Олія виноградних кісточок

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Олія виноградних кісточок у прозорій скляній пляшечці

Олія виноградних кісточок являє собою олію, що отримується переважно методом гарячої екстракції з насіння винограду. Є побічним продуктом виноробства.

Спосіб холодного віджиму в дійсності, використовується рідко через порівняно невеликий вихід кінцевого продукту, хоча саме цей метод дозволяє зберегти в олії всі потрібні біологічно активні речовини, що визначають її корисні властивості: цитопротекторні, антиоксидантні та відновлювальні.

Застосування

[ред. | ред. код]

Кулінарія

[ред. | ред. код]

Олія виноградних кісточок починає диміти за високої температури (близько 216 °C), тому її можна використовувати для високотемпературних способів обробки продуктів. Визначається високим вмістом поліненасичених жирних кислот. Завдяки чистому і легкому смаку, її часто використовують для заправки салатів і в майонезах, а також як основу для олійних витяжок з часнику, розмарину й інших прянощів або спецій.

Косметологія

[ред. | ред. код]

Олія виноградних кісточок використовується в тому числі для зволоження шкіри. Крім цього олія застосовується в ароматерапії та як лубрикант перед голінням[1].

Склад

[ред. | ред. код]
Виноградні кісточки (№. 7, 8) і виноград

У таблиці представлено звичайний жирнокислотний склад олії виноградних кісточок:

Кислота Тип Вміст
Лінолева кислота ω − 6 ненасичена 72 %
Олеїнова кислота ω − 9 ненасичена 16 %
Пальмітинова кислота
(Гексадеканова кислота)
насичена 7 %
Стеаринова кислота
(октадеканова кислота)
насичена 4 %
Альфа-ліноленова кислота ω − 3 ненасичені трохи 1 %
Пальмітолеїнова кислота
((9Z)-гексадец-9-енова кислота)
ω − 7 ненасичена трохи 1 %

Олія виноградних кісточок, є рекордсменом щодо вмісту омега-6 жирних кислот серед інших олій (другою йде соняшникова олія ― близько 64%)[2], а також містить від 0,8 до 1,5 % неомилюваних речовин багатих на феноли (токоферол) і стероїди (кампестерол, бета-ситестерол, стигмастерол)[3]. В олії зберігається велика кількість вітаміну Е, але менше, ніж у соняшниковій, сафлоровій, бавовняній або олії рисових висівок[4]. Рекордно високий вміст в продукті вітаміну Е (у виноградній олії його вдесятеро більше, ніж в оливковій) робить його справжнім еліксиром краси та молодості. І це не просто красиві слова. Завдяки цьому компоненту відбувається прискорена регенерація клітин, стабілізація стану їх мембран, які зміцнюються, стають еластичними і захищені від руйнування.[1]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б Олія виноградної кісточки
  2. Olej rzepakowy - zbiór artykułów eksperckich. NIZP PZH - PIB (pl-PL) . 21 жовтня 2020. Процитовано 20 червня 2022.
  3. Oomah, B. D .; Лянг Дж., Годфрі Д., Маца Г. Мікрохвильове нагрівання виноградного насіння: вплив на якість олії // J. Агрі. Food Chem., : журнал. — 1998. — Vol. 46, no. 10. — DOI:10.1021 / jf980412f. Процитовано 2009-06-10.
  4. Гертінг, Д. С.; Друрі, Е. Дж. Е. Вміст вітаміну Е в рослинних оліях і жирах // J. Nutr. [en] : журнал. — 1963 рік. — Vol. 81. Процитовано 2009-06-10.

Посилання

[ред. | ред. код]