Обговорення:HED-метеорити

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
CC-logo.svg

Ця стаття містить текст, перекладений зі статті «HED meteorite» англійської Вікіпедії.

Icono de traducción.svg

Переклад назви[ред. код]

Чи є якісь джерела українською, де вживався б термін «ГЕД-метеорити»? А якщо немає, то це, часом, не самостійне дослідження? --Olvin (обговорення) 08:00, 11 листопада 2014 (UTC)

HED — це всього-лиш абревіатура. В укрвікі практика перекладати абревіатури навіть там, де нема українських джерел — досить поширена. І загалом — на такі теми, пов'язані з космосом та дослідженням — українських джерел взагалі майже немає. Ну і я ще звірявся з інтервікі — мовні версії з латиницею, звісно, записували як ГЕД. Болгари записали як ХЕД, тобто переклали. Тому я теж переклав, оскільки це очевидно, на відміну від, наприклад, різних груп типу IIAB. Що ж до даного випадку — то якщо вважаєте, що має бути оригінальне написання — то я не маю нічого проти. Статтю можна підправити й перейменувати. До речі, дякую за «евкрити», мені досить важко знаходити відповідну українську термінологію. І про правило дев'ятки раніше забував, і записував цю назву як «еукріти».-- Piramid ion  12:11, 11 листопада 2014 (UTC)
Формально:
 • Вживання термінології, яка ніде не опублікована (а фактично то є запровадження нової української термінології) - пряме порушення правила про заборону оригінальних досліджень у Вікіпедії.
 • Конкретно щодо абревіатур - є правило про іменування статей латинкою.
 • Якщо Ви вважаєте, що укрвікі вже усталена практика ігнорувати вищезгадані правила, давайте обговоримо відповідні зміни до них.
По суті:
 • Запроваджувати нову термінологію мають виключно фахівці. Якщо Ви вважаєте себе фахівцем - надрукуйте переклад у будь-якому українському виданні. Тоді на нього можна буде послатися з Вікіпедії і питання буде вирішено.
 • Щодо українських джерел з дослідження космосу - вони є. Візьміть хоча б Астрономічний енциклопедичний словник. Зокрема, там наведено і класифікацію метеоритів, яка містить групи евкритів, діогенітів та говардитів[1]. Але там не виділено якогось підкласу, що поєднував б ці три групи. Перелічені групи об'єднано в різні(!) підкласи («ахондрити, бідні на кальцій» та «ахондрити, багаті на кальцій»). Тож у мене виникає питання: а чи взагалі наведена у статті класифікація є усталеною? Звідки взявся термін «клан» у метеоритній класифікації? Ви впевнені, що українською має бути саме так?
--Olvin (обговорення) 14:46, 11 листопада 2014 (UTC)
Є різні схеми класифікацій метеоритів. У деяких клани називають групами, у деяких — взагалі відмінна термінологія. В нас немає відповідної статті на цю тему (Класифікація метеоритів веде на сторінку Метеорит). В англійців дещо про це є, і десь я зустрічав пояснення, чому у Вікіпедії використовується саме така класифікація. А оскільки я займаюся перекладами з англовікі, то використовую і їхню схему класифікації. Наприклад, є лише три типи метеоритів навіть за тією класифікацією, яка використовується в англовікі: кам'яні, залізо-кам'яні та залізні. Але для зручності вони кам'яний тип ділять на два підтипи: ахондрити та хондрити, які, відповідно, називають саме типами.
Щодо «нової термінології» — то ГЕД-метеорити — це не зовсім термін. Я вже казав вище, що це — лише абревіатура, не більше. Терміни — це говардити, евкрити та діогеніти. Разом вони дають ГЕД українською. Щодо Вашого посилання на ВП: ІС — то там немає ні слова про подібні абревіатури, адже ця абревіатура ані є технічною, ані має відношення до комп'ютерної термінології. А про інше там нічого не сказано.
