Одеський міжнародний кінофестиваль

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Одеський міжнародний кінофестиваль
Odesa International Film Festival
New oiff logo lit.jpg
Місце проведення

Україна Україна, Одеса:

Нагорода Золотий Дюк
Заснування 2010 році
Дата проведення середина липня
Жанри арт-мейнстрім
Офіційний сайт
CMNS: Одеський міжнародний кінофестиваль на Вікісховищі
← ОМКФ 2017 ОМКФ 2018 →

Одéський міжнарóдний кінофестивáль (ОМКФ) — щорічний кінофестиваль, який проводиться в Одесі (Україна) у середині липня. Уперше відбувся у 2010 році.

Перші два роки фестиваль позиціонував себе як фестиваль фільмів для глядачів з особливим почуттям гумору. Згодом розширив спрямованість і заявив про себе як фестиваль арт-мейнстрима: кіно високого художнього рівня, розраховане на широку аудиторію. Починаючи з 2012 року конкурсна програма складається з двох повноцінних розділів: Міжнародна конкурсна програма повнометражних фільмів і окрема Українська національна конкурсна програма.

Організатори кіноподії поставили перед собою досить амбітні цілі — перетворити ОМКФ на один з головних кінофорумів Східної Європи і називають його «східноєвропейськими Каннами»[1].

«Червона доріжка» ОМКФ біля Одеського оперного театру
Фестивальный палац
Фестивальний центр в кінотеатрі «Родина»

Історія[ред.ред. код]

Уперше Одеський міжнародний кінофестиваль був проведений з 16 по 24 липня 2010 року. В рамках кіноогляду було показано конкурсну програму з 16 повнометражних картин-прем'єр 2010 років і позаконкурсну програму із понад 50 фільмів[2]. Основним майданчиком — Фестивальним центром, у якому проходили конкурсні покази і всі головні події фестивалю, перші два роки був одеський кінотеатр «Родина». Починаючи з третього фестивалю, в 2012 році, головним майданчиком став Фестивальний Палац, — зал на 1200 місць Одеського театру музичної комедії. Кінотеатр «Родина» залишився Фестивальним центром, в якому проходять покази Української національної конкурсної програми, позаконкурсних програм і ретроспектив, а також проводяться майстер-класи Літньої кіношколи.

Церемонії відкриття і закриття, а також традиційна для кінофестивалів «червона доріжка» проводяться у знаменитому Одеському театрі опери і балету — одній з найбільш відомих архітектурних пам'яток України.

Фестивальні покази охоплюють три основних майданчики: Фестивальний Палац, Фестивальний центр у кінотеатрі «Родина», а також кінозал «U–cinema» на Одеській кіностудії.

Головним призом фестивалю є статуетка «Золотий Дюк» — оновлена версія однойменного призу, створеного відомим одеським скульптором Михайлом Ревою для колись резонансного кінофестивалю «Золотий Дюк», який відбувся в Одесі в 1988 році. Перші два роки головний приз Одеського кінофестивалю вручався на основі рішення журі. Починаючи з 2012 року Гран-прі Одеського кінофестивалю вручається за підсумками глядацького голосування.

На фестивалі працює Міжнародне журі, яке оцінює Міжнародну конкурсну програму і вручає призи за Найкращий повнометражний фільм, Найкращу режисуру, Найкращу акторську роботу. З 2012 року на фестивалі з'явилася ще одна конкурсна програма — Український національний конкурс, в якому приз за найкращий український фільм визначає Журі української конкурсної програми.

Вже перший фестиваль відвідало понад 40 тисяч глядачів[3]. Наступного, 2011 року покази відвідало вже понад 70 тисяч глядачів, на фестивалі побувало більж ніж 5 тисяч гостей, було акредитовано близько 450 журналістів[4]. На третьому Одеському кінофестивалі у 2012 році покази відвідало близько 100 тисяч глядачів, було акредитовано близько 4500 гостей і 700 представників ЗМІ, аудиторія телетрансляцій Церемоній відкриття і закриття становила близько 3 млн осіб, в програмі було представлено 85 фільмів з 40 країн[5].

