Нічний кошмар (картина Фюзелі)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Нічний кошмар

нім. Nachtmahr

Автор Генрі Фюзелі
Час створення 1791
Розміри 76,5 × 63,5 см
Матеріал полотно
Техніка олія
Місцезнаходження Музей Ґете (Франкфурт-на-Майні)

«Нічний кошмар» — серія з чотирьох картин швейцарсько-англійського художника Генрі Фюзелі, які ілюструють готичний напрямок в мистецтві Нового часу.

Через популярність «Нічного кошмару» Фюзелі написав чотири варіанти картини. Один з них зберігається в Музеї Ґете у Франкфурті-на-Майні, другий — в Інституті мистецтв в Детройті. Хоча картини й не написані за мотивами якогось конкретного літературного твору, очевидно, що художник ґрунтувався на історіях про привидів з англійської літератури.

Фігура зображеної на картині жінки, що спить або лежить без свідомості, подовжена і вигнута. Фюзелі навмисно написав її саме так, щоб показати всю тяжкість інкуба, що сидить на її грудях, — втілення кошмарів і несвідомих страхів. У прорізі між шторами видно голову сліпого коня, чий образ в цій картині передбачає демонічний аспект, якого надавали цій тварині в пізньому французькому романтизмі.

Друг Фюзелі, данський художник Ніколай Абільґор, використав сюжет «Нічного кошмару» при написанні своєї однойменної картини. Тільки в Абільґора інкуб сидить на двох жінках — першій і другій дружинах художника.

Література[ред. | ред. код]

  • Norbert Wolf Romanticism. — Taschen, 2007. — С. 26—27.
  • Kasper Monrad Abildgaard som erotisk trold? // Nicolai Abildgaard — kroppen i oprør. — København: Statens Museum for Kunst, 2009.