Обговорення:Закерзоння

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Це сторінка обговорень та пропозицій для статті Закерзоння

Tylko chory może wypisywać takie brednie podając liczbę 1.5 mln. Ukrainców zamieszkujących tzw. Zakierzonie i w dodatku pisząc, że to jest określenie (Zakierzoński Kraj)naukowe! Bowiem jest to określenie polityczne.W rzeczywistości wg spisu ludności z 1931 r. Liczba Ukraińców (Rusinów,Łemków)na tym obszarze to ok. 300 tys.osób (trzysta tysięcy osób). Koniecznie trzeba sięgnąć do - dostępnych w każdej bibliotece uniwersyteckiej - wyników spisu powszechnego ludności z 1931 r.

Odpowiedź polskiemu koledze[ред. код]

Po pierwsze - chyba swoje oburzenie można wyrazić cokolwiek delikatniej?

Po drugie liczba 1,5 mln. może być całkiem bliska prawdy, ponieważ należy wziąć pod uwagę następujące fakty:

1. Wiele osób z Łemkowszczyzny, bojkowszczyzny, nadsania i chełmszczyzny było przesiedlonych na Ukrainę radziecką jescze przed akcją Wisła, ale zaraz po wojnie mieszkała na Zakerzoniu

2. Liczba ta (o czym z resztą jest mowa w tekście) obejmuje także mieszkańców Podlasia, gdzie, jak wiadomo, mieszkała (mieszka) ludność o nie do końca sprecyzowanu poczuciu narodowym, ale mówiąca dialektem języka ukraińskiego (przynajmniej na południowym Podlasiu)

3. Na początku lat 50 (chyba 1951) odbyła się "korekta granicy" polsko-radzieckiej, w związku z czym część ludności, nie ruszając się z miejsca, "przesiedliła" się na radziecką stronę, ale zaraz po wojnie "zasilała" poniekąd liczebnie liczbę ukraińskiej ludności na Zakerzoniu.


Po trzecie - nie wiem jak kolega określa co jest terminem naukowym a co nie. W każdym razie termin "Zakerzonie" jest ogólnie przyjęty i używany w literaturze i to również przez polskich historyków, nawet tych, delikatnie rzecz ujmując, nastawionych do Ukraińców bardzo sceptycznie.

  • Zacznę od końca. 1. Termin Zakierzoński Kraj, Zakierzonie jest określeniem politycznym, a nie naukowym.Nie jest to bowiem , ani termin historyczny, administracyjny,ani inny uzasadniający jego użycie. W polskiej literaturze nie występuje. Jest wymieniany tylko wtedy, gdy jest mowa np. o strukturze OUN. Natomiast ma wyraźny kontekst polityczny i używają go nacjonaliści ukraińscy na określenie obszaru, który uważają za swój. Jeżeli jest inaczej to proszę podać jakikolwiek text polski czy naukowy czy publicystyczny w stylu np.: Cerkwie w ZK. Obawiam się, że Kolega może mieć trudności. 2. Co do liczby Ukraińców. Otóż jeszcze raz proszę - zamiast wypisywać niemądre posty - sięgnąć do wyników spisu powszechnego z 1931 r. A tam stoi jak byk, że na obszarze dzisiejszej RP - jest ok. 300 tys.Ukraińców (i Rusinów).Nawet,gdy Pan doda jeszcze Polaków prawoslawnych, czyli ok. 100-120 tys.to i tak bedzie ok. 400-450 tys. osób. Takie są fakty.Uwzględniając przyrost naturalny to w 1939 r. może być maksymalnie ok 480-500 tys. Ukrainców (razem z Rusinami i Polakami praw.) na terenie,który Pan nazywa ZK. Skąd więc Pan weźmie jeszcze 1 mln. ludzi. No skąd? 3. W Pana wypowiedzi przebija jeszcze jeden motyw, który można oreślić: są Ukraincy, są,ale oni o tym jeszcze nie wiedza. Pewnie.Pan im to powie.4.Tzw.korekta granicy, nie ma nic wspólnego z tematem bo: "wymieniano" obszar, ale bez ludzi. Trzeba jednak znać fakty. 5.Wie Pan, trzeba jednak trochę czytać rzetelnej literatury naukowej (a jest ona i przedwojenna i powojenna), a nie powtarzać tylko pseudonaukowe brednie nacjonalistyczne.Czyli swój rozum mieć nie zaszkodzi.

Nie, Panstwo, przepisy II RP zostawcie dla wydzialu powiesci i mitow narodowych))) Jak Ukraincy biegali otrzymywac polska metryke, zeby otrzymac mozliwosc wlasnosci ziemi, wiemy wszyscy. Patrzymy na prepis 1910 w Austro-Wegrach - i ludnosc ukrainska!) http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/43/Austria-Hungary_%28ethnic%29.jpg

  • Dobra, dobra, ukraińskie cwaniaczki, wy uważacie te ziemie za swoje "etniczne", to ja uważam całą Ukrainę za etniczne ziemie Polski, a Ukraińcy to żaden naród, tylko Polacy o wysokim stopniu regionalizacji ;) I co, miło jest czytać takie brednie?