У рамках фестивалю також динамічно розвивається особливий спецпроект — Літня кіношкола: серія майстер-класів, які проводять знамениті гості фестивалю для студентів кіногалузі і кіноманів. На другому фестивалі Літня кіношкола була доповнена ще одним новим напрямом — «Сценарною майстернею»[6]: семінари для обмеженого кола сценаристів, що пройшли попередній відбір у конкурсі сценаріїв. На третьому фестивалі в 2012 році у рамках Літньої кіношколи працювала Школа кінокритиків.

Починаючи з 2011 року на Одеському кінофестивалі з'явилися нові напрями для кінопрофесіоналів — Кіноринок[7] і пітчинг проектів[8].

У 2011 році, в останній день своєї роботи Одеський кінофестиваль отримав відзнаку від авторитетного міжнародного співтовариства журналістів - Голівудської асоціації іноземної преси HFPA (Hollywood Foreign Press Association), що вручає премію «Золотий Глобус». Почесну відзнаку фестивалю передав член HFPA Габрієль Лерман[9].

Четвертий Одеський кінофестиваль відбувся з 12 по 20 липня 2013 року. У числі нововведень — заснування нового призу за найкращий український короткометражний фільм[10]. Також на 4-му фестивалі відбулася ретроспектива фільмів Сергія Параджанова.

Конкурсна програма[ред.ред. код]

Фестиваль має дві конкурсні програми: Міжнародна конкурсна програма повнометражних фільмів і Українська національна конкурсна програма[11].

У Міжнародну конкурсну програму відбираються нові повнометражні фільми, завершені після 1 січня поточного року, та прем'єри яких ще не відбулися на території України на момент початку фестивалю.

Селекцію фільмів здійснює відбіркова комісія, а основним критерієм відбору є кіно високого художнього рівня, розраховане на широку аудиторію, що є головною концепцією міжнародної конкурсної програми.

У конкурс відбираються нові повнометражні фільми, зняті в період від 1 січня попереднього року, і що ще не демонструвалися на території України.

В Українську національну конкурсну програму відбираються короткометражні і повнометражні фільми, завершені після 1 січня 2012 року. Селекція фільмів в Український національний конкурс здійснюється відбірковою комісією української конкурсної програми.

Формат фільмів - плівка(35 мм) або цифровий(DCP).

Журі[ред.ред. код]

Фільми конкурсної програми оцінює міжнародне журі, до складу якого входять діячі кіно і культури, відомі режисери, актори, кінокритики, кінопродюсери. Склад журі визначає дирекція фестивалю[11].

У 2011 році разом з головним міжнародним журі на фестивалі працювали журі Міжнародної федерації кіноклубів FICC, яке присуджує власний приз «Дон Кихот»[12], а також Національне журі кінокритиків, журі «Українська лабораторія» (премія ім. Миколи Шустова за найкращий український фільм) і журі пітчинга (Приз за найкращий український проект).

У 2012 році на фестивалі працювали чотири журі - головне Журі міжнародної конкурсної програми, Журі української національної конкурсної програми, а також Журі міжнародної федерації кіноклубів (FICC) і Журі міжнародної федерації кінопреси (FIPRESCI).

«Золотий Дюк»: Головний приз Одеського міжнародного кінофестивалю

Нагороди[ред.ред. код]

Головний приз Одеського кінофестивалю — статуетка «Золотий Дюк» і грошова винагорода в розмірі 12 тис. євро — вручається режисерові фільму за результатами глядацького голосування[11].

