Озоносфера

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Озо́новий екран або озоновий шар або озоносфера — шар атмосфери (стратосфери), в межах якого концентрація молекул озону3) в 10 разів вища, ніж біля поверхні Землі. Озоновий шар лежить в стратосфері на висоті від 15 до 35 км.

Розподіл озону в атмосфері (парціальний тиск залежно від висоти)

Завдяки порівняно високій концентрації озону тут інтенсивно поглинається ультрафіолетова частина сонячної радіації. Тому озоновий шар має виняткове значення для розвитку життя на Землі, перешкоджаючи потраплянню на поверхню планети короткохвильового ультрафіолетового проміння, згубного для живих організмів.

Історія відкриття[ред.ред. код]

Озоновий шар відкрили 1913 року Шарль Фабрі та Анрі Буїсон. У 1920-х роках озоновий шар активно досліджував професор оксфордського університету Ґордон Добсон, на честь якого названо одиницю вимірювання товщини озонового шару — одиниця Добсона. 1928 року Добсон організував світову мережу нагляду за озоновим шаром[джерело?], яка працює й досі.

Роль озонового шару для життя на Землі[ред.ред. код]

Озоновий шар поглинає ультрафіолетове випромінювання, небезпечне для живих організмів.

Проте життя на планеті Земля зародилося, вочевидь, в умовах відсутності озонового шару, оскільки збагачена киснем атмосфера — результат діяльності живих організмів.

Озонова діра[ред.ред. код]

Озонова діра — локальне зменшення концентрації озону в озоновому шарі Землі[джерело?]. Пов'язано це з дією фреонів, зменшенням кількості кисню при запусках космічних кораблів та польотами реактивних літаків[джерело?].

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]


Погода Це незавершена стаття з метеорології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.