Оле-Лукойє

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Оле Лукойє)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Оле-Лукойє на малюнку данського художника Вільгельма Педерсена

Оле-Лукойє (дан. Ole Lukøje) — літературний персонаж Ганса Крістіана Андерсена, що ґрунтується на народних казках. Казка розповідає про таємничу містичну істоту схожу на Піщану людину, яка показує дітям сни. Деякі елементи в історії про Оле-Лукойє нагадують також про Морфея, грецького бога сну: наприклад, Оле, як і Морфей, використовує для усипляння дітей спеціальну снодійну рідину (у Оле це солодке молоко).

Ім'я Оле-Лукойє складається з двох частин: Оле — данське чоловіче ім'я, Лукойє перекладається як «Заплющ оченята». Він носить під пахвою дві парасольки, які розкриває сплячим дітям. Для дітей, які вели себе добре, призначена парасолька з красивими картинками. Він допомагає їм бачити красиві приємні сни. Неслухняним дітям Оле Лукойє відкриває парасольку без картинок. Ці діти проводять ніч без сновидінь. У казці Оле-Лукойє відвідує хлопчика на ім'я Яльмар кожну ніч протягом тижня і розповідає йому казки. По ходу казки з'ясовується, що Оле насправді дуже старий. В останній вечір, в неділю, Оле-Лукойє розповідає хлопчикові про свого брата, якого звуть так само, але ще у нього є друге ім'я — Смерть. Він приходить, щоб закрити очі тих, кому прийшла пора піти з цього світу і забрати їх з собою.

Таким чином, образ Оле-Лукойє розпадається на два: подібно до грецьких Танатоса й Гіпноса, богам смерті і сну, герої споріднені і відмінні один від одного. Так «маленький смішний чоловічок виявляється провідником не тільки по царству сновидінь, але і в царство смерті, в якому смутно вгадуються образи Раю та Пекла[1].

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Т. А. Чеснокова. Оле-Лукойє // Світ казок: Антологія / Упоряд. Н. Будур. — М.: ОЛМА-ПРЕСС, 2005. — С. 329-330. ISBN 978-5-373-03803-4 (рос.)
  • Т. М. Суханова. Оле-Лукойє // Енциклопедія літературних героїв / Укл. і наук. ред. С.В. Стахорська. М.: Аграф, 1997. (рос.)

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Т. М. Суханова. Оле-Лукойє // Енциклопедія літературних героїв / Укл. і наук. ред. С.В. Стахорська. М.: Аграф, 1997.