Опис ресурсу та доступ

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Опис та доступ до ресурсів (RDA) — стандарт каталогізації, який був оприлюднений у 2010 році[1]? надає інструкції та вказівки щодо формування бібліографічних даних у цифровому середовищі. RDA призначений для використання бібліотеками, музеями, архівами та іншими закладами. Стандарт упроваджений в національних бібліотеках США, Канади, Австралії, Великої Британії. До європейської групи країн, зацікавлених в RDA, належать Данія, Норвегія, Фінляндія, Швейцарія, Шотландія, Італія, Португалія, Іспанія, Хорватія, Швеція, Німеччина, Латвія, Франція, Чехія, Австрія, Польща, Словаччина.

Виникнення[ред. | ред. код]

Ідея RDA розвинулась на Міжнародній конференції щодо принципів та майбутнього розвитку AACR, що відбулася в Торонто в 1997 році[2]. Правом на видання стандарту володіють Американська бібліотечна асоціація, Канадська бібліотечна асоціація, Вищий інститут бібліотечних та інформаційних професіоналів (CILIP, Велика Британія). Стандарт наслідує друге видання англо-американських правил каталогізації (Anglo-American Cataloging Rules, AACR2)[3]. 23 червня 2010 року було опубліковано стандарт на сайті RDA.

Особливості[ред. | ред. код]

Головною метою RDA є спрощення, модернізація правил бібліографічного опису та доступу до ресурсу, змінення підходу до каталогізації. RDA сприяє кластеризації бібліографічних записів (краще представлення інформації про одну і ту ж роботу) для представлення зв'язків між творами і авторами. RDA базується на міжнародних концептуальних моделях ІФЛА: «Функціональні вимоги до бібліографічних записів» (FRBR), «Функціональні вимоги до авторитетних даних» (FRAD), а також на фундаментальному документі ІФЛА «Декларація про міжнародні принципи каталогізації». Стандарт RDA узгоджено з форматами MARC21, MODS, DC, стандартом ONIX, що дає можливість використовувати зміст RDA в різних системах метаданих. Він полегшує пошук, ідентифікацію, відбір та отримання необхідної інформації користувачами.

Українські бібліотекознавці вивчають питання впровадження цього стандарту в Україні[4][5].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Joint Steering Committee for Development of RDA (19 May 2014). RDA: Resource Description and Access. Background. Процитовано 1 January 2015. 
  2. Joint Steering Committee for the Development of RDA (1 July 2009). International Conference on the Principles and Future Development of AACR. Процитовано 26 June 2014. 
  3. Стрішенець Н. Міжнародний стандарт каталогізації "Опис та доступ до ресурсу" ("Resource Description and Access"): особливості впровадження // Бібліотечний вісник. - 2016. - № 1. - С. 41-45.
  4. Стандартизація в діяльності сучасних бібліотек. www.nbuviap.gov.ua. Процитовано 2020-07-10. 
  5. Семінар та засідання Європейської групи RDA (EURIG) — Українська бібліотечна асоціація. ula.org.ua. Процитовано 2020-07-11. 

Посилання[ред. | ред. код]