Омар Алойот

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Омар Алойот
Вістун
Омар Алойот.jpg
Загальна інформація
Народження 21 березня 1921(1921-03-21)
с. Шонкон, Єсільський район, Казахстан Казахстан
Смерть 15 грудня 1948(1948-12-15) (27 років)
с. Кобло, Старосамбірський район, Львівська область
° загиблий у бою
Національність казах
Псевдо «Коля»
Військова служба
Приналежність Flag of Ukraine.svg Українська держава (1941)
Вид ЗС UPA-Zaslugy1.png УПА

Омар Алойот (нар. 21 березня 1921(19210321), с. Шонкон, Єсільський район, Казахстан — пом. 15 грудня 1948, с. Кобло, Старосамбірський район, Львівська область) — вістун (молодший сержант) УПА, підпільник на псевдо «Коля», народний герой Лемківщини[1]. Національність — казах.

Життєпис[ред. | ред. код]

Народився у селі Шонкон на території Казахстану, пережив сталінський терор голодом. Після початку німецько-радянського збройного конфлікту, мобілізований до складу армії. Але утік і 1944 зголосився до лав УПА на території Лемківщини (тепер Польща).

Бойовий шлях[ред. | ред. код]

З 1944 стрілець сотні командира «Веселого» (курінь Рена). З 1945 — стрілець тактичного відтинку УПА «Лемко» на Закерзонні, згодом — у сотні «Ударник 5» під командуванням майора Степана Стебельського, в якого був певний час особистим охоронцем[2]. Саме майор Стебельський залишив докладні дані про свого ординарця — вихідця з Казахстану:

« „Коля“ - по національності казах. Вже в сотні командира "Веселого" відзначується відвагою і притомністю в бою. ...На кожному кроці закликує воювати за „отдєльна Украіна“, бо „Коля“ воював за „отдєльна Казахстан“. По селах веде пропагандивні розмови з селянами. Був дуже люблений на Лемківщині населенням, а тепер в Самбірщині. Більшовиків ненавидить до крайності... »


Брав участь у рейдах УПА до Словаччини[3]. Командири рекомендували Алойота як виняткового кавалериста. Відкрито сповідував іслам.

Бойові побратими згадують, що Омар укладав пісні казахською мовою про УПА.

Загибель[ред. | ред. код]

Після акції «Вісла» Омар Алойот 29 червня 1947 року з боями переходить на територію УРСР. Переданий у розпорядження так званої «Лемківської сотні» командира Стаха. Вижив після двох важких бою біля с. Ластівка 11 серпня та с. Недільна — тоді загинуло 20 стрільців УПА[4]. Це пришвидшило планову демобілізацію сотні Стаха (10 вересня) та перехід Омара Алойота до підпільної мережі ОУН.

Проводив пропагандистську роботу на території Старосамбірського району. 4 листопада 1948 року вступив у бій з диверсійною групою 91-го полку внутрішніх військ МҐБ СРСР. Загинув у перестрілці разом із членом ОУН Іваном Нагеном-«Хмарою». Місце поховання невідоме.

Нагороди[ред. | ред. код]

1947 — стрілець Омар Алойот-«Коля» поданий на відзначення бойовою нагородою штабом УПА-Захід, але наказу про нагородження не надійшло.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Майор Степан Стебельський. Спогади командира. Газета «Шлях перемоги», ч. 2948, 22 грудня 2010
  2. Генерал Сисоєв дезертирував з УПА до партизанського з'єднання Федорова
  3. Олекса Конопадський. "Казах «Коля». Газета «Шлях перемоги», ч. 2948, 22 грудня 2010
  4. Володимир Мороз. Вістун УПА казах «Коля». Газета «Шлях перемоги», ч. 2948, 22 грудня 2010