Обговорення:Перфект

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Розділ «Характеристика» потребує доповнення. Добротний матеріал є в Російській Вікіпедії. Пропоную таке: хто-небудь з патрульних перекладає статтю «Перфект» з рувікі, я перевіряю перекладений текст, усуваю неточності, виправляю помилки, потім він патрулює версію і в Українській Вікіпедії стає на одну пристойну статтю більше.

--В.Галушко (обговорення) 23:56, 4 червня 2016 (UTC)

Наведені приклади перфекту в українській мові суперечать таблиці "Варіанти особових енклітик у південно-західніх говорах"[ред. код]

"Уж єс свій облачок муровати дала", "Полонинко, верховинко, чим-есь так згорділа", але у таблиці нема "єс", "есь" для жіночого роду, лем для чоловічого. Synyća Vusata (обговорення) 19:48, 7 серпня 2019 (UTC)

@Michael 2M: Ви може розібратися з цим? Таблицю додали Ви. З повагою --В.Галушко (обговорення) 23:25, 8 серпня 2019 (UTC)
@Synyća Vusata: втім, Michael 2M мовознавець, він навряд чи міг помилитися. Думаю, річ у тім, що у наведених Вами прикладах особові форми дієслова «бути» не є енклітиками: як бачите, вони не примикають до форм смислового дієслова, а вимовляються окремо. --В.Галушко (обговорення) 23:29, 8 серпня 2019 (UTC)
З якого джерела узято таблицю, дозвольте поцікавитись? Synyća Vusata (обговорення) 14:58, 10 серпня 2019 (UTC)
@Synyća Vusata: на жаль, Michael 2M неактивний з середини травня, спитати в нього, де він взяв цю таблицю, не вийде. Але думаю, він цілком заслуговує довіри. --В.Галушко (обговорення) 17:09, 10 серпня 2019 (UTC)
Synyća Vusata. В.Галушко. Таблиця чомусь неправильна.
Енклітика здебільшого залежить не від роду (чоловічого / жіночого / середнього), а від голосного / приголосного попереднього слова.
Уж-єс — після приголосного [ж], чим-есь — після приголосного [м].
Приклади: пліт-їм перескочив, але трохи-м не упав; чоботи-смо шили, але хрін-ісму вже повикопували. --Микола Івкі (обговорення) 13:23, 5 вересня 2019 (UTC)
Микола Івкі, чи могли би Ви, будь ласка, вказати вірну таблицю? Synyća Vusata (обговорення) 18:21, 5 вересня 2019 (UTC)
Спробую (на підставі даних про говірки). Таблиця або ОД, або взята з непевних джерел. Там і для множини неправильно. --Микола Івкі (обговорення) 11:07, 6 вересня 2019 (UTC)
@Synyća Vusata та Микола Івкі: думаю, річ у тім, що в прикладі «Уж єс свій облачок муровати дала» слово «єс» не є енклітикою, а початкові -а, -о, -и це не складові енклітик (= колишніх особових форм дієслова «бути»), а закінчення дієслів (= колишніх л-дієприкметників). --В.Галушко (обговорення) 19:22, 7 вересня 2019 (UTC)
В.Галушко. У висловах виду уж-єс відокремлений різновид єс — також енклітика.
Пор.: частка -ся (з різновидами) також буває відокремленою (як ся маєте). --Микола Івкі (обговорення) 10:35, 8 вересня 2019 (UTC)

Написання[ред. код]

  • Як писати: шось / шо сь / шо-сь, городісте / город істе / город-істе ? Через „-“ ?! --Микола Івкі (обговорення) 13:11, 9 вересня 2019 (UTC)
@Микола Івкі: якщо пишеться через дефіс, пишіть з дефісом, а якщо разом, то без дефіса. --В.Галушко (обговорення) 19:14, 10 вересня 2019 (UTC)
В.Галушко У різних місцях пишуть по-різному.
Якщо писати разом: шось «що-сь», то можна подумати: слово щось.
Якщо писати окремо, то можна подумати: самостійні слова.
Тоді краще через дефіс. --Микола Івкі (обговорення) 11:13, 11 вересня 2019 (UTC)