Возз'єднання Німеччини

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Об'єднання Німеччини (1990))
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Злу́ка Німе́ччини  (нім. Deutsche Wiedervereinigung) або Об'єднання Німеччини — приєднання НДР і Західного Берліна до ФРН (зразка до 1990), відбулося 3 жовтня 1990 року.

Після перших багатопартійних виборів 1990 року основу для об'єднання Німеччини заклав Договір про остаточне врегулювання стосовно Німеччини ([1]) (його також називають договором «Два плюс чотири», за країнами, які його підписали: НДР і ФРН плюс Велика Британія, Франція, СРСР, США).

3 жовтня 1990 р., згідно з «Альянсом», за який проголосувала більшість населення Східної Німеччини, німецькі землі було об'єднано в єдину Федеративну Державу Німеччину.

Лідери НДР та ФРН в день об'єднання. Зліва направо: Ріхард фон Вайцзеккер, Сабіна Бергман-Поль, Вальтер Шеель і Лотар де Мезьєр

Історія[ред. | ред. код]

Після Другої світової війни Німеччина була розділена на 12 територій (2 території відійшли до СРСР і Польщі), 1 територія (незалежний Саар), 5 територій до США (Бремен і Південна Німеччина), Великої Британії і Франції, і 4 берлінських зони. В 1948 р. три зони Великої Британії і США об'єдналися в Бізонію, до яких потім приєдналася Франція (Тризонія), і була проголошена ФРН. У 1949 р. на території радянських зон проголошена НДР. Берлінський анклав оголошено формально під протекторатом США, Великої Британії і Франції. У 1953 р. увійшов до ФРН.

НДР і ФРН вважалися правонаступниками довоєнної Німеччини.

Між ФРН і НДР кордон був з особливим режимом. У 1989 р. він змінився на полегшений режим, після чого почався інтенсивний відтік німців з НДР до Австрії та ФРН.

Процес об'єднання Німеччини є наслідком загальної кризи соціалістичного ладу, зокрема гострої кризи в СРСР.

У результаті об'єднання на території колишньої НДР було створено 5 нових земель (Мекленбург — Передня Померанія, Бранденбург, Саксонія, Саксонія-Ангальт і Тюрингія). Границі земель ФРН не змінилися. Нова Німеччина стала членом ЄС і НАТО.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]