Оаза

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Оаза в лівійській частині Сахари
Оаза Уакачина в Перу

Оа́за,[1] оа́з,[1] оа́зис[2] (лат. oasis, грец. Οαςις — місцевість, можливо, з первісним значенням «місце проживання»)[3] — розташована біля природної водойми, ділянка деревної, чагарникової або трав'янистої рослинності посеред пустелі чи напівпустелі[2]. Існування оаз зумовлене більш інтенсивним, порівняно з прилеглими районами, зволоженням (природним чи штучним)[2]. Оази часто стають притулком для місцевих тварин і людей. Оази можуть істотно розрізнятися за величиною та характером: від невеликих ставків, облямованих фініковими пальмами, до цілих міст із сільськогосподарськими угіддями площею у десятки тисяч км² (великі оази в пустелі Сахара — Фаюм, Тагхіт, долина Нілу та інші, Ферганська долина у Центральній Азії).

За своїми розмірами оази значно відрізняються одна від одної. Одні бувають з величезними запасами підземних вод, достатніми для того, щоб напоїти мешканців великого поселення. Інші можуть слугувати лише тимчасовим прихистком і місцем відпочинку для мандрівників, або кочівників, де можна напоїти тварин і поповнити збіднілі запаси їжі та води. Місцеві мешканці пустель часто використовують оази, як місце для ярмарків.

Географія[ред. | ред. код]

У західній частині пустелі Сахара розташовані дві відомі природні оази: Лагуат і Айн-Салах. Ці оази зрошуються дощовою водою, яка стікає зі схилів гір Сахарського Атласу і, накопичуючись в долинах, утворює невеликі струмки. Майже всі оази Лівійської пустелі зрошуються підземними водами, бо в цих місцях рідко побачиш струмки, що біжать поверхнею землі.

Крім природних оаз, існують ще й пробурені людиною штучні артезіанські свердловини, що забезпечують водою цілі селища. Розробляють проєкти з розширення площ старих і створення нових оаз в Сахарі. Іноді з допомогою іригації — раціонального поливу — вдається перетворити мертву пустелю на квітучий сад. Наприклад, штучний канал, що бере свій початок біля берегів річки Колорадо і перетинає всю Колорадську пустелю, напоїв колись безплідні землі Кінг-Веллі у південній Каліфорнії.

Антарктида[ред. | ред. код]

Оазами також називають звільнені від льоду ділянки в Антарктиді — антарктичні оази[2].

Джерела[ред. | ред. код]

  1. а б Оаза // Словник української мови : у 20 т. — К. : Наукова думка, 2010—2022.
  2. а б в г Оазис // Українська радянська енциклопедія : у 12 т. / гол. ред. М. П. Бажан ; редкол.: О. К. Антонов та ін. — 2-ге вид. — К. : Головна редакція УРЕ, 1974–1985.
  3. Етимологічний словник української мови : в 7 т. / редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 1989. — Т. 4 : Н — П / укл.: Р. В. Болдирєв та ін. ; ред. тому: В. Т. Коломієць, В. Г. Скляренко. — 656 с. — ISBN 966-00-0590-3.

Посилання[ред. | ред. код]