Об'єднання «Самопоміч»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Партія «Об'єднання «Самопоміч»
логотип
Заснована / зареєстрована 29 грудня 2012
Штаб-квартира Львів, вул. Сахарова, 42
Політична ідеологія Християнська демократія
Ліберальний консерватизм
Пан'європеїзм
Членство у міжнародних організаціях Європейська народна партія (спостерігач)[1]
Очільник партії Сироїд Оксана Іванівна
Кольори      Зелений
     Синій
Кількість членів
Кількість депутатів у ВР[2]
1 / 424
Обласні ради та рада м. Києва[3]
9 / 1780
Веб-сторінка samopomich.ua
Політика України
Політичні партії
Вибори
Результат партії «Самопоміч» по регіонам України на Парламентських виборах 2014 року.

Па́ртія "Об'єднання «Самопо́міч» — українська політична партія, лідером якої є заступник Голови Верховної Ради України VIII скликання Оксана Сироїд. Зареєстрована 29 грудня 2012 року, реєстраційне свідоцтво № 215-п.п.[4]. Своєю ідеологією партія визначає як «християнську мораль та здоровий глузд». Її назва перегукується з громадським об'єднанням «Самопоміч», створеним Андрієм Садовим у жовтні 2004 року.

Ідеологія[ред. | ред. код]

Історія[ред. | ред. код]

Назва та ідеологія партії "Об'єднання «Самопоміч» запозичена від кредитних кооперативів, які з'явилися в Галичині на початку XX століття. Тоді люди об'єднувалися у спілки, аби разом вести господарство, боротися з владними заборонами. Одним з таких об'єднань було товариство «Краєвий Союз ревізійний», який цю ідею самоорганізації людей втілював у газету «Самопоміч», що виходила з 1909—1914 рр. як додаток до журналу «Економіст».[5]

2004 року Андрій Садовий засновує громадську організацію «Самопоміч».[6]

Однойменну політичну партію Садовий зареєстрував 29 грудня 2012 року.[7] Реєстрації передувала майже детективна історія з реєстрацією партії-клона. Таким чином у держреєстрі громадських формувань зараз офіційно присутні дві «Самопомочі».[8]

За даними соціологічних досліджень, станом на грудень 2013 року рейтинг партії «Самопоміч» у Львові коливався від 11 % (вибори до міськради) до 3 % (вибори у Верховну Раду). Особистий рейтинг лідера партії, мера Львова Андрія Садового, близько 43,5 % львів'ян, довіряють понад 75 %.[9]

Громадська організація «Самопоміч»[ред. | ред. код]

«Самопоміч»
Оригінальна назва Самопоміч
Девіз В єдності - сила!
Дата заснування 2004
Тип громадська організація
Голова Юрій Огоновський
Адреса Львів, пл. Міцкевича, 6/7
Офіційний сайт samopomich.ua
CMNS: Об'єднання «Самопоміч» у Вікісховищі

ГО «Самопоміч» — західноукраїнська громадська організація, заснована міським головою Львова Андрієм Садовим у жовтні 2004 року, яка допомагає мешканцям відстоювати їхні права, а також організовує соціальні проекти у сфері дозвілля пенсіонерів, промоції здорового способу життя, проводить навчальні програми для сімей і молоді.

Історія

«Прототипи» Самопоміч з'явилася в Галичині ще сто років тому. Тоді люди об'єднувалися у спілки, аби разом вести господарство, боротися з владними заборонами. Одним з таких об'єднань було товариство «Краєвий Союз ревізійний», який цю ідею самоорганізації людей втілював у газету «Самопоміч», що виходила у 1909—1914 рр. як додаток до журналу «Економіст». До речі в них ми і запозичили гасло : «В єдності — сила!». Згодом цією ідеологією перейнялися у США українські емігранти, які й створили у Нью-Йорку у 1947 р. подібну організацію. У США діють кредитні спілки з однойменною назвою, ініційовані тими ж вихідцями з України.

«Самопоміч», заснована у жовтні 2004 року Андрієм Садовим, на той час депутатом міськради та засновником «Інституту розвитку міста», ставила завдання самоорганізації мешканців Львова.

Спочатку в «Самопомочі» працювали 2 юристи, 1 журналіст та 1 телефонний оператор. Кількість звернень коливалася від 15 до 20 звернень за місяць. Весною 2005 року популярність організації почала різко зростати, відповідно збільшувалась і кількість працівників. На цей час штат Самопомочі налічував 4 юристів, 3 журналістів, 2 телефонних операторів, 2 експертів з окремих технічних питань, 1 психолога та 4 волонтерів. Згодом почала виходити газета «Самопоміч», яка розповсюджувалась безкоштовно та телепередача «Самопоміч — пульс міста» на ТРК «Люкс».

