Олександр Ходкевич

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
POL COA Chodkiewicz.svg

Олександр Ходкевич (1560—1626) — руський боярин, військовий, державний діяч ВКЛ. Воєвода підляський, староста наревський. Син Яна, старший брат Яна Кароля Ходкевичів, зять Костянтина Корнякта. Предок Миколи Василя Потоцького.

Життєпис[ред. | ред. код]

Виховувався разом з Яном Каролем, виїхав до єзуїтської академії в Інґольштадті 1586 року, де студіював філософію, право. У травні 1588 року надрукував, захистив наукову працю. Восени 1589 року виїхав до Італії на подальші студії. Через припинення викладів у Падуанському університеті не закінчив його. Був у Венеції при дворі Дож Венеції, звідки повернувся до Литви в першій половині 1590. 18 травня 1592 з братом поділив спадок, отримав резиденцію в Миші, графство Шкловське. 1599-го брав участь в сутичках Ходкевичів з Радзивіллами, 1600 — у волоській війні, 1601 — в Інфляндії з братом.

Стосунки з братом зіпсулись через зближення з його найзатятішим ворогом — князем Янушем Радзивіллом, гостро виступав проти братових симпатій до єзуїтів, «вразив» одруженням з міщанкою-шляхтичкою Катериною Корнякт 1609 року. Конфлікту сприяли його амбіції, старший вік, вражаюча кар'єра Яна Кароля, майнові суперечки; суперечку допоміг залагодити Єронім Ходкевич. Після смерті Яна Кароля організовував похорони, опікував вдову. В 1624—1625 відновив діяльність, на оршанських сеймиках захищав від нападок королівського двору гетьмана Х. Радзивілла.

Сім'я[ред. | ред. код]

Єдиний син помер рано, донька Анна Єфросина внесла як віно Шклов, Миш чоловіку Прокопу Сенявському.

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Herbst S. Chodkiewicz Aleksander h. Gryf z Mieczem (†1626) // Polski Słownik Biograficzny. — Kraków, 1937. — T. ІІІ/1, zeszyt 11. — 480 s. — S. 355. (пол.)

Посилання[ред. | ред. код]