Олешківські піски

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Олешківські піски
Центральна частина піщаної арени навесні
Центральна частина піщаної арени навесні
46°35′00″ пн. ш. 33°03′00″ сх. д. / 46.58333° пн. ш. 33.05000° сх. д. / 46.58333; 33.05000Координати: 46°35′00″ пн. ш. 33°03′00″ сх. д. / 46.58333° пн. ш. 33.05000° сх. д. / 46.58333; 33.05000
КраїнаУкраїна Україна
РегіонХерсонська область
РозташуванняОлешківський район
Довжина150 км
Ширинадо 40 км
Площа1 612-2 100 км²
Клімат
Середньорічна температура10,2  °C
Середня температура січня−2,4  °C
Середня температура липня22,6  °C
Річний рівень опадів419  мм
Олешківські піски (Україна)
Олешківські піски
Олешківські піски
Олешківські піски (Херсонська область)
Олешківські піски
Олешківські піски
CMNS: Олешківські піски на Вікісховищі

Оле́шківські піски́ — другий за розмірами піщаний масив (арена) у Європі[1], розташований у Олешківському районі за 30 км на схід від міста Херсона, за Дніпром, та за 30 км від узбережжя Чорного моря[2]. Власне дніпровські піски займають площу 161 200 га, а з міжаренними землями — 210 000 га[3]. Назва походить від назви міста Олешки. Піски складені з безмежних барханів («кучугурів»), висотою близько 5 м, давніх піщаних алювіальних відкладень Дніпра. У складі пісків — 7 необліснених арен: Каховська, Казачолагерна, Олешківська, Чалбаська, Чулаківська, Іванівська, Кінбурнська[3]. Найбільша з них у діаметрі має розмір близько 15 км. Національним банком України у 2015 році випущено ювілейну монету Олешківські піски.

На території Олешківських пісків організовано природоохоронну зону — Національний природний парк «Олешківські піски».

Генезис[ред. | ред. код]

Олешківські піски. Оглядовий майданчик з боку с. Раденськ
Олешківські піски. Оглядовий майданчик з боку села Раденськ

У нинішньому своєму вигляді піски з'явились порівняно недавно. У низинах Дніпра піски існували завжди, але їхнє просування стримував покрив степової рослинності. У XIX сторіччі сюди почали завозити овець (один лише барон Фальц-Фейн, засновник заповідника Асканія-Нова, володів величезними отарами до мільйона голів[4]), які знищили траву, звільнили піски, а вітрова ерозія дала їм можливість розширюватися. За словами П. Костичева, який вивчав Олешківські піски у 1880-х роках, не більше ніж за сто років до того часу піски були суцільно закріплені рослинністю, місцями деревами. Думки, «ніби поява пісків відбулася від зміни кліматичних умов місцевості», Костичев вважав абсолютно голослівними.

« Утворення сипких пісків і перепони до їх закріплення обумовлюються однією і тією ж і притому лише однією причиною: посиленим випасанням худоби.[5] »

У «Журналі загальнокорисних даних[ru]» (рос. Журнал общеполезных сведений) за 1837 рік вказується, що площа лісів на пісках нижнього Дніпра, що становила у 1802 році більше ніж 5000 га, до 1832 року впала практично до нуля[6].

Клімат[ред. | ред. код]

Мікроклімат піщаної арени напівпустельний, проте він помірний, з ознаками субтропічного континентального. Влітку пісок нагрівається до 70 °C, і гарячі висхідні потоки, що йдуть від пісків, розганяють дощові хмари. Тому дощів тут менше, аніж у Херсоні, що на іншому березі Дніпра. Трапляються піщані бурі. Взимку відносно тепло, сильні морози бувають рідко, зими безсніжні, чи малосніжні, сніговий покрив нетривкий.

Гідрологія[ред. | ред. код]

На глибині 30–40 м існує прісний водонасичений пласт. Проте масштабно добувати звідси воду не можна, оскільки рівень ґрунтових вод знизиться і ліси не зможуть вже стримувати піски.