Київські вибори[ред. | ред. код]

25 травня 2014 об'єднання «Самопоміч» взяла участь у дострокових виборах до Київської міської ради. 21 квітня 2014 року партія оприлюднила виборчий список у Київраду. Загалом до списку ввійшло 22 кандидати, перші п'ять з них:[10]

За остаточними підрахунками «Самопоміч» посідає третє місце з результатом 6,81 %, таким чином а Київраду пройшло 5 депутатів за списком «Самопомочі».[12]

Парламентські вибори[ред. | ред. код]

28 лютого 2014 року Андрій Садовий заявив, що Партія «Самопоміч» має намір взяти участь у позачергових парламентських виборах, які відбудуться 26 жовтня 2014 року[9].

9 вересня 2014 у Києві проходив з'їзд партії «Об'єднання „Самопоміч“», на якому був затверджено виборчий список. Партія одразу ж оприлюднила затверджений список[13][14][15], хоч законодавство цього не вимагає. Голова партії Андрій Садовий зазначив:

« Ми оприлюднимо сьогодні всі прізвища, які є в списку. І просимо дати нам чітке розуміння — чи варті ці люди представляти нас у парламенті. Після того, як ми отримаємо ваші думки — в кінці тижня фіналізуємо список. Така була вимога народу — відкриті списки. Парламент за це не проголосував. Але тому це зробимо ми. «

Список складається з 61 кандидата, серед них — представниками добровольчого батальйону «Донбас», активісти партій «Воля» та «Об'єднання „Самопоміч“», безпартійні. Сам Садовий займає у списку 50 місце.[16]

Перша п'ятнадцятка виборчого списку:[16]

 1. Ганна Гопко — співзасновник громадської ініціативи «Реанімаційний пакет реформ», громадська активістка[17]
 2. Семен Семенченко — комбат добровольчого батальйону «Донбас».
 3. Олексій Скрипник — експерт в галузі інформаційних технологій, засновник та директор ІТ-компанії «Елекс», член наглядової ради IT-BPO Lviv Cluster.
 4. Оксана Сироїд — директор Української Правничої Фундації, експерт «Реанімаційного пакету реформ».
 5. Віктор Кривенко — експерт в галузі військово-промислового комплексу та економічної стратегії, голова правління благодійного фонду «Коло», експерт «Реанімаційного пакету реформ»[18]
 6. Ірина Суслова — директор ТОВ «Західне передмістя Києва»[19]
 7. Павло Кишкар — командир групи інформаційної війни добровольчого батальйону «Донбас»[18]
 8. Альона Бабак — експерт в сфері житлово-комунального господарства, директор Інституту місцевого розвитку.
 9. Наталія Веселова — керівник благодійного фонду «Допомога „батальйону Донбас“».
 10. Олександр Данченко — провідний експерт в галузі телерадіокомунікації та зв'язку, генеральний директор ЗАТ «Датагруп».
 11. Олена Сотник — член правління Асоціації правників України, експерт «Реанімаційного пакету реформ».
 12. Олег Лаврик — депутат Львівської міськради.
 13. Єгор Соболєв — співзасновник громадської ініціативи «Громадський люстраційний комітет».
 14. Ярослав Маркевич — представник батальйону «Донбас».
 15. Іван Мірошніченко — експерт з аграрної сфери.

За даними журналістів, які були на з'їзді, в кулуарах з'їзду лунало і прізвище екс-міністр економіки Павло Шеремета, але його в оприлюдненій частині списку не було.[20] Керівником фракції Самопомочі у Верховній Раді восьмого скликання став 28 номер у списку партії Олег Березюк.

Презентація плану дій у парламенті[ред. | ред. код]

Презентація програми

23 вересня Об'єднання «Самопоміч» презентувала план дій у парламенті. Презентували програму: лідер партії Андрій Садовий, Ганна Гопко (Реанімаційний пакет реформ), Єгор Соболєв (Громадський люстраційний комітет), Павло Кишкар (батальйон «Донбас»), їхні команди та експерти. Сам Андрій Садовий зазначив:

«
За останні 8 років повноваження місцевого самоврядування зменшили на 60%. Наша держава стала слабшою. І ворог цим скористався. Політики завжди намагалися забрати повноваження в міст і сіл. Владу і фінанси треба передати громадам. І тоді Україна буде сильною
«

У програмі партії визначено пріоритетні програми розвитку: місцевого самоврядування та адміністративної реформи, обороноздатності країни та економіки, аграрної сфери та розвитку села, комунікаційно-інформаційних технологій, освіти та соціальної сфери, очищення влади. Ознайомитися із детальною програмою можна на сайті партії.[21] На закінчення Андрій Садовий підсумував:

