Німа Юшідж

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Німа Юшідж
نیما یوشیج
Ім'я при народженні Алі Есфандіярі
Народився 12 листопада 1895(1895-11-12)
Юш, (Мазендеран, Іран)
Помер 6 січня 1960(1960-01-06) (64 роки)
Шеміран (Тегеран, Іран)
·пневмонія
Поховання Imamzadeh Abdullah (Ray)d
Громадянство Іран Іран
Діяльність поет, письменник, критик
Мова творів перська
Напрямок модернізм, сучасна іранська поезія
Жанр вірш, поема
Автограф

CMNS: Німа Юшідж у Вікісховищі

Алі Есфандіярі (перс. علی اسفندیاری‎), відомий під псевдонімом Німа Юшідж (перс. نیما یوشیج‎), (нар. 12 листопада 1895 в селі Юш, остан Мазендеран пом. 6 січня 1960 в Шемірані, остан Тегеран) — сучасний іранський поет, якого називають батьком нової іранської поезії. З нього починаються всі основні течії сучасної іранської поезії[1]. Батько сучасної перської поезії. Багато хто з поетів і критиків вважає його послідовником символістів[2].

Життєпис

[ред. | ред. код]

Батько його, на ім'я Ебрахімхан Езамальсольтане, який походив із давньої родини Мазендеранців, займався сільським гісподарством[3]. Він навчив Німу їздити верхи на коні та стріляти з лука. Німа до дванадцяти років жив у себе в селі на лоні природи[4].

У 12 років переїхав із родиною до Тегерана, де вступив до мадресе Алі Сен Лаваї. В мадресе брав приклад з інших дітей і, за словами самого Німи, часто прогулював заняття. Але один з його вчителів, Незам Вафа[fa], зумів пробудити в ньому інтерес до читання віршів. Тоді ж Німа вивчив французьку мову і почав читати вірші в стилі Хорасані. Після закінчення навчання працював у Міністерстві економічних відносин і фінансів. Але ця робота була йому не до душі й через деякий час він її полишив[5]. 1300 року сонячної хіджри Алі Есфандіярі змінив своє їм'я на Німа Юшідж. Німа було ім'ям одного з представників табаристанської династії Баванді і означає "велика допомога". Цим ім'ям він підписував власні вірші.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Німа Юшідж(перс.)
  2. Німа Юшідж в світ символістів(перс.)
  3. (از صبا تا نیما، یحیی آریان‌پور، جلد ۲، صفحه ۴۶۶)
  4. (نیما، زندگانی و آثار او، صفحه ۴۶۷)
  5. (نامه‌های نیما، به کوشش سیروس طاهباز، صفحه ۲۲)

Посилання

[ред. | ред. код]
  • Німа Юшідж // Зарубіжні письменники : енциклопедичний довідник : у 2 т. / за ред. Н. Михальської та Б. Щавурського. — Тернопіль : Навчальна книга — Богдан, 2006. — Т. 2 : Л — Я. — С. 267. — ISBN 966-692-744-6.