Оборотов Юрій Миколайович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Оборотов Юрій Миколайович
Оборотов Юрій Миколайович.JPG
Оборотов Ю.М.
Народився 14 вересня 1946(1946-09-14) (72 роки)
с. Лави Єлецького району Липецької області, Росія
Громадянство Україна Україна
Національність росіянин
Діяльність науковець
Відомий завдяки Теорія держави і права
Alma mater Одеський державний університет імені І. І. Мечнікова
Науковий ступінь доктор юридичних наук (2003)
Науковий керівник завідувач кафедри загальнотеоретичної юриспруденції НУ ОЮА
Відомі учні більше 10 кандидатів юридичних наук, 4 доктори наук
Заклад Національний університет «Одеська юридична академія»
Нагороди
Заслужений юрист України
Відмінник освіти України
Звання професор (2004), член-кореспондент НАПрНУ (2010)

Ю́рій Микола́йович Оборо́тов — доктор юридичних наук (2003), професор, член-кореспондент Національної академії правових наук України (2010), спеціаліст у галузі теорії держави і права, філософії права.

Життєпис[ред. | ред. код]

Народився 14 вересня 1946 р. у с. Лави (Єлецький район Липецької області, Росія). Навчався у Єлецькому технікумі залізничного транспорту, працював на залізниці; після завершення служби в Радянській Армії (1965—1968) поступив до щойно відтвореного юридичного факультету Одеського державного університету.

У 1973 р. з відзнакою закінчив юридичний факультет Одеського державного університету ім. І. І. Мечникова за спеціальністю «правознавство». Кандидатську дисертацію «Основные вопросы теории правовой активности личности социалистического общества» захистив у Києві 1979 р.

Наукові напрямки[ред. | ред. код]

Ю. М. Оборотов є вихованцем Одеської юридичної школи. Його сфера наукових інтересів охоплює загальну теорію права і держави, філософію права; основний науковий напрямок: традиції і новації в правовому розвитку. Опублікував близько 100 наукових праць, у тому числі монографії «Традиции и новации в правовом развитии» (2001), «Традиції та оновлення в правовій сфері: питання теорії (від пізнання до розуміння права)» (2002), а також публікації «Філософія права і методологія юриспруденції» (Проблеми філософії права, 2003), «Церковное право у вітчизняній правовій традиції» (Наукові праці Національного університету "Одеська юридична академія"), «Постмодерн: інше розуміння і визначення права» (Юридичний вісник, 2003).

Постійний інтерес Ю. М. Оборотова до новацій обумовив звернення науковця до проблем політології — на той час нового наукового напрямку і дисципліни, яка завдяки Ю. М. Оборотову була введена до навчального процесу Одеської вищої партійної школи. Саме він і започаткував перший курс із політології й очолив першу кафедру політології та права.

Не можна залишити поза увагою і ту обставину, що обіймаючи посаду доцента кафедри соціальних теорій і компаративістики юридичного факультету ОДУ ім. І. І. Мечникова, Ю. М. Оборотов розробив новий курс з філософії права, що також є прецедентом в історії юридичної науки Одеської школи права.

2003 р. Ю. М. Оборотов захистив докторську дисертацію «Традиции и новации в правовом развитии: общетеоретические аспекты».

Новаторський підхід Юрія Миколайовича до розуміння змісту та призначення загальнотеоретичної юриспруденції став підвалиною однойменного навчального курсу (2011 р.) та двох колективних монографій: «Актуальні грані загальнотеоретичної юриспруденції» (2012 р.) та «Креативність загальнотеоретичної юриспруденції» (2015 р.).

Науково-педагогічна діяльність[ред. | ред. код]

З 1998 р. і дотепер очолює кафедру загальнотеоретичної юриспруденції (до 2016 року — кафедру теорії держави і права) Національного університету «Одеська юридична академія»; член вченої ради Національного університету «Одеська юридична академія», голова спеціалізованої вченої ради із захисту кандидатських і докторських дисертацій Д 41.086.04 (для спеціальностей 12.00.04; 12.00.11; 12.00.12).

Член редакційних колегій збірників «Актуальні проблеми держави і права» та "Наукові праці Національного університету «Одеська юридична академія» та наукових журналів «Право України», «Вісник Південного регіонального центру Національної академії правових наук України», «Філософія права і загальна теорія права», «Наукові записки Міжнародного гуманітарного університету», «Європейські студії і право», «Митна справа», «Часопис цивілістики», «Юридичний вісник».

З 2005 по 2010 р. працював на посаді проректора з наукової роботи Національного університету «Одеська юридична академія».

У 2010 р. Юрія Миколайовича Оборотова обрано членом-кореспондентом Національної академії правових наук України. Член Південного регіонального центру НАПрН України.

Під науковим керівництвом професора Ю. М. Оборотова було захищено понад 28 кандидатських і 6 докторських дисертації.

Лекція:http://www.youtube.com/watch?v=ZDbHlVMZKk4

Джерела[ред. | ред. код]

  1. Оборотов Юрій Миколайович: біобібліографічний покажчик / уклад.: С. І. Єленич, Т. М. Стефанчишена ; наук. ред.: С. В. Ківалов, М. М. Солодухіна, Г. О. Ульянова ; НУ ОЮА, наук. б-ка. — Одеса: Юридична література, 2016. — 102 с., 8 с. фот. — (Серія «Вчені Національного університету „Одеська юридична академія“» ; вип. 24).