Омофор

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Фреска 14 століття, де зображений св. Григорій Богослов у білому омофорі.

Омофо́р (з грецької "наплічник") — довгий, широкий і стрічкоподібний плат, прикрашений хрестами, що є частиною богослужбового вбрання (облачення) єпископа. Виробляється, як правило, з вовни.

Митрополит Василь (Липківський) в омофорі, 1921 р.

Прикрашається хрестами й покладається на плечі архієрея поверх саккосу, як нагадування про необхідність піклуватись про спасіння заблудлих, як добрий пастир (Ісус Христос) у Євангелії, знайшовши пропалу вівцю (грішника), несе її на своїх плечах додому до спасіння. Тобто омофор символізує роль духовного пастиря — священика як ікони Ісуса Христа. Також омофор зображає благодатні дари архієрея як священнослужителя, тому без омофору, як і без епітрахілі, архієрей не може священнодіяти.

Існують великий та малий омофор. Великий омофор — довга широка стрічка із зображеннями хрестів; огинаючи шию, спускається одним кінцем на груди, іншим — на спину. Малий омофор — широка стрічка із зображеннями хрестів, спускається обома кінцями на груди, попереду зшита або закріплена ґудзиками. Архієрей здійснює всі богослужіння у великому омофорі, окрім літургії, що здійснюється в малому омофорі.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • Богослужение православной церкви (репринтное издание 1912 года). — М.: Даръ, 2005. — С. 111. (рос.)
  • Одеяния духовенства (Настольная книга священнослужителя). — М.: Издательский Совет РПЦ. (рос.)

Посилання[ред.ред. код]