Обрізання крайньої плоті

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Обрізання (Циркумцізіо)
Circumcision central Asia2.jpg
Проведення обрізання в Середній Азії
МКХ-10 0VBT
МКХ-9 V50.2
MeSH D002944
Код OPS-301 Шаблон:OPS301.2
MedlinePlus 002998
eMedicine 1015820
Обрізання
Пеніс до і після обрізання

Обрізання крайньої плоті статевого члена інколи обрізання (лат. circumcisio) — хірургічна операція, передбачає часткове або повне видалення крайньої плоті статевого члена у хлопчиків і чоловіків з культурних, медичних чи сексуальних міркувань. При відсутності медичних показань та, особливо, згоди паціента на операцію, як у випадку з проведенням операції на новонародженних чи малих дітях, обрізання крайньої плоті може бути розглянуте як каліцтво чоловічого статевого члена.

Історія[ред. | ред. код]

Обрізання здавна практикувалося у багатьох народів. Обрізання як ініціація хлопчиків-підлітків практикувалося в релігії аборигенів Австралії та в деяких племен Африки. Так Геродот в Історії пише:

Тільки три народи на землі споконвіку піддають себе обрізання: колхи, єгиптяни і ефіопи. Фінікіяни ж і сирійці, що в Палестині, самі визнають, що запозичили цей звичай у єгиптян. А сирійці, які живуть на річках Фермодонт і Парфении, і їх сусіди-макрони кажуть, що лише недавно перейняли обрізання у єгиптян. Адже це єдині народи, роблять обрізання, і всі вони, очевидно, наслідують цього звичаю єгиптян. Що до самих єгиптян і ефіопів, то я не можу сказати, хто з них і у кого запозичив цей звичай. Адже він, очевидно, дуже древній.

Також обрізання існувало у фінікійців, у народів Ханаана: аммонитян, едомітян і моавитян. Існування його у вавілонян і ассирійців не доведене; у філістимлян обрізання не було. Практика обрізання крайньої плоті у близькосхідних народів засвідчена з III тис. До н. е. На малюнку, що представляє сцену цього обряду у древніх єгиптян, зображення ножа нагадує собою форму ножів кам'яного періоду. Це почасти свідчить, що початок цього звичаю губиться в далекій давнині. Спочатку цей обряд був пов'язаний з ритуалом ініціації, переходу до дорослого життя, який давав серед іншого право одружуватися.

У більшості народів обрізання відбувається над хлопчиками та юнаками 10-17 років (в Стародавньому Єгипті - на 14-му році) і складає як би присвяту в чоловіки, офіційне визнання статевої зрілості.

Покази[ред. | ред. код]

  • Демографічні, регулювання народжуваності, через зниження подразливості тонкої шкіри статевого члена, подовжується час настаття оргазму у чоловіків, і, як наслідок, статевий акт починає частіше закінчуватися оргазмом у жінки.
  • Релігійними, як наслідок сталих суспільних норм ряду азіатських країн щодо обряду обрізання.
  • Соціальні, запобігання мастурбуванню, спонтанних сексуальних практик, що вважаються у різних прошарках суспільства хибними.
  • Медичні, усунення фімозу у дорослих, профілактика баланіту.
Сцена обрізання. Зображення на єгипетській гробниці (бл. 2500 р. До н. е. Е.)

У чоловіків практикують обрізання крайньої плоті наприклад, при фімозі. Приблизно 7-10% чоловіків хвороба зачіпає в легкому або середньому ступені, ще стільки ж хворіють у важчій формі.

Статевий член після високого обрізання

Практика[ред. | ред. код]

В практиці вітчизняної урології найчастіше використовують часткове обрізання крайньої плоті, коли залишається покритою 2/3 поверхні голівки, вуздечка крайньої плоті (яка має багато кровоносних судин та нервових закінчень) при цьому максимально щадять і здебільшого зберігають повністю (залишається частина крайньої плоті на нижній поверхні статевого члена). Розшаровані листки крайньої плоті обов'язково прошивають декількома вузловими швами (особливо область вуздечки і дорсальної вени статевого члена) або коагулюють. Залишати розшарованими листки (подібно до того, як це виконується в ритуальних обрізаннях) украй неправильно оскільки між ними може накопичуватися кров з подальшим нагноєнням і некрозом.

Крім того застосовують також традиційний круговий розтин крайньої плоті (особливо при гіпертрофічному фімозі, парафімозі та при ускладненнях венеричних захворювань — шанкрі, баланопоститі ( див.Баланіт) тощо).

Наслідки[ред. | ред. код]

Післяопераційний госпітальний період після обрізання звичайно не більше 1 доби.

Міжнародна організація охорони здоров'я рекомендує обрізання у чоловіків як складову профілактики ВІЛ-інфекцій. Вилучення крайньої плоті приводить до того, що слизова оболонка, яка покриває голівку статевого члена, товстішає, і це робить її менш проникною для вірусів. Дослідження, проведені у 2005 році, показали, що передача ВІЛ від жінок до чоловіків під час сексу скорочується на 60%, якщо чоловіки обрізані (можливо, і за рахунок зменшення площі слизової, через яку може проникнути вірус).[1]

Примітки[ред. | ред. код]

Дивитись також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]