Рослинність[ред. | ред. код]

Рослинність розріджена. Стримують пустелю штучно насаджені щільні соснові ліси. Часто трапляються масштабні пожежі, оскільки ліс легко загоряється влітку через погодні умови.

Лісорозведення[ред. | ред. код]

Дослідні роботи із закріплення пісків були розпочаті наприкінці XVIII століття, але масштабного характеру набули у 18301840 роках у зв'язку з активною діяльністю щодо лісорозведення міністра фінансів графа Канкріна та утворенням Олешківського лісництва[6]. Період генерального межування та наділення селян землею (18591890 роки) став катастрофою для лісів, площа пісків значно збільшилася. Відновлення лісу було продовжене тільки починаючи з 1920-х років. У 1953—1971 роках великі масиви лісу, а також сади та виноградники були посаджені під керівництвом В. М. Виноградова, який у 1968 році отримав звання Заслуженого лісовода УРСР. Зараз піски зупинено по краях величезними штучними лісовими масивами, загальна площа яких становить близько 100 тис. гектарів, які є найбільшим штучним лісом у світі[7].

У регіоні діє Степовий філіал УкрНДІ лісоагромеліорації (УкрНДІЛГА), який розв'язує проблеми комплексного використання пісків, а також створення перешкод на шляху розширення пустелі[3].

Екологія[ред. | ред. код]

Основні фактори впливу на екологічну ситуацію в регіоні: зменшення площі лісу, зменшення шару піску. Зменшення площі лісу викликано вирубкою, пожежами, природною загибеллю соснових насаджень, нездатних до самовідтворення та може призвести до розширення піщаного масиву[6]. З іншого боку, неконтрольоване використання піску для будівництва та розміщення сільськогосподарських об'єктів у регіоні призводить до зниження рівня ґрунтових вод та їх забруднення, що може позбавити мешканців регіону якісної питної води та негативно впливає на ліс[8].

З 2008 року лісові масиви інтенсивно вирубуються, тому що великі площі сильно постраждали від пожеж. Пожежі часто виникають завдяки навмисним підпалам. При пожежах сильно страждають не тільки лісові насадження, але й унікальна фауна цього піщаного масиву.

Раніше в Олешківських пісках знаходився військовий полігон, на якому відпрацьовували бомбардування льотчики з країн Варшавського договору. У зв'язку з цим наукове дослідження регіону було обмежене. Дотепер у пісках знаходиться значна кількість снарядів, що не розірвалися.

Військові навчання[ред. | ред. код]

У зв'язку з агресією Росії щодо України й окупацією Кримського півострова міністерство оборони України відновило військові навчання на колишньому полігоні, що перебуває під охороною й у віданні національного природного парку[9].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Найбільшим піщаним масивом у Європі є Рин-піски, що простяглися від Західного Казахстану до Калмикії Прикаспійською низовиною на площі 40 тис. км².
  2. Стаття у «Газеті по-київські».
  3. а б в (рос.) Роман Е. Г. Олешковские пески. Природное образование. Архівовано 25 травень 2015 у Wayback Machine. — НПП «Олешковские пески», 2012.
  4. Чивилихин Владимир, Поющие пески.
  5. Берг Л. С. Климат и жизнь. / Вопрос об изменении климата в историческую эпоху.
  6. а б в Попков М., Полякова Л. Сосняки на песчаных аренах нижнеднепровья: история, проблемы, перспективы. Архів оригіналу за 11 березня 2007. Процитовано 9 лютого 2007. 
  7. До Книги рекордів України внесені 2 нових рекорди: «Найбільший штучно насаджений ліс у світі» та «Найбільший піщаний масив України»
  8. Рябцев М. П. Богатство, которое нужно сохранить.
  9. «Олешківські піски» скаржаться на захоплення території військовими — Українська правда, 29 грудня 2015 року.

Посилання[ред. | ред. код]