Олд Фірм

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Олд Фірм (англ. Old Firm) — історичне протистояння шотландських футбольних клубів «Селтік» та «Глазго Рейнджерс», що базуються в найбільшому місті країни — Глазго.

Матч між Селтіком та Рейнджерс 27 квітня 2008

Походження назви даного дербі неясне. Одна теорія стверджує, що вираз виник з дня першого матчу між клубами, тобто 1888 року, тому і знайти істину неможливо. Проте, шотландський історик футболу Вільям Мюрей вважає, що «Стара Фірма» зобов'язана своєю назвою комерційним доходами команд від зустрічі між собою, які є рекордними в країні. Ще по одній із версій дана назва для дербі була придумана з метою демонстрації домінуючого становища клубів у місцевому футболі.

До травня 2012 року «Рейнджерс» та «Селтік» вибороли на двох 68 Кубків Шотландії та 99 титулів чемпіонів країни. Домінування клубів переривалось всього лише два рази — в середині 80-х років на футбольну авансцену шотландського футболу вийшли представники так званої «Нової Фірми» (англ. New Firm), команди «Абердін» та «Данді Юнайтед». Другий випадок трапився в сезоні 2006-07 років, коли по результатам першості країни единбурзький «Харт оф Мідлотіан» зміг вклинитись між командами, завоювавши срібні медалі чемпіонату Шотландії.

Станом на лютий 2015 року «Рейнджерс» та «Селтік» провели між собою 400 матчів, 159 перемог в них отримали футболісти «Глазго», 145 — «кельти», 96 поєдинків завершились нічийним результатом[1]. В кожному сезоні клуби зустрічаються по чотири рази в рамках чемпіонату країни, до цих ігор інколи додаються поєдинки обох кубків Шотландії.

Обидва клуби мають шалену підтримку зі сторони вболівальників, причому не тільки у Глазго, але і по всьому світу. Продаж прав на телетрансляції поєдинків «Old Firm» приносить в бюджет «гірської» країни в середньому 120 мільйонів фунтів стерлінгів щорічно.[2]

Статистика[ред.ред. код]

Турнір Матчів Рейнджерс Селтік Нічиї
Шотландська ліга 304 119 100 85
Кубок Шотландії з футболу 49 16 23 10
Кубок Ліги 48 24 22 2
Разом 401 159 145 97

Найбільші перемоги[ред.ред. код]

Селтік[ред.ред. код]

Рейнджерс[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]