Операція об'єднаних сил

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Емблема Об'єднаних сил
Сергій Наєв — Командувач об'єднаних сил
Nuvola apps kaboodle.svg Зовнішні відеофайли
Nuvola apps kaboodle.svg YouTube full-color icon (2017).svg На Донбасі почалася ООС: брифінг Сергія Наєва, Краматорськ, 02.05.2018

Операція об'єднаних сил (ООС, англ. United forces operation) — комплекс військових та спеціальних організаційно-правових заходів українських силових структур, спрямований на протидію діяльності незаконних російських та проросійських збройних формувань у війні на сході України. Проведення операції передбачається виконанням Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях». Операція об'єднаних сил, фактично, є переформатуванням Антитерористичної операції (АТО) з введенням воєнного або надзвичайного стану, переданням управління від СБУ, яка формально керувала АТО, до Об'єднаного оперативного штабу ЗСУ.[1] Початок операції об'єднаних сил — з 14:00 30 квітня 2018 року[2].

Історія[ред. | ред. код]

18 січня 2018 року Верховна Рада України за поданням Президента України Петра Порошенка прийняла закон «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях»[1]. Президент підписав закон 20 лютого[3]. У законі окрема увага приділяється запровадженню воєнного стану. У випадку введення воєнного стану координацію і контроль на окупованій території Донецької і Луганській областях областей здійснює Об'єднаний оперативний штаб ЗСУ під керівництвом Генштабу.

16 березня Командувачем об'єднаних сил на Донбасі призначено генерал-лейтенанта Сергія Наєва[4]. Командувач об'єднаних сил здійснює керівництво через Об'єднаний оперативний штаб ЗС України, начальник штабу є першим заступником Командувача об'єднаних сил.

30 квітня 2018 року Президент України, Верховний Головнокомандувач Збройних Сил України Петро Порошенко підписав Указ "Про затвердження рішення РНБО «Про широкомасштабну антитерористичну операцію на території Донецької та Луганської областей»[5], яким вводиться в дію рішення Ради національної безпеки і оборони. Глава держави також підписав Наказ Верховного Головнокомандувача ЗСУ «Про початок операції об'єднаних сил із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації на території Донецької та Луганської областей». Згідно наказу, з 14:00 30 квітня 2018 року, розпочато операцію об'єднаних сил відповідно до плану операції об'єднаних сил. Крім того, Президент підписав наказ Верховного Головнокомандувача «Про затвердження положення про Об'єднаний оперативний штаб ЗСУ».

Основні відмінності[ред. | ред. код]

  • Повноваження з керування військовими і правоохоронними підрозділами на Донбасі переходять від СБУ до Генерального штабу, який очолює Збройні сили України.
  • Вводиться посада Командувача об'єднаних сил для керування всіма військовими і правоохоронними підрозділами, залученими для проведення заходів із забезпечення нацоборони і відсічі збройної агресії Росії в Донецькій і Луганських областях. Командувач об'єднаних сил призначається президентом за поданням начальника Генштабу. Його повноваження також мають бути окремо визначені відповідним рішенням президента. У його підпорядкуванні є Об'єднаний оперативний штаб Збройних Сил. До штабу ввійдуть усі роди Збройних сил і правоохоронці, які перебуватимуть на території проведення заходів із нацбезпеки до виведення окупаційних військ.
  • Усі рішення в зоні проведення ООС на Донбасі ухвалює Командувач об'єднаних сил.
  • З'явилися поняття «райони бойових дій» і «зони безпеки». «Зони безпеки» будуть розташовані на контрольованих урядом територіях поруч із лінією розмежування. Межі «зон безпеки» визначатиме начальник Генерального штабу за поданням Командувача об'єднаних сил.
  • На території проведення ООС діятиме особливий порядок, який наділятиме військовослужбовців розширеними правами.

Цікаві факти[ред. | ред. код]

Емблема Об'єднаних сил, травень 2018.
  • Навесні 2018 року пропонувалася емблема з гаслом "Viribus Unitis".[6] Переклад з латини"Спільними зусиллями".

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]