Ніч перед Різдвом (фільм, 1913)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ніч перед РіздвомPicto infobox cinema.png
рос. Ночь передъ Рождествомъ
The Night Before Christmas (1913 film), still 01.jpg
Жанр Комедія
Фантастика
Режисер Владислав Старевич
Сценарист Владислав Старевич
У головних
ролях
Іван Мозжухін
Ольга Оболенська
Лідія Триденська
Павло Лопухін
Оператор Владислав Старевич
Кінокомпанія Торговий дім Ханжонковаd
Мова російська
Країна Російська імперія
Рік 1913
IMDb ID 0003214
Ніч перед Різдвом у Вікісховищі?

«Ніч перед Різдвом» (рос. Ночь передъ Роджествомъ, 1913) — німий художній фільм Владислава Старевича, екранізація повісті Миколи Гоголя, який був знятий у Російській імперії.

Сюжет[ред. | ред. код]

Сюжет цілком за класичною повістю Гоголя.

Напередодні Різдва в гості до місцевої відьми Солохи (Лідія Триденська) приходить Чорт (Іван Мозжухін). Вони разом літають на мітлі, після чого Чорт краде місяць і ховає його в ганчір'я. Хмільні козаки після настання темряви не можуть потрапити в шинок і вирішують відправитися додому. Поодинці вони заходять до Солохи, котра ховає їх у мішки, щоб вони не один одного не бачили — а також і Чорта. Тоді син Солохи коваль Вакула (Павло Лопухін) сватається до красуні Оксани (Ольга Оболенська), але вона, насміхається над ним, вимагає, щоб він приніс їй черевички, котрі цариця носить. Коваль в горі йде до Солохи, бачить мішки і вирішує понести їх до кузні. В дорозі замоврився, він залишає найважчі мішки на вулиці, де їх підбирають колядники дівчата і хлопці. Вакула, у якого залишилося тільки мішок з Чортом, йде до Пацюка, щоби спитати того, як йому знайти Чорта — тільки з допомогою Чорта він зможе дістати царські черевички. Пацюк каже, що тому нічого Чорта шукати, у кого Чорт за спиною. Вакула знаходить Чорта в мішку і змушує його віднести себе в Петербург. Там князь Потьомкин приймає його за посла від запорожців та дарує йому черевички цариці. Чорт повертає Вакулу додому і коваль його відпускає. Оксана згоджується стати жінкою Вакули.

The Night Before Christmas (1913 film), still 02.jpg

Значення[ред. | ред. код]

  • Перша відома екранізація «Ночі перед Різдвом», яка зберегла букву та дух літературного першоджерела.

Цікаві факти[ред. | ред. код]

  • Через те, що в Російській імперії існувала цензурна заборона на зображення (за виключенням особливих випадків) у кінофільмах осіб із царської династії[1], ввести в фільм роль імператриці Катерини II Старевичу не вдалося, тому замість неї царицині черевички Вакулі віддає князь Потьомкин.
  • Фільм доступний на російському DVD-збірнику «Ніч перед Різдвом», який випущенний в серії «Велике німе» в березні 2009 року. Саундтрек для фільму написаний музичним проектом Messer Chups. [2]

Відгуки[ред. | ред. код]

The Night Before Christmas (1913 film), still 03.jpg
« «Ніч перед Різдвом» (за Гоголем) — дуже добре поставлена кіноп'єса, проте, не залишена недоліків там, де фігурують народні групи. Усі артисти, взагалі добре виконують свої ролі, неможливо не відзначити грим та гру пана Мозжухіна в ролі чорта. Менш вдалі фантастичні картини польоту Солохи на мітлі і Вакули на чортові, але ефективний трюк зі зменшенням чорта цілком вдався. Картина матиме успіх в Росії (Російській імперії) як жива ілюстрація до літературного твору, знайомому всій російській публіці. »
« У даній картині з неперевершеною грою Мозжухіна (чорт) відзначимо проведені трюки — реалізацію сміливої фантазії автора. »
« Деякі сцени, як, наприклад, сцена у Солохи, зустріч Голови, який витягується із мішка Чубом, обід Пацюка та багато іншого пронизані чисто гоголівським гумором і проходять під непреривний сміх публіки… Поставлена картина неперевершина, не забуті найменші деталі, які створюють атмосферу українського життя. Всі ролі поставлені якнайкраще. »

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Михайлов В. П. Розповіді про кінематограф старої Москви. — Москва : Материк, 2003. — ISBN 5-85646-083-9.
  2. DVD-збірник «Ніч перед Різдвом» Архівовано 17 січень 2010 у Wayback Machine. на сайті «Інше кіно»