Міжнародне журі вручає премії й призи в таких категоріях:

 • Найкращий фільм (грошова винагорода 8 тис. євро режисерові фільму)
 • Найкращий режисер (грошова винагорода 5 тис. євро режисерові фільму)
 • Найкраща акторська робота (грошова винагорода 5 тис. євро актору/акторці)

Журі може вручити додатково дві нагороди:

 • Спеціальні нагороди журі

Журі Українського національного конкурсу вручає Національну кінопремію у таких категоріях:

 • Нагорода «Золотий Дюк» за найкращий повнометражний український фільм (грошова винагорода в розмірі 50 тис. гривень режисерові фільму)
 • Приз за найкращий український короткометражний фільм (грошова винагорода в розмірі 10 тис. гривень режисерові фільму).

Журі Українського національного конкурсу може вручити одну додаткову нагороду:

 • Спеціальний диплом журі будь-якому фільму або членові творчої групи.

З 2011 року поряд з основними нагородами на фестивалі вручається нагорода «Дон Кіхот» журі Міжнародної федерації кіноклубів FICC, а з 2012 року — Диплом Міжнародної федерації кінопреси (FIPRESCI).

Кіноконцерт «Броненосець Потьомкін» на Потьомкінських сходах в рамках Першого Одеського кінофестивалю-2010

Позаконкурсна програма[ред.ред. код]

Окрім основного конкурсу, на фестивалі представлені позаконкурсні розділи: традиційна для багатьох кінофорумів програма «Фестиваль фестивалів» з останніх хітів світових кінофестивалів, ексклюзивні прем'єри найбільш резонансних творів кіномистецтва (розділ «Гала-прем'єри»), а також програми нових робіт національних кінематографій («Панорама французького кіно», «Нове російське кіно»), спеціальні покази, ретроспективи та ін.

Спеціальні події[ред.ред. код]

Спеціальною грандіозною подією, починаючи з найпершого фестивалю, стають його резонансні open-air на знаменитих одеських Потьомкінських сходах, які на один з фестивальних вечорів перетворюються на величезний кінотеатр просто неба. На 1-му Одеському кінофестивалі-2010 на Потьомкінських сходах відбулася демонстрація шедевра Сергія Ейзенштейна «Броненосець Потьомкін» [13] у живому супроводі симфонічного оркестру, що започаткувало традиції фестивальних open-air. На наступному фестивалі в 2011 році на Потьомкінських сходах, також у супроводі симфонічного оркестру, була показана повна версія шедевра Фрица Ланга «Метрополіс » (1927г), який зібралися подивитися понад 2 тисячі глядачів [14]. У 2012 році, на третьому фестивалі, на Потьомкінських сходах симфонічний оркестр супроводжував показ фільму [Чарлі Чаплін |Чарлі Чапліна] "Вогні великого міста", яке глядачам представляла його дочка,- актриса Джеральдін Чаплін[15].

Починаючи з другого фестивалю 2011 року, глядачі також отримали ще один майданчик для open-air: сходи на Ланжероновському спуску, де кожен вечір демонструвалося кіно просто неба для усіх охочих.

Майстер-класи на Одеському кінофестивалі

Літня кіношкола[ред.ред. код]

Спеціальний проект Одеського кінофестивалю — Літня кіношкола [16] проводиться для студентів кіногалузі та будь-яких інших закладів і просто усіх охочих кіноманів. Під час фестивалю для учасників Літньої кіношколи організовуються майстер-класи професіоналів світової кіноіндустрії — гостей ОМКФ.

За цей час майстер-класи на ОМКФ вже проводили голівудські актори Рутгер Хауер, Джон Малкович[17] та Майкл Медсен, кінорежисери Пітер Грінуей, Кшиштоф Зануссі, Вадим Перельман[18], Отар Іоселіані[19], Кіра Муратова, Йос Стеллінг, Нана Джорджадзе[20], Олександр Митта[21], Сергій Соловйов[22], актор і режисер Єжи Штур, актриса Джеральдін Чаплін, кінознавці Андрій Плахов, Наум Клейман та інші.

Для студентів кіношколи передбачені знижки на відвідування усіх заходів ОМКФ у вигляді фестивальних абонементів «Літня кіношкола» і забезпечення проживання в наметовому містечку.