«
Аби все це реалізувати, наше завдання – шукати молодих чесних людей і давати їм владу. І тоді вони багато будуть робити для країни, а не забирати усі повноваження собі. Наше гасло дуже просте: Візьми і зроби! Чого і всім бажаю
«

Результати парламентських виборів[ред. | ред. код]

Центральна виборча комісія встановила офіційні результати парламентських виборів, партія Об'єднання «Самопоміч» набрала 10,97 % (1 729 271 голос виборців — 3 місце), що забезпечує їй 32 місця Верховній Раді України VIII скликання за партійними списками[22]. Також, Ірина Подоляк висуванець Об'єднання «Самопомочі» перемагає в одномандатному окрузі[23]. Об'єднання «Самопомочі» оприлюднила заяву, в якій озвучила готовність приступити до переговорів щодо формування коаліції.

«
Народ дав право проукраїнським силам на формування коаліції. Виходячи з інтересів українського народу, ми обстоюємо єдність діяльності політичних сил у парламенті.
«

У склад коаліції з партією Об'єднання «Самопоміч» увійшли: «Блок Петра Порошенка», «Народний фронт», Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина», Радикальна партія Олега Ляшка. Керівником фракції Самопомочі обрано Олега Березюка, заступниками стали Єгор Соболєв та Олег Лаврик.

Фінансовий звіт партії з виборів до парламенту 2014 року[ред. | ред. код]

Політична партія Об'єднання «Самопоміч» оприлюднила статі надходжень та видатків з рахунку виборчого фонду.

Статті надходжень Сума
Внески від фізичних осіб 24 670 578,84 грн
Внески від юридичних осіб 2 730 139,00 грн
Всього: 27 400 717,84 грн

Статті видатків з рахунку виборчого фонду партії.

Статті видатків Сума
Реклама в інтернеті 165 155,00 грн (0,60 %)
Виготовлення поліграфії 707 142,00 грн (2,58 %)
Виготовлення відеопродукції 80 356,27 грн (0,66 %)
Виготовлення сувенірної продукції 58 320,00 грн (0,21 %)
Оплата ефірного часу на телебаченні 22 901 188,58 грн (83,69 %)
Оплата ефірного часу на радіо 1 964 062,82 грн (7,18 %)
Оплата в друкованих ЗМІ 514 143,17 грн (1,88 %)
Оренда приміщень та залів 65 490,59 грн (0,24 %)
Зовнішня реклама 779 969,39 грн (2,85 %)
Кур'єрська доставка 27 806,00 грн (0,10 %)

Всього сума склала 27 363 634,22 гривні, оплата гаратійного внеску становила 1 416 400 гривень.

Парламентські вибори 2019[ред. | ред. код]

2019 року до Верховної Ради пройшов один представник від «Самопомочі». Мер Яворова Львівської області Павло Бакунець переміг в одномандатному виборчому окрузі № 122, що на Львівщині, набравши 14,84 %.[24]

За результатами підрахунку голосів, партія «Самопоміч» отримала 0.62 % голосів. Партія не подолала прохідний 5-відсотковий бар'єр і не пройшла до парламенту.[25]

Місцеві вибори[ред. | ред. код]

Результати місцевих виборів партії "Об'єднання «Самопоміч»

Рада Голосів К-сть депутатів % у раді
 Вінницька обласна рада 45418 7 8.33 %
 Вінницька міська рада 7489 5 9.26 %
 Волинська обласна рада 26793 5 7.81 %
 Луцька міська рада 6713 4 9.52 %
 Дніпропетровська обласна рада 60436 8 6.67 %
 Дніпропетровська міська рада 19449 5 7.81 %
 Житомирська обласна рада 34532 6 9.38 %
 Житомирська міська рада 9183 7 16.67 %
 Ужгородська міська рада 2618 3 8.33 %
 Запорізька обласна рада 36688 6 7.14 %
 Запорізька міська рада 18611 6 9.38 %
 Івано-Франківська обласна рада 40261 8 9.52 %
 Івано-Франківська міська рада 10336 6 14.29 %
 Київська обласна рада 63365 10 11.90 %
 Київська міська рада 101950 22 18.33 %
 Кіровоградська обласна рада 20775 4 6.25 %
 Кіровоградська міська рада 5125 3 7.14 %
 Миколаївська міська рада 16635 10 18.52 %
Рада Голосів К-сть депутатів % у раді
 Львівська обласна рада 155337 14 16.67 %
 Львівська міська рада 87346 24 37.50 %
 Одеська міська рада 14400 5 7.81 %
 Полтавська міська рада 6861 4 9.52 %
 Рівненська міська рада 8264 6 14.29 %
 Сумська міська рада 6 216 4 9.52 %
 Тернопільська обласна рада 41770 6 9.38 %
 Тернопільська міська рада 10077 7 16.67 %
 Харківська обласна рада 77618 12 10.00 %
 Харківська міська рада 56629 13 15.48 %
 Херсонська обласна рада 17819 5 7.81 %
 Херсонська міська рада 8881 7 12.96 %
 Хмельницька обласна рада 38071 8 9.52 %
 Хмельницька міська рада 13680 9 21.43 %
 Черкаська міська рада 6865 5 11.90 %
 Чернівецька обласна рада 20420 5 7.81 %
 Чернівецька міська рада 6539 6 14.29 %
 Чернігівська міська рада 8205 5 11.90 %
Львівський міський голова
Кандидат % Голосів
Андрій Садовий (Об'єднання «Самопоміч») 61.10 % 140942
Миколаївський міський голова
Кандидат % Голосів
Олександр Сєнкевич (Об'єднання «Самопоміч») 54.90 % 80636

