Оденат

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Оденат
лат. Lucius Septimius Odaenathus
дав.-гр. Οδαίναθος
Odenaethus Glyptoteket.jpg
Народився невідомо
м.Пальміра
Помер 267
Гераклея Понтійська, Віфінія і Понтd, Римська імперія
·вбито
Країна Стародавній Рим
Національність арамей
Діяльність політик
Титул шахі-ін-шах
Посада Екзарх, давньоримський сенатор[d] і король
Термін 260—267 роки
Наступник Вабаллат
Рід Гайраніди
Батько Септимій Гайран
У шлюбі з Зенобія
Діти Герод
Валлабат

Луцій Септимій Оденат (дав.-гр. Οδαίναθος, лат. Lucius Septimius Odaenathus) — засновник і володар Пальмірського царства у 260267 роках.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив із сирійської аристократії, династії Гайранідів. Син Септимія Гайрана, екзарха пальмірців (латиною princeps Palmyrenorum). У 240 році Гордіаном III (а фактично префектом преторія Тимісетієм) був призначений намісником Пальміри. У 258 році стає ясновелиможним консуляром та паном Пальміри.

Коли 260 року перси розгромили і полонили імператора Валеріана та спробували форсувати Євфрат, Оденат з невеликим військом завдав їм несподіваного удару і змусив відступити. 261 року він виступив проти узурпатора Квієта і вбив його. 262 року на знак вдячності Галлієн оголосив Одената правителем Сирії та суміжних провінцій.

Однак Оденату цього було замало. Він перейшов у контрнаступ проти персів, захопив Едесу, Нісибін, Карри, а згодом і Ктесіфон. Здобуту власними силами Месопотамію він розглядав уже як особисте володіння, а, відтак, проголосив себе «шахіншахом» («царем царів»). Співправителем Одената став його старший син Герод.

267 року Оденат був убитий двоюрідним братом Меонієм — можливо за допомогою другої дружини Одената Зенобії.