Озоносфера

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Озоносфе́ра — шар озону в атмосфері на висоті 20—25 км.

Завдяки порівняно високій концентрації озону тут інтенсивно поглинається ультрафіолетова частина сонячної радіації. Тому озоновий шар має виняткове значення для розвитку життя на Землі, перешкоджаючи проникненню на поверхню планети згубного для всього живого ультрафіолетового проміння.

Озо́новий екран або озоновий шар — шар атмосфери (стратосфери), в межах якого концентрація молекул озону3) в 10 разів вища, ніж біля поверхні Землі.

Озоновий шар лежить в стратосфері на висоті від 15 до 35 км.

Історія відкриття[ред.ред. код]

Озоновий шар відкрили 1913 року Шарль Фабрі та Анрі Буїсон. У 1920-х роках озоновий шар активно досліджував професор оксфордського університету Ґордон Добсон, на честь якого названо одиницю вимірювання товщини озонового шару - одиниця Добсона. 1928 року Добсон організував світову мережу нагляду за озоновим шаром[Джерело?], яка працює й досі. Озонова діра- локальне падіння концентрації озону в озоновому шарі Землі. Пов'язано це з дією фреонів, зменшенням кількості кисню при запусках космічних кораблів та польотами реактивних літаків.

Роль озонового шару для життя на Землі[ред.ред. код]

Озоновий шар поглинає ультрафіолетове випромінювання, небезпечне для живих організмів.

Проте життя на планеті Земля зародилося, вочевидь, в умовах відсутності озонового шару, оскільки збагачена киснем атмосфера - результат діяльності живих організмів.

Посилання[ред.ред. код]Озонова діра- локальне падіння концентрації озону в озоновому шарі Землі. пов'язано це з дією фреонів, зменшенням кількості кисню при запусках космічних кораблів та польотами реактивних літаків.