PS. Oddajcie Lwów łobuzy! Pierwsza wersja linii Curzona przyznawała to miasto Polsce:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a8/Curzon_linia.jpg

Kwestia "ukraińskości" polskich terenów[ред. код]

Powiat biłgorajski jako odwiecznie ukraiński? To może jeszcze janowskolubelski albo sandomierski? Rozumiem, że etymologia nazwy miasta Biłgoraj może być ukraińska, ze względu na "bił-" ("biłij" - biały). Trochę ten długi człon mało ukraiński, bo mamy tam "g" a nie "h". Mimo etymologii ukraińskiej (załóżmy, że takowa istnieje), struktura etniczna mówiła co innego przed wojną. To Polacy byli tam stroną dominującą. Ukraińcy i Ukraina nie mają prawa do ani skrawka dzisiejszej Polski. Przeciwnie, to Polacy powinni żądać zwrotu terenów dzisiejszej Ukrainy, należących do II. RP. Niech tak się stanie. Amen.

і які ж це землі ми повинні вам віддати?Львів?взагалі ще треба врахувати і значні утиски українців у ІІ РП,цікаво чи все би так було,якби Польща виконала ту умову Антанти про автономію українців і білорусів/i jakież to ziemi powinniśmy wam oddać?Lwów?w ogóle jeszcze należy uwzględnić i znaczne ucisky Ukraińców w ІІ РП, ciekawie czy wszystko by tak było, gdyby Polska wykonała ten warunek Antanty o autonomii Ukraińców i Białorusów

Jeszcze o liczbie ludności "Zakerzonia"[ред. код]

Wg polskojęzycznych stron Wikipedii akcja repatiacji (wypędzenia) ludności ukraińskiej z terenu "Zakerzonia" objęły 480 tys. osób, sama Akcja Wisła 140 tys. To razem daje 620 tys. osób. Do tego trzeba doliczyć pewną liczbę osób, które unikneły wysiedleń i do dziś zamieszkują pogranicze. (Sprawę mieszkańców Krystynopolu - 3 tys. w 1939r. lub Ustrzyk z powodu małej ilości można pominąć.) Wobec tych liczb wyniki spisu powszechnego, które kolega w pierwszym poście wymienia - 300 tys. - nie są do końca wiarygodne. Być może podłożem błędu jest inny sposób definicji "narodowości", innego rozumienia "tożsamości narodowej". Tak czy inaczej szacunki mówiące o 1,5 mln są całkiem prawdopodobne, a jeśli są przesacowane, to mogą się mieścić w granicach błędu i różnego poglądu na definicje przynależności narodowej. Jeśli szacunki obejmują także ludność Podlasia - o której ktoś wspomina - to szacunek 1,5 mln. może być całkiem prawdziwy.

"Споконвічні українські землі"[ред. код]

Przepraszam że będę pisał po-Ukraińsku, ale chciałem by żeby mi zrozumieli nie tylko ludzie mówiący po-Polsku. Я вважаю, що окреслювати ці землі як споконвічно українські, при тому, що українці ніколи не були тут єдиною етнічною спільнотою, і протягом століть не були домінуючою. Коли дозволяємо собі такі дефініції, то чому обурюємось, зачувши про польськість "гродів червенських"? Про польськість Львова? Про "креси всходні"? Насправді територія між Віслою та Дніпром віддавна була спільною територією полян західних та полян східних, а так само їхніх спадкоємців - поляків та українців. Ми з одного кореня, ми століттями жили біч-о-біч, багато видатних діячів української культури були польського походження. Для чого нині розпалювати ворожнечу, сварячись невідомо про що?--93.74.66.142 08:25, 19 липня 2013 (UTC)[відповісти]

там не лише поляни жили,були і,наприклад,дуліби,які також дуже давно жили,деревляни,волиняни,та й у Польщі були не лише поляни!!!

Коли поляки повернуть нам наші землі?![ред. код]

Nigdy. Takie roszczenia są nie na miejscu. I tak macie duży kraj. Nawet, jeżeli przed powstaniem państwa polskiego żyli tam wschodni Słowianie, to i tak będzie tylko Polska. Polski zmniejszyć już nie wolno. --Lech Lech Lech (обговорення) 15:08, 5 липня 2014 (UTC)[відповісти]

Що таке "ДСВ"?[ред. код]

(Назва розділу.)--Dgho (обговорення) 15:00, 16 серпня 2017 (UTC)[відповісти]

Невідповідність польської карти до терміну[ред. код]

На польській карті чомусь відрізані території Горлицького, Новосондецького і Новоторзького повітів з переважно українським населенням до 1947 року. Попутно - поза картою залишились території, на яких українці на 1945 рік стали меншістю через проведені спольщення і депортації. Хоча на карті позначена та частина українських автохтонних територій, де до 1945 року проживала більшість українського населення, але в тексті статті без жодних джерел стверджується про тільки 20% українців.--Oleh z Kalusha (обговорення) 12:42, 16 вересня 2022 (UTC)[відповісти]