Олівер Венделл Голмс молодший

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Олівер Венделл Голмс молодший
англ. Oliver Wendell Holmes Jr.
Oliver Wendell Holmes Jr circa 1930.jpg
Олівер Венделл Голмс молодший
(бл. 1930)
Народився 8 березня 1841(1841-03-08)
Бостон
Помер 6 березня 1935(1935-03-06) (93 роки)
Вашингтон
Поховання Арлінгтонський національний цвинтар
Громадянство Flag of the United States.svg США
Національність американець
Діяльність юрист, Суддя, адвокат і професор університету
Alma mater Гарвардська школа права
Посада Q11144?
Батько Олівер Венделл Голмс старший

Олівер Венделл Голмс молодший (англ. Oliver Wendell Holmes Jr.)(нар.8 березня 1841, Бостон — пом.6 березня 1935, Вашингтон) — американський теоретик та філософ права, судовий діяч, голова Верховного суду США, син відомого лікаря Олівера Венделла Голмса старшого.

Життєпис[ред.ред. код]

Олівер Венделл Голмс молодший народився у сім'ї відомого лікаря Олівера Венделла Голмса старшого. Сім'я походила від перших поселенців Массачусетса. Його дід по батькові, Ейбіел Голмс (1763–1837), був священиком Гарвардського університету та істориком Нової Англії. Дід по матері, Олівер Венделл, був суддею. На честь діда по матері онук та праонук отримали імена Олівер Венделл — відповідно старший і молодший[1].

Олівер Венделл Голмс, березень 1861

Здобув освіту в приватній школі. 1857 р. вступив до Гарвардського коледжу. Коли у квітні 1861 р. розпочалася Громадянська війна, Голмс добровольцем вступив на службу до військ північних штатів. Протягом війни (1861–1864 рр.) він служив лейтенантом, а згодом капітаном, брав участь у багатьох боях, був тричі поранений.

Після одужання у 1864, Голмс вийшов у відставку і продовжив перервану війною освіту в Гарвардській школі права, яку закінчив 1866.

Після закінчення навчання подорожував Європою, а з поверненням до США розпочав юридичну практику в Бостоні. З 1870 р. був головним редактором заснованого ним юридичного журналу «Американський юридичний огляд». У 1873 році Голмс одружився з Фані Діксвел (англ. Fanny Bowditch Dixwell).

З 1880 р. викладав право в Гарвардській школі права (з 1882 професор Гарвардського університету).

Олівер Венделл Голмс знаменитий своєю довгою службою у Верховному Суді США. Завдяки його стислим і змістовним судовим рішенням, його повазі до рішень виборних законодавчих органів, він є одним з найбільш широко цитованих суддів Верховного суду США. Найвідомішим є його рішення «явна і реальна небезпека» (англ. clear and present danger) в судовій справі «Шенк проти США» 1919 р. Голмс займав посаду Голови Верховного суду США до 12 січня 1932 р. і в свої 90 років був найстарішим суддею цього суду, що було безпрецедентним явищем в історії американського правосуддя[2]. Наступник О. В. Голмса на посаді голови Верховного суду США Бенджамін Кардозо охарактеризував Голмса як «найбільший юридичний інтелект в історії англомовного світу». Отримав прізвисько «Великий незгідний» («the Great Dissenter»), через те, що у рішеннях Верховного Суду США, мав свої особливі думки.

Помер Олівер Голмс від пневмонії у Вашингтоні, округ Колумбія, в 1935 році, за два дні до свого 94-річчя. У своєму заповіті, Голмс залишив свій маєток біля Бостона уряду Сполучених Штатів. Похований на Арлінґтонському цвинтарі[3].

