Облігація місцевої позики

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ця стаття описує явище за законодавством України.
Можливо, Вам буде цікаво прочитати про інший погляд: Облігація, Муніципальна облігація
.
Облігації місцевих позик
Можлива форма існування Бездокументарна
Можливі емітенти Верховна Рада Автономної Республіки Крим, міська рада
Спосіб випуску емісія
Види Внутрішні
Зовнішні
Тип зобов'язання Позика
Основні законодавчі акти:

Закон України Про цінні папери та фондовий ринокПоложення про порядок випуску облігацій внутрішніх місцевих позикПорядок здійснення місцевих запозичень

Облігації місцевих позик — облігації, емісійні цінні папери, що розміщуються на підставі рішення Верховної Ради Автономної республіки Крим або міської ради відповідно до вимог, установлених бюджетним законодавством.

Не дивлячись на те, що у визначенні облігацій місцевих позик є слово «папери», проте у паперовому вигляді вони не існують. Обіг облігацій здійснюється виключно в електронному вигляді.

Загальна інформація[ред. | ред. код]

Поняття облігацій місцевих позик[ред. | ред. код]

Облігації місцевих позик є інструментом залучення грошових коштів для потреб місцевого розвитку.

Емітентом облігацій місцевих позик може бути Верховна Рада Автономної Республіки Крим або міська рада, що від свого імені розміщує облігації і бере на себе зобов'язання, що випливають з умов розміщення цих облігацій, перед власниками облігацій.

Розміщення облігацій здійснюється на підставі Проспекту емісії.

Номінальна вартість облігації визначається в національній валюті або, якщо це передбачено умовами розміщення облігацій, в іноземній валюті.

Сукупний обсяг запозичень до місцевого бюджету у формі розміщення (випуску) облігацій не може перевищувати обсягу дефіциту бюджету розвитку місцевого бюджету на відповідний рік. Кошти від розміщення облігацій, які отримує емітент, залучаються до фінансування лише бюджету розвитку відповідного місцевого бюджету. Видатки на обслуговування боргу місцевих бюджетів не можуть щорічно перевищувати 10 відсотків видатків від загального фонду відповідного місцевого бюджету протягом будь-якого бюджетного періоду, коли планується обслуговування боргу.

Види облігацій місцевих позик[ред. | ред. код]

До облігацій місцевих позик належать облігації внутрішніх та зовнішніх місцевих позик.

Облігації місцевих позик можуть розміщуватись як: відсоткові та дисконтні облігації; звичайні (незабезпечені) та забезпечені.

Емісія, обіг та погашення облігацій[ред. | ред. код]

Емісія[ред. | ред. код]

Рішення про емісію цінних паперів може приймати виключно Верховна Рада Автономної Республіки Крим або міська рада, які і виступають емітентами. Саме вони затверджують Проспект емісії. Проведення емісії цих облігацій потребує надання висновку Міністерства фінансів України.

Емітент може здійснювати відкрите (публічне) та закрите (приватне) розміщення облігацій. В будь-якому разі допускається самостійне розміщення або із залученням андеррайтера.

В разі надання згоди Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку на проведення емісії, розміщення цінних паперів здійснюється на підставі Тимчасового свідоцтва, виданого цією комісією. Після завершення емісії видається Свідоцтво про реєстрацію випуску облігації.

Реєстрацію випуску облігацій місцевих позик здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку в установленому нею порядку. Національна комісія здійснює реєстрацію випуску облігацій місцевих позик в Державному реєстрі випусків цінних паперів.

Обіг[ред. | ред. код]

Обіг облігацій дозволяється після реєстрації реєструвальним органом звіту про результати розміщення облігацій та видачі свідоцтва про реєстрацію випуску облігацій.

Погашення[ред. | ред. код]

Погашення облігацій здійснюється грошима відповідно до умов розміщення облігацій. Строк погашення облігацій не повинен перевищувати одного року з дати початку погашення.

Погашення облігацій, номінальна вартість яких визначена в іноземній валюті, здійснюється в іноземній валюті або в національній валюті за валютним (обмінним) курсом іноземної валюти, установленим Національним банком України на дату початку погашення облігацій.

Облігації зовнішніх позик[ред. | ред. код]

Не дивлячись на те, що закон передбачає можливість розміщення облігацій зовнішніх місцевих позик, проте довгий час діяла заборона на таке розміщення[1].

На сьогодні ця заборона знята[2], проте відповідний порядок розміщення зовнішніх місцевих позик не затверджений.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Павлов, В. І., І. І. Пилипенко, І. В. Кривовязюк. «Цінні папери в Україні: Навчальний посібник.–Видання 2-ге, доповнене.» К.: Кондор (2004): 400.
  • Пилипенко, І. І., О. П. Жук. Цінні папери в Україні: навчальний посібник. ІВЦ Держкомстату України, 2001.
  • І. О. Єфіменко, Н. В. Шибаєв. «Облігації внутрішніх місцевих позик.» К.: Міжнар. центр приватизації та менеджменту (1996).
  • Тимошенко, О. «Вплив державного регулювання на становлення і розвиток ринку облігацій місцевих позик України.» Ринок цінних паперів України 11-12 (2008): 25-30.
  • Штерн, Г. Ю., О. А. Карлова, and К. В. Погосьян. «Розвиток муніципальних облігацій в Україні.» Научно-технический сборник. Коммунальное хозяйство городов (2006): 323—327.

Виноски[ред. | ред. код]