Ага, і ще, щодо Перелічені групи об'єднано в різні(!) підкласи («ахондрити, бідні на кальцій» та «ахондрити, багаті на кальцій») — таке об'єднання досить умовне, і не є безумовною частиною класифікації. Практично в усіх випадках я користуюсь найавторитетнішим джерелом — базою даних Міжнародного метеоритного товариства, використовую рекомендації звідти щодо, наприклад, координат, ну і зокрема — класифікації. Пошук на сайті товариства має опцію, де можна вибрати HED achondrites, що дає 1523 records found for meteorites (HED achondrites) with names that contain «*». HED — об'єднання досить умовне, тому його й називають «кланом», а не класом. У англовікі є таке визначеня:It is also fairly common for groups that seem to be closely related to each other to be referred to as clans. Тобто клани — це не зовсім окрема класифікація, це об'єднання груп, які чимось між собою схожі. У даному випадку, наскільки я зрозумів — походженням від 4 Веста.
І останнє. Замість того, аби звинувачувати мене в «прямому порушенні правил Вікіпедії» та проведенні «самостійних досліджень», а також замість того, щоб подібними висловами провокувати конфлікт — Ви могли просто перейменувати статтю на більш відповідний, на Вашу думку, манер, та виправити її відповідно до цього перейменування. Адже я вже у першій своїй відповіді сказав, що не проти цього. І що не маю доступу до якісних україномовних джерел, з якими можна було б звіряти термінологію. Дуже непродуктивно з Вашого боку.-- Piramid ion  15:36, 11 листопада 2014 (UTC)
Перегляньте ще оцю схему. Там на місці клану HED стоїть Vesta?, що підтверджує моє зауваження, що HED — це не термін, це абревіатура, не більше. Але повторюю ще раз — я не проти перейменування.-- Piramid ion  15:43, 11 листопада 2014 (UTC)
 • Я не звинувачував Вас у порушенні якихось правил. Прошу вибачити, якщо з моєї поведінки можна зробити такий висновок.
 • Якби я знав правильний переклад терміну українською, то одразу перейменував би статтю без зайвих питань. На жаль, я не знаю українського відповідника і не знайшов його. Тому й запитав у Вас про українські джерела, тощо.
 • Якщо українських джерел не знайдено - слід вживати оригінальну (в цьому випадку - англійську) назву. Запроваджувати українську термінологію у вікіпедії (шляхом перекладу з англійської слово-в-слово) вважаю некоректним. Спочатку таке має бути опубліковано в українських наукових виданнях.
 • Правило про іменування статей латинкою я читаю так: технічні терміни та (будь-які) абревіатури. Оскільки HED - абревіатура, то я б саме так статтю перейменував. Звісно, якщо не заперечуєте.
 • Як я розумію, не всі HED-метеорити походять від Вести. Запит відповідного джерела додав.
--Olvin (обговорення) 21:04, 11 листопада 2014 (UTC)
Власне, їх об'єднали на основі того, що всі три групи метеоритів вважаються такими, що походять від 4 Веста. Тобто, це — умовне об'єднання на основі походження, бо й марсіанські та місячні метеорити — це «клани», оскільки вони об'єднують іноді дуже відмінні групи метеоритів на основі виключно походження. Тому, до речі, і не у всіх схемах класифікації вони присутні, оскільки тут береться до уваги саме походження… Там, де Ви залишили шаблон, можна поставити чи не будь-яке джерело із наведених у статті. Я гляну, яке підходить найбільше і поставлю. Перейменовуйте, або я перейменую. також треба підкорегувати статтю, та пройтися по суміжних, які використовують термін у кириличному варіанті (зараз це зроблю).-- Piramid ion  21:22, 11 листопада 2014 (UTC)

 1. метеорити // Астрономічний енциклопедичний словник / за заг. ред. І. А. Климишина та А. О. Корсунь. — Львів : Голов. астроном. обсерваторія НАН України : Львів. нац. ун-т ім. Івана Франка, 2003. — С. 282-283. — ISBN 966-613-263-X.