Од (річка)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Од (річка)
Гирло Середземне море
Басейн Середземне море
Категорія у Вікісховищі {{{назва}}}

Од (фр. Aude) - річка на півдні Франції довжиною 224 км. Річка бере свій початок біля гірського масиву Карліт, (озеро Од на 2185 м над рівнем моря, у місті Кути ((Піренеї східні піренеї )), і впадає в Середземне море, за декілька кілометрів від Нарбонна,на кордоні департаментів Од і Еро. Од тече по території регіону Лангедок - Руссільон. Річка дала назву одноіменному департаменту Од.

Походження назви[ред.ред. код]

Вперше згадується в Руссільон ському циркулярі 1432 року. В давнину і в середні віки мала безліч назв: Нарбон (Полібій), атаксія (Страбон, Пліній Старший, Помпоній Мела), Адіс. Ймовірно, справжня назва походить від деформованого Атаксія, даного Старбоном (Географія, книга IV). У свою чергу, ім'я Атаксія походить від галіського слова atacos, що означає бурхливий, дуже швидкий.


Паводок 1999 року[ред.ред. код]

Для середземноморського клімату характерний високий рівень опадів, що випадають восени, що може стати причиною руйнівних паводків. 12-13 листопада 1999 року в нижній течії річки стався паводок, який мав катастрофічні наслідки: 35 загиблих, близько сотні врятованих за допомогою плавзасобів, тисячі пошкоджених будівель і підприємств, 5000 гектарів частково спустошених виноградників, також були пошкоджені водопроводи, каналізація та звалище. Причиною паводку стало поєднання двох чинників - небачений рівень опадів (у Лезіньян-Корбьер до 620 мм, тобто більше річної норми опадів), а також сильний шторм в Ліонській затоці, який викликав підйом води в морі на 80 см, перешкодивши безперешкодному стоку величезної кількості води.