Теоретичні погляди[ред.ред. код]

Правові погляди Голмса зводилися до того, що закон — це не готове рішення, а лише основа для прийняття рішень, думка законодавця про право стосовно окремої особи і конкретного факту. Ця думка не є саме право, а лише передбачення того, як буде діяти насправді суд. Незважаючи на можливість існування нормативного підґрунтя (законів, судових прецедентів), саме реакція суду щодо тієї чи іншої обставини або факту є правом. Для хорошої людини мотиви її вчинків коріняться як у законі, так і поза ним — у її свідомості, гідності, совісті. Погана ж людина при виборі правомірного чи неправомірного варіантів поведінки орієнтується на правові обмеження у рамках яких вона може потрапити або не потрапити у в'язницю. Голмс поклав початок розвитку правового прагматизму в уявленні якого розуміння і застосування повинні ґрунтуватися на реаліях сучасного стану, врахуванні інтересів і потреб суспільства. Так, суддя має визначати свою позицію не з вірнопідданства високим політикам, а з вигоди для суспільства; завдання суду — оцінювати закон не з погляду його розумності, а на предмет відповідності Конституції.

Stamp US 1968 15c Holmes.jpg

Театр, кіно, телебачення, і літературні образи[ред.ред. код]

В 1946 р. Луїс Калгерн зіграв О. Голмса (разом з акторкою Дороті Гіш у ролі дружини Голмса Фанні Бовдітч Діксвелл) у фільмі «Дивовижний янкі» (The Magnificent Yankee).

Цитати[ред.ред. код]

Олівер Венделл Голмс молодший належить до когорти найбільш відомих і цитованих американських правників.

 • Ніякий, навіть самий суворий закон, що захищає свободу слова, не зможе захистити людину, яка навмисне крикне «пожежа!» в переповненому театрі і викличе паніку.
 • Те, що залишилося позаду нас, і те, що чекає нас попереду, має дуже невелике значення в порівнянні з тим, що знаходиться у нас всередині.
 • Головне в цьому світі не те, де ми стоїмо, а те, в якому напрямку рухаємося.
 • Якщо хочеш дізнатися, що думає про тебе твій знайомий, розлютити його.
 • Суперечка зрівнює розумних і дурнів — і дурні це знають.
 • Всі люди зануди, крім тих випадків, коли ми їх потребуємо.
 • Секундне осяяння варто досвіду всієї життя.

Твори[ред.ред. код]

Свої правові погляди також виклав у наукових статтях, листах, особливих думках з приводу рішень ВС США.

Примітки[ред.ред. код]

 1. Sheldon Novick, Honorable Justice: The Life of Oliver Wendell Holmes, Little, Brown and Company, 1989(англ.)
 2. Голмс, Олівер Венделл, молодший (1841-1935). Громадянська Освіта
 3. Урочиста тиша Арлінґтона

Література[ред.ред. код]

 • Мироненко О. М. Голмс (Holmes) Олівер Венделл // Юридична енциклопедія: В 6-ти тт. — Т. 6: Т — Я. — К., 2004. — 768 с. — С. 337–338.
 • Титов В. Теоретичні погляди Олівера Венделла Голмса молодшого // Вісник Академії правових наук України. — 2010. — № 3(62). — С. 137–150.
 • Кравченко С. С. Погляди Олівера Венделля Голмса на поняття «закон», «право» і «свобода слова» // Часопис Київського університету права. — 2011. — № 2. — С. 25 — 29.
 • Адыгезалова Г. Э. Оливер Уэнделл Холмс // Правоведение. — 2006. — № 5. — С. 184–196.
 • Catherine Drinker Bowen. Yankee from Olympus: Justice Holmes and His Family. — 1944.
 • White G. E. Justice Oliver Wendell Holmes: Law and the Inner Self. — Oxford: Oxford University Press, 1993.
 • Holmes, Oliver W. The Essential Holmes: Selections from the Letters, Speeches, Judicial Opinions, and Other Writings of Oliver Wendell Holmes, Jr. Ed. Richard A. Posner. — London — Chicago: The University of Chicago Press, 1997.
 • Cushman, Clare. The Supreme Court Justices: Illustrated Biographies, 1789–2012. — 3rd ed. — 2012.

Посилання[ред.ред. код]

терези Феміди Це незавершена стаття про юриста.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.