Озарк

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Карта висот плато

Озарк (англ. Ozark) — велике вапнякове плато в центральній частині США, відоме також як особливий культурно-історичний регіон та рекреаційно-туристична область країни. Серце Озарків розташоване в штаті Міссурі, менші за розміром ділянки поширюються на північну частину штату Арканзас, північний захід штату Оклахома та крайній південний схід штату Канзас. У багатьох відносинах (у тому числі в етнографічному) плато Озарк має схожість з Аппалачськими плато та горами.

Географія[ред.ред. код]

Плато цілком розташоване на лівому березі річки Міссісіпі, займаючи загальну площа понад 122 тис. кв. км. (47 тис. кв. миль). Довжина — до 500 км, середня висота 400 — 500 м, максимальна точка — в горах Бостон (до 823 м), на півдні плато (штат Арканзас).

Районування[ред.ред. код]

Гори Сен-Френсіс

Усередині плато виділяються чотири географічні області:

Гідрографія[ред.ред. код]

Річки регіону невеликі, як правило беруть початок на самому плато, впадають у більші річки Міссурі та Арканзас (басейн Міссісіпі, Атлантичний океан). Середня висота плато: 300 — 450 м над рівнем моря. Річкові долини глибокі та каньйоноподібні. Межиріччя мають плоскі вирівняні поверхні, зайняті луками. Геологічно складені галечником та кремнієм.

Геологія[ред.ред. код]

Плато складено переважно вапняками палеозойського віку, на сході є виходи докембрійських порід (гори Сент-Френсіс в штаті Міссурі). Плато схильне водної та вітрової ерозії, а тому сильно розчленоване річками. Широко розвинений карст (підземні печери), каньйони річок. Типовий склад ґрунту регіону представлений червоноземи та жовтоземами. По схилах гір і в піднесених регіонах збереглися незаймані ліси (широколисті, переважно дубові).

Економіка[ред.ред. код]

Здавна ведеться видобуток поліметалічних руд (родовища Сент-Джозеф, Три-Стейтс — переважно виснажені). Велика частина земель регіону в середині XX століття була переведена під сільськогосподарські угіддя. Вирощуються пшениця, кукурудза, плодові культури — яблуні, груші). Останнім часом саме перспективний напрям — туризм культурної та екологічної спрямованості, особливо в національний парк Хот-Спрінгс «Гарячі ключі» (переважно внутрішній). Є мінеральні джерела, мінеральна вода Озарк розливається на продаж.

Культура та населення[ред.ред. код]

Корінне населення регіону — індіанці — були витіснені білими поселенцями в 18-19 століттях. Культура місцевого білого населення носить консервативний характер та зберігає багато в чому традиційних сільський уклад ранніх переселенців (див. реднек та хіллбіллі).

Джерела[ред.ред. код]


Арканзас Це незавершена стаття про Арканзас.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Прапор Канзасу Це незавершена стаття про Канзас.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Прапор Міссурі Це незавершена стаття Міссурі.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Flag of Mississippi.svg Це незавершена стаття про Міссісіпі.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.