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Європейська народна партія прийняла партії Порошенка і Садового в статусі спостерігачів Європейська правда
 2. Депутатські фракції і групи IX скликання. rada.gov.ua. Процитовано 2020-11-26. 
 3. Кандидати, яких обрано депутатами рад на поточну дату. cvk.gov.ua. Процитовано 2020-11-26. 
 4. Політичні партії. Державна реєстраційна служба України. Архів оригіналу за 06.07.2013. Процитовано 21.10.2014. 
 5. Історія. Об'єднання "Самопоміч" (uk). Процитовано 2018-11-25. 
 6. Андрій Садовий: Я не можу все життя працювати мером. Українська правда (uk). Процитовано 2018-11-25. 
 7. Політичні партії. minjust.gov.ua (ru). Процитовано 2018-11-25. 
 8. В Міністерстві юстиції зареєстровано партію «Самопоміч» Zik.ua, 03 січня 2013
 9. а б Садовий піде на парламентські вибори з партією «Самопоміч» zaxid.net, 28.02.2014
 10. «Самопоміч» оприлюднила виборчий список у Київраду zaxid.net,
 11. [https://web.archive.org/web/20140527212936/http://samopomich.ua/1-shulha-nataliya/ Архівовано 27 травень 2014 у Wayback Machine.
 12. Вибори — 2014 kreschatic.kiev.ua, Процитовано: 24.06.2014
 13. Головна сторінка сайту // Вибори Парламенту 2014. samopomich.ua
 14. Список партії (61) // Вибори Парламенту 2014. samopomich.ua
 15. Мажоритарники Архівовано 29 жовтень 2014 у Wayback Machine. (11) // Вибори Парламенту 2014. samopomich.ua
 16. а б Виборчий список. Політична партія „Об’єднання САМОПОМІЧ“. ЦВК. 20.10.2014. Архів оригіналу за 09.10.2014. Процитовано 21.10.2014. 
 17. http://www.unian.ua/politics/1117272-viklyuchena-iz-samopomochi-gopko-zayavila-scho-fraktsiya-skochuetsya-do-bolshevitskogo-avtoritarizmu.html
 18. а б http://www.pravda.com.ua/news/2016/03/31/7103980/
 19. 11 лютого 2015 року Суслову виключили з фракції, через її голосування 10 лютого за Віктора Шокіна на посаду генерального прокурора України всупереч рішенню фракції голосувати проти [1] Архівовано 13 серпень 2015 у Wayback Machine., а також через невідвідування загальних зборів фракції без поважних причин і вчинення дій, які шкодили репутації фракції [2]
 20. Люди Семенченка, Шеремета і Соболєв йдуть на вибори з партією Садового Українська правда, 09.09.2014
 21. Владу і фінанси треба передати громадам — і тоді Україна буде сильною", — лідер Об'єднання «Самопоміч» Андрій Садовий Самопоміч
 22. Позачергові вибори народних депутатів україни 26 жовтня 2014 року. Протокол Центральної виборчої комісії про результати виборів народних депутатів україни у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі. «10» листопада 2014 року
 23. Центральна виборча комісія оголосила офіційні результати позачергових парламентських виборів publicist.in.ua', 11 листопада 2014
 24. У Раду пройшов лише один представник від "Самопомочі". www.unian.ua (uk). Процитовано 2020-06-18. 
 25. ЦВК опрацювала 100% протоколів. Українська правда (uk). Процитовано 2020-06-18. 

Посилання[ред. | ред. код]