Нічниця мала

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Нічниця мала
Myotis alcathoe - Manuel Ruedi - 1 - cropped.JPG
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Рукокрилі (Chiroptera)
Родина: Лиликові (Vespertilionidae)
Підродина: Нічницеві (Myotinae)
Рід: Нічниця (Myotis)
Вид:
M. alcathoe
Біноміальна назва
Myotis alcathoe
von Helversen & Heller, 2001
Myotis alcathoe range.svg
Commons-logo.svg Вікісховище: Myotis alcathoe

Нічни́ця мала[1], або нічниця Алкатоя[2] (Myotis alcathoe) — кажан, один з видів роду нічниця (Myotis). Цей вид нічниць названий на честь однієї з мініад, яких за легендами Діоніс перетворив на кажанів[3].

Таксономія[ред. | ред. код]

Раніше таксон входив до складу Myotis mystacinus; вид диференціювали на основі каріологічних, генетичних та ехолокаційних ознак[4].

Поширення[ред. | ред. код]

Країни проживання: Болгарія, Чехія, Франція, Німеччина, Греція, Угорщина, Чорногорія, Румунія, Сербія, Словаччина, Іспанія, Швейцарія. Нещодавно вид виявлено також у Австрії, Польщі, Бельгії, Великій Британії, Україні[5]. Також виявлений у Швеції та європейській Туреччині[6]

На Балканському півострові в основному пов'язаний з вологими платановими лісами в долинах річок та ярів з невеликими потоками, ховаючись там влітку в дуплах дерев. У Німеччині мешкає в дубових лісах. Може також траплятися у сільських садах та міських середовищах проживання[5].

Стиль життя[ред. | ред. код]

Про екологію і поведінку цього виду поки мало відомо. Myotis alcathoe полює на дрібних комах, що трапляються йому в польоті над водою і кронами дерев[5].

Морфологія[ред. | ред. код]

Найменший з європейських видів цього роду. Довжина передпліччя 30,5–32,0 мм, вага тіла 3,6–5,0 грамів; тіло покрите коротким, шовковистим хутром. Задня частина тіла коричнева, черевце світле, майже біле, вуха короткі. Писочок світло-коричневого або навіть тілесного кольору, набагато яскравіше, ніж в тісно пов'язаного виду Myotis mystacinus.

Загрози й охорона[ред. | ред. код]

Головною загрозою є втрата лісів і дерев з дуплами, які служать домом для колоній цієї нічниці. Вид захищений національним законодавством у більшості країн. Є також міжнародно-правові зобов'язання щодо охорони видів через Боннську конвенцію (Eurobats) і Бернську конвенцію. Він включений у Додаток IV Директиви ЄС про середовища існування та види, і деякі види охорони середовища існування можуть бути надані за допомогою програми Natura 2000[5].

Внесена до Червоної книги України 2021 р. у статусі зникаючий вид під назвою нічниця мала[7].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Загороднюк, І. В.; Ємельянов, І. Г. Таксономія і номенклатура ссавців України // Вісник Національного науково-природничого музею. — 2012. — Вип. 10. — С. 5–30.
  2. Стефурак, І. Л.; Фокшей, С. І.; Держипільський, Л. М. Рідкісні види тварин, що включені до ЧКУ на території НПП «Гуцульщина» // Матеріали до 4-го видання Червоної книги України. Тваринний світ/Серія:«Conservation Biology in Ukraine». — 2018. — Вип. 7. — № 2. — С. 297–302.
  3. Bo Beolens, Michael Watkins, Michael Grayson. The eponym dictionary of mammals. — JHU Press, 2009. — С. 6. — ISBN 0801893046.
  4. Von Helversen, O.; Heller, K. G.; Mayer, F.; Nemeth, A.; Volleth, M.; Gombkötö, P. Cryptic mammalian species: a new species of whiskered bat (Myotis alcathoe n. sp.) in Europe // Naturwissenschaften. — 2001. — Вип. 88. — № 5. — С. 217–223. — DOI:10.1007/s001140100225. (англ.)
  5. а б в г Hutson A. M. & Paunović M. (2016). Myotis alcathoe. The IUCN. Процитовано 18.04.2021.  (англ.)
  6. Ahlén I. Nymffladdermus Myotis alcathoe – en nyupptäckt art i Sverige // Fauna och Flora. — 2010. — Вип. 105. — № 4. — С. 8–15. (швед.)
  7. До Червоної книги України потрапив 171 новий вид тварин//Укрінформ, 03.03.2021