Ож'є Данець

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ож'є Данець (фр. Ogier le Danois)
Holger danske.jpg
Статуя Ож'є Данця в замку Кронборг зображує героя, сплячого в одному з підвалів цієї будівлі
Міфологія: європейський середньовічний епос
Період життя: 2-я пол. VIII — 1-ша пол. XI століття н. е.
Ім'я іншими мовами:
Місцевість: Франкське королівство, Данія
Заняття: найманець, лицар
Походження: син маркграфа Данії
Династія: ймовірно Скьольдунг
Дружина: Беатриса, дочка Гимера (кохана); англійська принцеса; фея Моргана
Діти: Бодуен (син Беатриси)
Місце поховання: Мо, Франція або
Кронборг, Хельсингер
Пов'язані персонажі Карл Великий
Роланд
Зображення у Вікісховищі?

Ож'є́ Да́нець, також Одж'єр Данець, Ож'є Данський (дан. Holger Danske, нім. Holger De Denemarche, англ. Ogier the Dane, фр. Ogier le Danois, лат. Olgerus dux Daniæ, також відомий як Ож'є Арденський) — один із героїв середньовічного французького епосу, в тому числі циклу про діяння Карла Великого, де Ож'є згадується як один із бунтівних соратників імператора. Через невірну інтерпретацію перекладу Данець з XVI століття стає легендарним «засновником данської держави», сприймаючись як історична особа і народний герой Данії. Найвідоміша скульптура короля Хольгера Данського знаходиться в замку Кронборг (Хельсінгер), де — за легендою — великий воїн дрімає і буде спати, поки Данії не буде загрожувати «смертельна небезпека»[1].

Історія Ож'є[ред. | ред. код]

Згадка про нього як про соратника імператора і хороброго лицаря зустрічається в багатьох баладах і легендах французької літератури середньовіччя. Згідно з ними, Ож'є Данець був пером і васалом імператора Карла Великого, учасником походів в Сарагосу (зокрема, Ронсевальської битви), а також паломництва в Константинополь. Описується також його сварка з імператором через те, що син Ож'є був убитий сином Карла під час гри в шахи. За одним із міфів, Данець не помер, а був вивезений на острів Авалон феєю Морганою.

« Не був страхополохом Одж'єр-Данець,
З васалів кращий, що броню носив колись-то.
(Пісня про Роланда, CCLVI)[2]
»

З XVI століття Ож'є Данець, що трансформувалася в Хольгера, стає популярним героєм міфів і легенд Данії. Хольгер Данський трактується вже як король, який захищав свою країну від ворогів. Згідно з баладами, саме Хольгер запобіг вторгнення остготского короля Теодоріха на землі данів. Після того як Ганс Християн Андерсен написав свою казку про Хольгер (1845 рік), в якій Данець бере участь у захисті Копенгагена від англійської ескадри адмірала Нельсона у 1801 році, з'явилася легенда, що Хольгер спить десь в підземеллях замку Кронборг і буде спати до тих пір, поки Данії не буде загрожувати небезпека. Поширенню легенди сприяла встановленню на початку XX століття в Кронборзі скульптури Ож'є Данця.

Ож'є в хроніках[ред. | ред. код]

Ож'є в епосах[ред. | ред. код]

Ож'є Данець згадується в французьких епічних поемах «Пісні про діяння».

Розвиток легенди[ред. | ред. код]

Ож'є Данець в сучасній літературі[ред. | ред. код]

Ож'є Данець в мистецтві[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • (дан.) Togeby К. Ogier le Danois dans les littératures européennes. København, 1969.

Примітки[ред. | ред. код]