Одеський обласний благодійний фонд «Майбутнє»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Благодійний фонд «Майбутнє»
Дата заснування 1996
Тип Благодійна організація
Голова Борис Літвак
Адреса вул. Пушкінська, 51 (на розі з вул. Базарною), Одеса, 65012, Україна
Офіційний сайт rc.odessa.ua
CMNS: Одеський обласний благодійний фонд «Майбутнє» у Вікісховищі

Одеський обласний благодійний фонд «Майбутнє» («Дім з янголом») — центр реабілітації дітей-інвалідів. Засновник Центру та Голова правління фонду — Літвак Борис Давидович.

Історія створення[ред. | ред. код]

Одеський центр медичної, психологічної та соціальної реабілітації дітей з патологією центральної нервової системи та опорно-рухового апарату відкрився у вересні 1996 року. Будинок вінчає золотий ангел Надії і Милосердя — подарунок скульптора Михайла Реви, — саме завдяки йому одесити називають центр реабілітації — «Будинок з ангелом». Засновник центру коментує ідею створення так[1]:

Ідея створення Центру належить не мені, а моїй покійній дочці. «Тату, - сказала вона, - твої тренери вибирають в свою спортивну школу самих здорових і готових до життя людей. А хворі, слабкі, а інваліди? Адже вони залишаються за бортом. Яке їм? ... ». Вона говорила це, знаючи, що йде з життя.

Оригінальний текст (рос.)
— Идея создания Центра принадлежит не мне, а моей покойной дочери. «Папа, — сказала она, — твои тренеры выбирают в свою спортивную школу самых здоровых и готовых к жизни людей. А больные, слабые, а инвалиды? Они ведь остаются за бортом. Каково им?…» Она говорила это, зная, что уходит из жизни.

Рішення про створення Центру було прийнято міськрадою Одеси в 1992 році під керівництвом Валентина Симоненка.

Допомогу у створенні Центру надав президент Фонду соціальної допомоги імені доктора Гааза — Олександр Мучник[2][3].

24-29 листопада 1992 року Фонд соціальної допомоги імені доктора Ф. П. Гааза відрядив Літвака Бориса Давидовича у статусі свого президента на семінар Департаменту ООН у Відні[2][4]. 3 червня 1993 р. керівник Департаменту ООН у Відні Генрі Сокальскі відправив на ім'я президента Фонда соціальної допомоги імені доктора Ф. П. Гааза Б. Д. Літвака лист із заявою про всіляку підтримку зі свого боку, а також із закликом до майбутніх спонсорів про надання допомоги проекту Дитячого реабілітаційного центру в Одесі[2][3][5]. На замовлення Фонду соціальної допомоги імені доктора Ф. П. Гааза художник Лазар Леонтійович Гормах (1924—2000) намалював пастеллю портрет Ірини Литвак (1955—1992), якій був переданий в дар її батькові — Б. Д. Літваку[2]

У Центрі здійснюються програми з діагностики, лікування та реабілітації дітей з органічними ураженнями центральної та периферичної нервової системи та опорно-рухового апарату. За час роботи була проведено курс лікування більш ніж 20 000 дітей[6], 60 % з яких є жителями Одеського регіону, а решта — представники всіх регіонів України та деяких зарубіжних країн. Щодня близько 50 сімей отримують консультації фахівців центру. Принциповим для фонду є те, що всі послуги, в тому числі і діагностика, лікування, забезпечення медикаментами, проживання та харчування для пацієнтів «Будинку з Ангелом» — безкоштовні. Всі роки Фонд працює за рахунок благодійної допомоги з боку установ, підприємств, окремих громадян України та зарубіжних країн.

В 2003 році Фондом за рахунок спонсорської допомоги побудований і обладнаний комп'ютерний центр на 65 робочих місць, де діти отримують не тільки навички роботи з комп'ютером, але і атестуються на право працювати за фахом.

3 вересня 2008 року в Одесі було відкрито філію центру — готель-пансіонат для хворих дітей та їхніх батьків, розрахований на 140 місць[7]. Пансіонат побудований на кошти міського бюджету[8].

У лютому 2010 року фахівці Центру впровадили та почали проводити Войта-діагностику і терапію[9], а також навчати батьків цією методикою лікування ДЦП та інших порушень рухового розвитку дітей.

Цікаві факти[ред. | ред. код]

 • Центр займає площу 3500м2.
 • Витрати на будівництво та обладнання «Будинку з ангелом» склали 2 147 тисяч гривень[6].
 • За три дні до відкриття Центру зверху впала металева рама, за її падінням з жахом спостерігали люди. Здавалося, без жертв не обійтися. Але рама вдарилася об крило ангела і відлетіла убік, туди, де нікого не було.
 • 3 листопада 2006 року скульптор Михайло Рева подарував «Будинку з ангелом» скульптурну композицію «Серце світу». Пам'ятник встановили у дворі комп'ютерного комплексу Центру[10][11].

Джерела[ред. | ред. код]

 1. Дом с Ангелом [Архівовано 1 грудня 2008 у Wayback Machine.] — статья на официальном сайте Всемирного клуба одесситов(рос.)
 2. а б в г «Философия достоинства, свободы и прав человека». — Киев: Парламентское издательство, 2009 г.: ISBN 978-966-611-679-9(рос.)
 3. а б «Портрет правозащитника в социальном интерьере» — газета «2000», № 9 за 2.03.2016 г. [Архівовано 2016-03-06 у Wayback Machine.](рос.)
 4. Спільне фото учасників семінару Департамента ООН у Відні за участю Б. Д. Літвака (Австрія, 1992 р.)
 5. Лист керівника департаменту ООН у Відні на ім'я президента Фонду соціальної допомоги імені доктора Ф. П. Гааза Бориса Давидовича Літвака (3.06.1993 р.)(англ.)
 6. а б Юрий Рост. Під крилами янгола // Новая газета. — 2010. — 10 березня.
 7. «Будинок з ангелом» візьме хлопців з батьками // Комсомольская правда в Украине. — 2008. — 12 вересня.
 8. Будинок з янголом // Daviszon — газета Всемирного клуба одесситов. — 2008. — № 34 (20 серпня). Архівовано з джерела 16 жовтня 2012. Процитовано 2013-05-29.
 9. В Одессе пройдет семинар, посвященный уникальной методике диагностики и реабилитации детей-инвалидов — повідомлення на офіційному сайті міської ради Одеси.(рос.)
 10. Інформаційне агентство УНІАН, 19 жовтня 2006
 11. Карина Бейгельзімер, «Аргументи і факти в Україні» № 19, 2005 р., ст. 16

Посилання[ред. | ред. код]