Оберон (операційна система)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Скриншот системи Oberon (ETH), на екрані декілька вікон з текстом і графікою.

Oberon - операційна система, розроблена Ніклаусом Віртом і Юргом Гуткнехтом для однокористувальницької робочої станції Ceres у рамках Проекту Оберон[1]. Як писали автори, головною метою проекту було «спроектувати й реалізувати всю систему з нуля, і структурувати її таким чином, щоб її можна було описати, пояснити й зрозуміти як ціле». Справді, книга[1] обсягом 550 стор. містить повний опис системи разом із вихідними текстами.

ОС Оберон написана на розробленій у рамках проекту однойменній мові. Вона успадковує риси попереднього проекту Вірта й Гуткнехта - операційної системи для персональної робочої станції Ліліт (Lilith), а також ОС Cedar, розробленої в Дослідницькому центрі корпорації Xerox у Пало Альто (Xerox PARC), де Вірт і Гуткнехт провели річну академічну відпустку в 1984-1985 р. Саме знайомство з потужною, але складною й нестійкою ОС Cedar спонукало Вірта й Гуткнехта почати Проект Оберон[1]

У системі Оберон досить елегантно й мінімалістично реалізований ряд технічних ідей (починаючи з мови реалізації), які зручно позначати як Оберон-Технології, тому що, хоча й не все із цих ідей окремо було зовсім новим, але, у всякому разі, їхній відбір і ретельна інтеграція в єдиній дуже надійній системі, - яка є зразком ретельного загального дизайну й ретельного пророблення деталей, - безсумнівна заслуга Вірта й Гуткнехта. Вплив ідеології проекту Оберон можна простежити, наприклад, у системах LabVIEW і Inferno.

Доказом ефективності Оберон-Технологій став той факт, що ОС Оберон була в короткий термін перенесена аспірантами Вірта й Гуткнехта на кілька різних платформ, включаючи Amiga, PC та інші. [2].

У цей час версії ОС для різних платформ доступні тут.

За замовчуванням Oberon управляється за допомогою текстового користувальницького інтерфейсу, що багато хто вважає досить зручним, але існує й графічний користувальницький інтерфейс із підтримкою протоколів FTP, Telnet, HTTP, Ethernet та інших[3].

Oberon - модульна система: усі компоненти системи довантажуються в міру необхідності.

Остання версія операційної системи - 2.3.6, випущена в 2000 році[3].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в N. Wirth and J. Gutknecht. Project Oberon. Addison-Wesley, 1992.(англ.)
  2. С.Свердлов. Мова програмування Оберон. Розділ «Оберон-Системи». (рос.)
  3. а б Native Oberon Operating System (англ.)

Посилання[ред. | ред. код]