Ніс (повість)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ніс
рос. Нос
Nikolay Gogol The Nose.jpg
Жанр повість, література абсурду
Автор Микола Гоголь
Мова російська
Опубліковано 1836
Окреме видання Q27517496?

CMNS: Цей твір на Вікісховищі

«Ніс» (рос. Нос, у старій орфографії Носъ) — сатирична повість, написана Миколою Васильовичем Гоголем в 1832—1833 роках. Вперше опублікована в журналі «Современник» у 1836 р.

Сюжет[ред. | ред. код]

25 березня цирульник Іван Якович під час сніданку виявляє у хлібі, що йому спекла дружина, ніс колезького асесора Ковальова, якого він голив щосереди та щонеділі. Цирульник загортає ніс в ганчірку і викидає його з Ісакієвського моста. Колезький асесор Ковальов  (для більшої важливості іменує себе майором) несподівано прокидається вранці без носа, а замість нього виявляє зовсім гладке місце. "Чорт зна що, яка погань! — вигукує він плюнувши, — хоча б уже що-небудь було замість носа, а то нічого!…" Він прямує до обер-поліцмейстера, щоб заявити про пропажу, але по дорозі несподівано зустрічає власний ніс в шитому золотому мундирі, капелюсі статського радника і при шпазі. Ніс застрибує в карету і направляється в Казанський собор, де побожно молиться. Вражений Ковальов біжить за ним. Боячись, колезький асесор просить ніс повернутися, але той, з усією важливістю, гідною властивої розмови з молодшим чином, заявляє, що не розуміє, про що йде мова, і вислизає від господаря. Ковальов відправляється в редакцію газети, щоб дати оголошення про пропажу носа, але там йому відмовляють, побоюючись, що таке скандальне оголошення завдасть шкоди репутації видання. Ковальов кидається до приватного пристава, але той, будучи не в настрої, лише заявляє, що пристойній людині носа не відірвуть.

З того часу трапляється багато випадків, коли люди бачать ніс, що розгулює по місту.

Одного дня до Ковальова приходить квартальний і віддає йому згорток, в якому був ніс. Проте ніс зовсім не хоче повертатися на колишнє місце.

Через два тижні Ковальов прокидається, і бачить, що ніс, все ж, повернувся.