Німецька Швейцарія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Німецька Швейцарія на мапі мов Швейцарії (позначена оранжевим кольором

Німецька Швейцарія або німецькомовна Швейцарія (нім. Deutschschweiz, deutsche Schweiz) — частина Швейцарії, у якій мешкає переважно німецькомовне населення, що використовує швейцарський варіант німецької мови («Schwyzerdütsch, Schwyzertütsch»), заснований на швейцарському діалекті. Це найбільша за площею та за населенням частина Швейцарії: близько 65 % швейцарців у більшості кантонів держави використовує німецьку мову. Територіально охоплює Північно-західну і Східну Швейцарії, частково Швейцарське плато і Центральну Швейцарію, а також більшу частину Швейцарських Альп.

Статус німецької мови[ред. | ред. код]

На території німецької Швейцарії, а точніше — кантонів цього регіону, німецька мова визнана як офіційна. Вона використовується в 17 кантонах з 26, а також має однаковий статус разом з французькою у Берні, Вале, Фрібурі, Граубюндені вважається однією з найпоширеніших поряд з ретороманською та італійською (більше половини населення кантону користується діалектами швейцарсько-німецького варіанту).

У повсякденному спілкуванні швейцарці німецькомовних кантонів вживають розмовну форму швейцарської німецької, проте на письмі використовується літературна німецька. Лише в деяких випадках швейцарський варіант німецької використовується як самостійна мова ЗМІ, освіти та місцевих органів влади. Кожен німецькомовний швейцарець також володіє літературною німецькою, тож у спілкуванні з німцями швейцарці переходять на літературну мову.

Сусідні мовні регіони[ред. | ред. код]

Мовний кордон між німецькомовною та франкомовною Швейцаріями називається жартівливим терміном Рештіграбен, за німецькою назвою швейцарського різновиду смаженої картоплі (культурна лінія Брюніг-Напф-Ройс). На південно-сході від німецької розташовується територія італійської Швейцарії, межа якої в основному збігається з межею округу Тічино, проте в Граубюндені чітких кордонів між ретороманською та німецькою не існує.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Georg Kreis, Regina Wecker. Deutsche und aus Deutschland Schweizer Perspektiven. — Schwabe, Basel, 2007. — ISBN 978-3-7965-2381-6.
  • Jürg Altwegg, Roger de Weck. Kuhschweizer und Sauschwaben: Schweizer, Deutsche und ihre Hassliebe. — München : Nagel & Kimche, 2003. — ISBN 3-312-00315-6.
  • Präsenz Schweiz: Die Schweiz in ihrer Vielfalt. Kümmerly & Frey, Schönbühl/Bern 2004, ISBN 3-259-05522-3.
  • Marc Stampfli, Christian Sonderegger (Hrsg.): Aktuelle Schweiz – Lexikon für Politik, Recht, Wirtschaft, Gesellschaft. Sauerländer, Aarau 2004, ISBN 3-0345-0115-3.
  • Manfred Hettling, Mario König, Martin Schaffner, Andreas Suter, Jakob Tanner: Eine kleine Geschichte der Schweiz. Suhrkamp, Frankfurt am Main 1998, ISBN 3-518-12079-4.