Овіраптор

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Овіраптор
Час існування: Пізній крейдяний період
(75 млн років тому)
Реконструкція скелету овіраптор по відомих рештках голотипу (AMNH 6517)
Реконструкція скелету овіраптор по відомих рештках голотипу (AMNH 6517)
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Плазуни (Reptilia)
Надряд: Динозаври (Dinosauria)
Ряд: Ящеротазові (Saurischia)
Родина: Овірапторові (Oviraptoridae)
Рід: Овіраптор (Oviraptor)
Osborn, 1924
Вид: O. philoceratops
Біноміальна назва
Oviraptor philoceratops
Osborn, 1924
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Oviraptor
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Oviraptor
Fossilworks: 38559

Овіраптор (Oviraptor) — всеїдний ящеротазовий динозавр родини Овірапторові (Oviraptoridae), який існував у кінці крейдяного періоду (75 млн років тому) на території сучасної Монголії.

Історія досліджень[ред. | ред. код]

На початку 20-х років XX століття група вчених з Американського музею природознавства під керівництвом Роя Чепмена Ендрюса вирушила в експедицію до Монголії у пустелю Гобі з метою пошуку слідів давньої людини. Слідів людини вони не знайшли, проте відкопали безліч останків динозаврів і ссавців. Найбільша кількість скам'янілостей належалf протоцератопсу (Protoceratops), було знайдено так само безліч гнізд з кладками яєць протоцератопса. Всередині одного гнізда був виявлений неповний скелет і череп невідомого теропода, який? як припустили, загинув в той момент коли ласував яйцями протоцератопса. Цього динозавра описав Генрі Ферфілд Осборн та назвав Oviraptor philoceratops (що означає «пожирач яєць любитель цератопсів»). Наукові експедиції у 70-х роках знайшли ще кілька скам'янілих решток овіраптор, що дозволило продовжити вивчення скелета і зовнішнього вигляду цього динозавра.

Опис[ред. | ред. код]

Порівняння розмірів овіраптора з розмірами людини

Дрібний динозавр з куполоподібним коротким черепом, химерним гребенем і беззубим дзьобом. Череп відрізняється безліччю отворів або просто кісткових розпірок. Морда коротка. У гребені багато отворів, повітряних порожнин. Потужні щелепи, призначені для дроблення. Ймовірно, зі своїм дзьобом і потужними щелепами овіраптор харчувався м'ясом, яйцями, насінням, комахами, рослинами тощо.

Коротка висока морда з сильно викривленими щелепами, широкий роговий дзьоб і обширні місця для кріплення м'язів свідчать про те, що овіраптор міг завдавати серйозних ударів. Одні вчені вважають, що він харчувався дрібними ссавцями, яких вбивав дзьобом, інші — що основу харчового раціону овіраптора становили рослини і молюски[1].

Тіло завдовжки до 2 м, розрахункова вага — 30 кг. Він мав легку тілобудову, був швидким, довгоногим і двоногим (ходив на двох ногах). Можливо, він міг швидко бігати.

Філогенія[ред. | ред. код]

Кладограма, що відображає родинні зв'язки овіраптора, створена за Fanti et al., 2012.[2]


Oviraptoridae

Oviraptor

unnamed

Rinchenia

Citipati

unnamed

Khaan

unnamed

Conchoraptor

unnamed

Machairasaurus

unnamed

"Ingenia" (=Ajancingenia)

unnamed

Nemegtomaia

Heyuannia


Примітки[ред. | ред. код]

  1. Овираптор Oviraptor — Динопедия. www.dinopedia.ru. Процитовано 2018-11-27. 
  2. Fanti F, Currie PJ, Badamgarav D (2012). «New Specimens of Nemegtomaia from the Baruungoyot and Nemegt Formations (Late Cretaceous) of MongoliaPLoS ONE, 7(2): e31330. doi:10.1371/journal.pone.0031330

Посилання[ред. | ред. код]

  • Clark J. M., Norell M. A., Barsbold R. Two new oviraptorids (Theropoda: Oviraptorosauria), upper Cretaceous Djadokhta Formation, Ukhaa Tolgod, Mongolia. Journal of Vertebrate Paleontology 21(2): 209—210.
  • Овираптор (Похититель яиц).