Окупація Німеччини

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Deutsches Reich
Німеччина
1945 – 1949

Прапор Німеччина

Прапор окупованої Німеччини (Бізонії та Тризонії)

Німеччина: історичні кордони на карті
Мапа поділу Німеччини протягом 1945–1949
Столиця Франкфурт, Бад-Ейнгаузен, Баден-Баден, Східний Берлін
Форма правління Окупація
Історичний період Друга світова війна
 - Акт про капітуляцію Німеччини 7 травня 1945
 - Ліквідовано 1949
Попередник
Наступник
Flag of Germany (1935–1945).svg Третій Рейх
Федеративна Республіка Німеччина Flag of Germany.svg
Німецька Демократична Республіка Flag of East Germany.svg
Саар Flag of Saar (1947–1956).svg
Західний Берлін Flag of Berlin.svg
Commons-logo.svg Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Окупація Німеччини

Німеччина в період між 1945 та 1949 роками переживала період окупації союзниками по Антигітлерівській коаліції, який також відомий як «нульові роки». Цей період характеризувався повоєнними реформами в Німеччині, що тоді не була єдиною державою, а складалася з 4 зон окупації: Американської, Британської, Радянської та Французької. Завершився період «нульових років» утворенням двох німецьких держав: ФРН (23 травня 1949) та НДР (7 жовтня 1949).

Схема поділу Німеччини після Другої Світової Війни

Історія[ред. | ред. код]

Після Другої світової війни питання долі Німеччини було одним з центральних під час обговорення главами держав-учасниць Антигітлерівської коаліції шляхів повоєнного врегулювання. У ході війни Німеччина зазнала тяжких втрат: 13 млн загиблих (18% населення), промислове виробництво скоротилося до 30% порівняно з довоєнним рівнем, висока інфляція. За рішеннями Ялтинської і Потсдамської конференцій Німеччину було поділено на 4 зони окупації, Берлін на 4 сектори. Верховна влада належала урядам СРСР, США, Великої Британії, Франції. З командувачів окупаційних військ було утворено Контрольну Раду, яка у своїй діяльності керувалася союзницькими угодами та рішеннями Потсдамської конференції.

Уже влітку 1946 виявилися принципові розбіжності між західними державами і СРСР у вирішенні питання про майбутнє Німеччини. В грудні 1946 між Великою Британією і США була укладена угода про об'єднання їхніх зон окупації. Так виникла Бізонія (тобто «дві зони»). У лютому 1948 до цієї угоди приєдналася Франція, і Бізонія трансформувалася в Тризонію.

Тризонія приєдналася до «плану Маршалла». Було вирішено питання про скликання в Тризонії Установчих зборів для організації нової влади. Це відбулося без участі СРСР, представники якого вийшли зі складу Союзної контрольної ради на знак протесту проти дій США і Великої Британії.

У трьох західних окупаційних зонах була проведена грошова реформа. Замість рейхсмарки, що майже повністю знецінилася, у червні 1948 р. була введена нова грошова одиниця — західнонімецька марка.

Після окупації[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]