Фестивальна вечірка в Otrada beach club, 2010 рік

Фестивальні вечірки[ред.ред. код]

Завершенням насиченого фестивального дня на Одеському кінофестивалі стають яскраві вечірки, які проходять кожен вечір у клубах, ресторанах чи просто неба. Гостей чекають цікаві і всілякі події — від елітних джазових вечорів до демократичних концертів молодих команд і виступів популярних діджеїв.

Гран-прі фестивалю[ред.ред. код]

 • 2010 — «Дітям до 16…»[23], режисер Андрій Кавун (Росія).
 • 2011 — «Шибеник» («Томboy»)[24], режисер Селін Ск'ямма (Франція).
 • 2012 — «Зламані» («Broken»)[25], режисер Руфус Норріс (Велика Британія).
 • 2013 — «Географ глобуса пропив»[26], режисер Алєксандр Вєлєдінський (Росія).
 • 2014 — «Мотивації нуль»[27], режисер Талія Лаві (Ізраїль).
 • 2015 — «Мустанг»[28], режисер Деніз Ґамзе Ерґювен (Франція, Німеччина, Туреччина, Катар).
 • 2016 — «Палає, палає, палає», реж. Чанія Баттон (Велика Британія)
 • 2017 — «Король бельгійців» («King of the Belgians»), реж. Петер Бросенс, Джесіка Вудворт (Бельгія, Нідерланди, Болгарія)

Примітки[ред.ред. код]

 1. Он-лайн конференція президента Одеського кінофестивалю в редакції газети «Комсомольська правда в Україні»
 2. Перший Одеський міжнародний кінофестиваль відкривається в Україні РИА-Новости від 16 липня 2010
 3. Згідно з інформацією з офіційного сайту
 4. Одеський кинофестиваль-2011: цифри і факти 2011«Фокус» від 25 липня 2011
 5. Згідно інформації з офіційного сайту
 6. Сценарна майстерня ОМКФ- інформація з офіційного сайту
 7. Кіноринок Одеського кінофестивалю - інформація з офіційного сайту
 8. Пітчинг проектів Одеського кінофестивалю - інформація з офіційного сайту
 9. Голлівудська асоціація іноземної преси визнала ОМКФ «Фокус» від 28 липня 2011
 10. Одеський кінофестиваль засновує новий приз для українського кіно. Інформація з софіційного сайту
 11. а б в Регламент Одеського кінофестивалю - інформація з офіційного сайту
 12. Згідно з інформацією зофіційного сайту
 13. «Броненосець Потьомкін на Потьомкінських сходах» "Kinote.info" від 1 липня 2010
 14. У Одесі показали відреставровану версію фільму Метрополіс «Корреспондент.net» від 19 липня 2011
 15. ДочкаЧарлі Чаплина приїде на Одеський кінофестиваль «Подробности» від 22 квітня 2012
 16. Літня кіношкола ОМКФ - інформація з офіційного сайту
 17. Майстер-клас Джона Малковича на ОМКФ-2011, відео з офіційного сайту
 18. Майстер-клас Вадима Перельмана на ОМКФ-2011 відео з офіційного сайту
 19. Майстер-клас Отара Іоселіані на ОМКФ-2011, відео з офіційного сайту
 20. Майстер-клас Нани Джорджадзе на ОМКФ-2011, відео з офіційного сайту
 21. Майстер-клас Олександра Мітти на ОМКФ-2011, відео з офіційного сайту
 22. Майстер-клас Сергія Соловйова на ОМКФ-2011, відео з офіційного сайту
 23. Переможці Одеського кінофестивалю «Кореспондент.net» від 25 липня 2010
 24. Одеський МКФ: конкурс фільмів «kinokolo.ua» від 25 липня 2011
 25. Названий володар Гран-прі Одеського кінофестивалю«Корреспондент.net» від 21 липня 2012
 26. ПРИЗЕРИ 2013«ОМКФ»
 27. ПРИЗЕРИ 2014«ОМКФ»
 28. ПРИЗЕРИ 2015«ОМКФ»

Посилання[ред.ред. код]