Обчислювальна економіка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Економічна наука
Категорія КатегоріяПортал Портал

Обчислювальна економіка (англ. Computational economics) є науковою дисципліною на стику інформатики, економіки і менеджменту.[1] Ця тема включає в себе комп'ютерне моделювання в економічних системах, зокрема з позиції агента,[2] теорію загальної рівноваги,[3] макроекономіку,[4] або теорію раціональних очікувань,[5] обчислювальну економетрику і статистику,[6] фінансово-розрахункові, обчислювальні засоби для проектування автоматизованих інтернет-ринків, інструментів програмування, спеціально призначених для обчислювальних наук, а також педагогічні засоби для навчання обчислювальній економіці. Деякі з цих напрямків унікальні для обчислювальних наук, в той час як інші розширюють традиційні галузі економіки, вирішуючи проблеми, які важко вивчати без використання комп'ютерів і пов'язаних чисельних методів.[4]

Обчислювальна економіка використовує комп'ютерне економічне моделювання для вирішення аналітично і статистично сформульованих економічних проблем. У зв'язку з цим, науково-дослідницька програма включає обчислювальну економіку з позицій агента, обчислювальні дослідження економічних процесів, включаючи всю економіку, як динамічну систему взаємодіючих агентів.[7] Як така, вона є економічною адаптацією парадигми складних адаптивних систем .[8] Тут «агент» означає «обчислювальні об'єкти моделюються як такі, що взаємодіють у відповідності з правилами», а не реальну людину. Агенти можуть представляти соціальні, біологічні та/або фізичних осіб. Теоретичні припущення про математичну оптимізацію агентів в рівновазі замінюється на менш обмежувальний постулат агентів з обмеженою раціональністю з адаптацією до ринкових сил,[8] , у тому числі у контексті теорії ігор.[9] Починаючи з вихідних умов, які визначає Моделювач, заснована на агенті модель розвивається вперед у часі, рухаючись виключно агентською взаємодією. Кінцева мета наукового методу «… перевірити теоретичні результати, отримані з реальних даних в формах, які дозволяють емпірично підтверджувати теорії, які накопичуються з часом примножуються кожним дослідниом, який виконував роботу належним чином, базуючись на роботі, яка була виконана до цього.»[10]

Інструменти чисельного рішення включають, наприклад, програмне забезпечення для виконання різних матричних операцій (наприклад, матриця інверсії), а також для рішення систем лінійних і нелінійних рівнянь. 

В області обчислювальної економіки спецілізуються наступні журнали: Computational Economics, Journal of Applied Econometrics,[11] Journal of Economic Dynamics and Control,[12] Journal of Economic Interaction and Coordination.[13]

Посилання[ред. | ред. код]

 1. Computational Economics.
 2. Scott E. Page, 2008. "agent-based models, " The New Palgrave Dictionary of Economics, 2nd Edition.
 3. The New Palgrave Dictionary of Economics, 2008. 2nd Edition:
    • «computation of general equilibria» by Herbert E. Scarf.
 4. а б • Hans M. Amman, David A. Kendrick, and John Rust, ed., 1996.
 5. Ray C. Fair "Computational Methods for Macroeconometric Models, " Hans M. Amman, David A. Kendrick, and John Rust, ed., 1996.
 6. • Vassilis A. Hajivassiliou, 2008. "computational methods in econometrics, " The New Palgrave Dictionary of Economics, 2nd Edition.
 7. • Scott E. Page, 2008. "agent-based models, " The New Palgrave Dictionary of Economics, 2nd Edition.
 8. а б • W. Brian Arthur, 1994.
 9. • Joseph Y. Halpern, 2008. "computer science and game theory, " The New Palgrave Dictionary of Economics, 2nd Edition.
 10. Leigh Tesfatsion, 2006.
 11. Journal of Applied Econometrics - Wiley Online Library. onlinelibrary.wiley.com. 2011. Архів оригіналу за 28 жовтня 2011. Процитовано 31 жовтня 2011. 
 12. Journal of Economic Dynamics and Control [Архівовано 31 грудня 2011 у Wayback Machine.], including Aims & scope link.
   
 13. Journal of Economic Interaction and Coordination. springer.com. 2011. Архів оригіналу за 27 червня 2018. Процитовано 31 жовтня 2011.