Олена (свята)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Олена
Brosen icon constantine helena.jpg
Костянтин та Олена
Свята Рівноапостольна
лат. Flavia Iulia Helena Augusta
У миру: Флавія Юлія Гелена Августа
Народилася 250
Helenopolisd, Туреччина
Померла 330
Константинополь, Стамбул або Нікомедія, Стародавній Рим
Поховання Mausoleum of Helenad, Трірський кафедральний собор, Ватиканські музеї і Laterand
У лику святий
Медіафайли на Вікісховищі

Олена[1][2] (грец. Ἁγία Ἑλένη; Флавія Юлія Гелена Августа, лат. Flavia Iulia Helena Augusta, ~250—†330, Трір[3]) — жінка римського імператора Констанція I Хлора і мати імператора Костянтина Великого.

Життєпис[ред. | ред. код]

Згідно з деякими джерелами[4] королева Олена була дочкою британського князя (кунінга) Коеля і можливо родичкою Марка — першого християнського правителя Британії за часів коли в Британії проповідував апостол Симон Зилот Кананіт.

Вихована в християнській вірі. Перша жінка римського імператора Констанція I Хлора, від шлюбу з яким народився майбутній римський імператор, Костянтин. Саме він першим з правителів Риму прийняв християнство, встав на захист громадян своєї держави, які її сповідували, офіційно визнав її найбільш поширеним віросповіданням у царстві Римському того часу і врешті-решт, з власної волі, як правитель царства, зробив християнство і його цінності основою своєї держави, а прийняття християнської віри — основною умовою для отримання римського громадянства. Очевидно, що християнське виховання отримане в дитинстві від матері Олени зіграло в становленні особистості Костянтина далеко не останню роль.

Імператриця Олена відома своєю державницькою, правозахисною і дослідницькою діяльністю, а також проведеними нею розкопками в Єрусалимі, під час яких було знайдено Животворний Хрест та інші реліквії Страстей Христових.

Багато людей і християнських спільнот в усьому світі вшановують Олену разом з її сином, царем Костянтином як святу та рівноапостольну, визнаючи їх вагомий внесок як у захист християнської спільноти і християн в часи їх правління в Римській імперії так і в поширення серед жителів їх царства і людства в цілому православної віри — діяльність, яка уподібнює їх першим апостолам.

Пізніше, подібно до Олени і Костянтина за внесок у захист і утвердження християнської віри на Русі ім'я рівноапостольних буде дано також правителям Київської Русі — великій княгині Ользі (у хрещенні теж Олені) і великому князю Володимиру (у хрещенні — Василеві).

Джерела[ред. | ред. код]

  1. 3 червня Православна Церква урочисто звершує пам'ять святих рівноапостольних царя Костянтина і його матері цариці Олени
  2. Життя святих
  3. Kann Hans-Jochim. Auf den Spuren von Konstantin und Helena. Trier, 2007. S. 21. (нім.)
  4. http://krotov.info/history/04/alymov/alym_08.html

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]