Операція об'єднаних сил

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Емблема Об'єднаних сил

Операція Об'єднаних сил (ООС, англ. Joint Forces Operation) — комплекс військових і спеціальних організаційно-правових заходів українських силових структур, спрямований на протидію діяльності незаконних російських та проросійських збройних формувань у війні на сході України.

Проведення операції передбачається виконанням Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях». Операція Об'єднаних сил, фактично, є переформатуванням Антитерористичної операції (АТО) з введенням воєнного або надзвичайного стану, переданням управління від СБУ, яка формально керувала АТО, до Об'єднаного оперативного штабу ЗСУ.[1] Початок операції об'єднаних сил — з 14:00 30 квітня 2018 року[2].

Основними відмінностями від режиму АТО є:

 • Повноваження з керування військовими і правоохоронними підрозділами на Донбасі переходять від СБУ до Генерального штабу, який очолює Збройні сили України.
 • Вводиться посада Командувача об'єднаних сил для керування всіма військовими і правоохоронними підрозділами, залученими для проведення заходів із забезпечення нацоборони і відсічі збройної агресії Росії в Донецькій і Луганських областях. Командувач об'єднаних сил призначається президентом за поданням начальника Генштабу. Його повноваження також мають бути окремо визначені відповідним рішенням президента. У його підпорядкуванні є Об'єднаний оперативний штаб Збройних Сил. До штабу ввійдуть усі роди Збройних Сил і правоохоронці, які перебуватимуть на території проведення заходів із нацбезпеки до виведення окупаційних військ.
 • Усі рішення в зоні проведення ООС на Донбасі ухвалює Командувач об'єднаних сил.
 • З'явилися поняття «райони бойових дій» і «зони безпеки». «Зони безпеки» розташовані на контрольованих урядом територіях поруч із лінією розмежування. Межі «зон безпеки» визначає начальник Генерального штабу за поданням Командувача об'єднаних сил.
 • На території проведення ООС діє особливий порядок, який наділяє військовослужбовців розширеними правами.

Історія[ред. | ред. код]

Nuvola apps kaboodle.svg Зовнішні відеофайли
Nuvola apps kaboodle.svg YouTube full-color icon (2017).svg На Донбасі почалася ООС: брифінг Сергія Наєва, Краматорськ, 02.05.2018 на сайті YouTube

18 січня 2018 року Верховна Рада України за поданням Президента України Петра Порошенка прийняла закон «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях»[1]. Президент підписав закон 20 лютого[3]. У законі окрема увага приділяється запровадженню воєнного стану. У випадку введення воєнного стану координацію і контроль на окупованій території Донецької і Луганській областей здійснює Об'єднаний оперативний штаб ЗСУ під керівництвом Генштабу.

16 березня Командувачем об'єднаних сил на Донбасі призначено генерал-лейтенанта Сергія Наєва[4]. Командувач об'єднаних сил здійснює керівництво через Об'єднаний оперативний штаб ЗС України, начальник штабу є першим заступником Командувача об'єднаних сил.

30 квітня 2018 року Президент України, Верховний Головнокомандувач Збройних Сил України Петро Порошенко підписав Указ "Про затвердження рішення РНБО «Про широкомасштабну антитерористичну операцію на території Донецької та Луганської областей»[5], яким вводиться в дію рішення Ради національної безпеки і оборони. Глава держави також підписав Наказ Верховного Головнокомандувача ЗСУ «Про початок операції об'єднаних сил із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації на території Донецької та Луганської областей». Згідно з наказом, з 14:00 30 квітня 2018 року, розпочато операцію об'єднаних сил відповідно до плану операції об'єднаних сил. Крім того, Президент підписав наказ Верховного Головнокомандувача «Про затвердження положення про Об'єднаний оперативний штаб ЗСУ».

6 травня 2019 року Президент України Петро Порошенко призначив новим командувачем Операції об'єднаних сил генерал-лейтенанта Олександра Сирського.[6]

5 серпня 2019 року Президент України Володимир Зеленський призначив новим командувачем Операції об'єднаних сил генерал-лейтенанта Володимира Кравченка.[7]

Командування[ред. | ред. код]

Командувачі
Начальники штабу

Цікаві факти[ред. | ред. код]

Емблема Об'єднаних сил, травень 2018.
 • Навесні 2018 року пропонувалася емблема з гаслом "Viribus Unitis".[11] Переклад з латини"Спільними зусиллями".

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б Рада ухвалила закон про реінтеграцію Донбасу. Українська правда. Процитовано 2018-01-18. 
 2. Сьогодні на Донбасі стартує операція Об'єднаних сил, Цензор. НЕТ., 30.04.2018
 3. Президент підписав закон про реінтеграцію Донбасу
 4. Командувачем Об'єднаних сил на Донбасі призначено генерал-лейтенанта Сергія Наєва
 5. Указ Президента України від 30 квітня 2018 року № 116/2018 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 30 квітня 2018 року «Про широкомасштабну антитерористичну операцію в Донецькій та Луганській областях»»
 6. Порошенко призначив новим командувачем ООС Олександра Сирського. https://www.radiosvoboda.org/. Радіо «Свобода». 2019-05-06. Процитовано 6 травня 2019. 
 7. Зеленський змінив командувача Об'єднаних сил. https://www.radiosvoboda.org/. Радіо «Свобода». 2019-08-05. Процитовано 5 серпня 2019. 
 8. Операція об'єднаних сил / Joint Forces Operation. www.facebook.com (uk). Процитовано 2019-11-02. 
 9. Командування Десантно-штурмових військ Збройних Сил України. www.facebook.com (uk). Процитовано 2019-11-02. 
 10. В районі проведення операції Об’єднаних сил танкістів привітали зі святом. Міністерство оборони України. Процитовано 2019-11-02. 
 11. Операція Об’єднаних сил: що це таке і чим відрізняється від АТО - 24 Канал. 24 Канал. Процитовано 2018-08-06. 

Посилання[ред. | ред. код]