл»


Святий Це незавершена стаття про святого.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Єгипет Це незавершена стаття про особу Єгипту.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.