Нітрофурантоїн

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Nitrofurantoin.png
Нітрофурантоїн
Систематизована назва за IUPAC
(E)-1-[(5-nitro-2-furyl)methylideneamino]imidazolidine-2,4-dione
Класифікація
ATC-код J01XE01
PubChem 6604200
Хімічна структура
Формула C8H6N4O5 
Мол. маса 228,16 г/моль
Фармакокінетика
Біодоступність НД
Метаболізм Печінка,м'язи
Період напіввиведення 20 хв.
Екскреція Нирки
Реєстрація лікарського засобу в Україні
Назва, фірма-виробник, країна, номер реєстрації, дата ФУРАДОНІН,
ВАТ«Борисовський завод медичних препаратів»,Білорусь
UA/5823/01/02
31.01.2012-31/01/2017


Нітрофурантоїн — синтетичний антибіотик з групи нітрофуранів для перорального застосування. Нітрофурантоїн застосовується у клінічній практиці для лікування інфекцій сечових шляхів з 1953 року.[1]

Фармакологічні властивості[ред. | ред. код]

Нітрофурантоїн — синтетичний антибіотик з групи нітрофуранів широкого спектра дії. Препарат має як бактерицидну, так і бактеріостатичну дію, що залежить від концентрації препарату та виду збудника. Механізм дії нітрофурантоїну полягає у гальмуванні активності дегідрогеназ і пригніченні дихальних циклів мікробних клітин та порушенні синтезу білків, ДНК та РНК у клітинах патогенних бактерій. До нітрофурантоїну чутливі такі збудники: стафілококи, стрептококи, Escherichia coli, сальмонели, шиґели, Proteus spp.

Фармакокінетика[ред. | ред. код]

Нітрофурантоїн при пероральному прийманні швидко всмоктується з шлунково-кишкового тракту, біодоступність препарату не вивчена. Максимальна концентрація в крові нітрофурантоїну досягається протягом 30 хвилин. Високі концентрації препарат створює лише в нирках. Нітрофурантоїн проникає через гематоенцефалічний бар'єр. Нітрофурантоїн проникає через плацентарний бар'єр та виділяється в грудне молоко. Метаболізується препарат в печінці та скелетних м'язах. Виводиться нітрофурантоїн з організму переважно нирками, частково — в незміненому вигляді. Період напіввиведення препарату становить 1 година, цей час може збільшуватися при нирковій недостатності.

Показання до застосування[ред. | ред. код]

Нітрофурантоїн показаний при гострих та хронічних інфекціях сечових шляхів (циститі, пієлонефриті, уретриті), післяопераційних інфекціях сечових шляхів та профілактиці інфекцій перед урологічними операціями та маніпуляціями.

Побічна дія[ред. | ред. код]

При застосуванні нітрофурантоїну можливі наступні побічні ефекти:

При застосуванні нітрофурантоїну побічні ефекти, особливо з боку травної та нервової систем спостерігаються зазвичай частіше, ніж при застосуванні інших препаратів групи нітрофуранів.[3]

Протипокази[ред. | ред. код]

Ніфурантоїн протипоказаний при підвищеній чутливості до нітрофуранів; важкій нирковій недостатності; нейропатіях; дефіциті глюкозо-6-фосфатдегідрогенази; порфірії; хворим, що знаходяться на гемодіалізі; важкій печінковій недостатності; серцевій недостатності ІІ—ІІІ ступенів; при вагітності та годуванні грудьми.

Форми випуску[ред. | ред. код]

Нітрофурантоїн випускається у вигляді таблеток по 0,05 та 0,1 г.

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]