Оденат

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Оденат
Lucius Septimius Odaenathus і Οδαίναθος
Odenaethus Glyptoteket.jpg
Народився невідомо
м.Пальміра
Помер 267
Гераклея Понтійська, Bithynia et Pontus[d], Римська імперія
вбито
Громадянство (підданство) Римська імперія
Національність арамей
Діяльність політик
Титул шахі-ін-шах
Посада Екзарх і давньоримський сенатор[d]
Термін 260-267 роки
Наступник Вабаллат
Батько Септимій Гайран
Рід Гайраніди
Дружина Зенобія
Діти Герод
Валлабат

Луцій Септимій Оденат (дав.-гр. Οδαίναθος, лат. Lucius Septimius Odaenathus) — засновник і володар Пальмірського царства у 260267 роках.

Походив із сирійської аристократії, династії Гайранідів. Син Септимія Гайрана, екзарха пальмірців (латиною princeps Palmyrenorum). У 240 році Гордіаном III (а фактично префектом преторія Тимісетієм) був призначений намісником Пальміри. У 258 році стає ясновелиможним консуляром та паном Пальміри.

Коли 260 року перси розгромили і полонили імператора Валеріана та спробували форсувати Евфрат, Оденат з невеликим військом завдав їм несподіваного удару і змусив відступити. 261 року він виступив проти узурпатора Квієта і вбив його. 262 року на знак вдячності Галлієн оголосив Одената правителем Сирії та суміжних провінцій.

Однак Оденату цього було замало. Він перейшов у контрнаступ проти персів, захопив Едесу, Нісибін, Карри, а згодом і Ктесіфон. Здобуту власними силами Месопотамію він розглядав уже як особисте володіння, а, відтак, проголосив себе «шахіншахом» («царем царів»). Співправителем Одената став його старший син Герод.

267 року Оденат був убитий двоюрідним братом Меонієм — можливо за допомогою другої дружини Одената Зенобії.