Омерта

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Омерта́ (італ. omertà мужність, честь) — кодекс честі, закон мовчання сицилійської і італійської мафії. Основне положення негласного закону честі мафії — мовчання, нерозголошення даних про кримінальну діяльність. Омерта, як кодекс честі мафії знайшла відображення у численних літературних творах і фільмах.

Історичні дані[ред. | ред. код]

Термін омерта виник у Сицилії у 16 сторіччі під час іспанського панування. Мафія загалом, і негласний закон мовчання та відмови від співпраці з владою, зокрема, виник в наслідок жорстокого поводження іноземних окупантів з місцевим населенням. Негласні закони мафії, такі як омерта, виникли через втрату довіри населення до законної влади, почуття безпорадності перед можновладцями. Закони мафії дозволяли пригніченим людям із бідних регіонів Сицилії зберегти свою гідність, пропонували певну стабільність та структуру у взаємовідношенні між членами різних підпільних та злочинних угрупувань.[1]

Основні положення[ред. | ред. код]

Значення омерти побудовано на тому принципі, що держава, влада, закони і приватне життя громадян несумісні речі. Кожна людина мала сама відстоювати свою гідність згідно з неписаними законами мафії: вендети, омерти, без співпраці з владою:

« "Той, хто чекає помочі від закону для власного захисту або дурень, або боягуз. Той, хто не може постояти за себе без допомоги поліції — дурень і боягуз. Видавати свого кривдника поліції — боягузтво, навіть якщо кривдник є небезпечним для тебе, оскільки так ти не зможеш відповісти кров'ю за кров. Видавати ім'я вбивці поліції є проявом боягузтва, навіть якщо він поранив тебе, тому що якщо ти одужаєш ти зможеш помститися. Той, хто був поранений повинен сказати своєму кривдникові: "Якщо я виживу, я вб'ю тебе! Якщо я помру, я прощаю тебе!".[1] »

Звинувачення у порушенні закону омерти вважалося найгіршою образою гідності чоловіка. Кожен мав сам захищати власну гідність без помочі влади. Кожна скривджена людина мала сама помститися за заподіяні кривди, або знайти когось іншого, хто помстився б за неї. Вважалося соромом видавати поліції навіть найлютіших та найсмертельніших ворогів. Порушення закону омерти часто було автоматичним смертним вироком порушникові з боку мафії.[1]

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]