Опосередкований конфлікт між Іраном і Саудівською Аравією

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Іран(зелений), Саудівська Аравія(помаранчевий), країни-місця ведення конфлікту(червоний)

Опосередкований конфлікт між Іраном і Саудівською Аравією або Холодна війна на Близькому Сході — умовна назва конфлікту між Саудівською Аравією та Іраном, викликаного боротьбою цих країн за домінування в регіоні[1]. Напруженість у відносинах цих країн обумовлено цілим комплексом протиріч між ними в сферах релігії, політики і економіки.

Значну роль у відносинах Саудівської Аравії і Ірану відіграє релігійний чинник. Саудівська Аравія претендує на статус лідера сунітського світу, тоді як Іран — найбільша країна, де офіційно прийнятий іслам шиїтського напряму[2]. Обидві держави посилюють давнє протистояння між цими двома найголовнішими гілками ісламу[3], використовуючи його для досягнення власних політичних цілей.

Початок ірано-саудівського протистояння відносять до 1979 року, коли після повалення прозахідного шаха Мохаммеда Пехлеві в ході Ісламської революції в Ірані була встановлена ​​республіка, на чолі якої стали шиїтські релігійні лідери[4]. Тегеран почав підтримувати збройні шиїтські угруповання і партії за кордоном, що пояснювалося його прагненням створити на Близькому Сході так званий «шиїтський півмісяць» і спробами експорту ісламської революції в інші держави. Опозиційні місцевим режимам шиїтські рухи активізувалися в Саудівській Аравії, Бахрейні, Кувейті. За безпосередньої участі Ірану в охопленому громадянською війною Лівані виникає угруповання Хезболла. Ер-Ріяд, стурбований іранськими діями, постарався зміцнити зв'язки з іншими сунітськими державами, зокрема, створивши Раду співробітництва арабських держав Перської затоки[4]. В ході ірано-іракської війни 1980-1988 років Саудівська Аравія відкрито підтримувала Ірак, надавши Багдаду істотну фінансово-економічну допомогу. Під час «танкерної війни» в Перській затоці траплялися прямі зіткнення саудівських ВПС і військової авіації Ірану[5]. З 1979 року прихильники Ірану почали вести революційну пропаганду в Саудівській Аравії, закликаючи населення країни повстати проти правлячої королівської сім'ї саудитів і «американського панування». Почалися зіткнення між саудівської поліцією і іранськими паломниками. На цьому тлі в 1983 році міністр культури та ісламської орієнтації Ірану Мохаммад Хатамі заявив, що Мекка і Медіна належать всім мусульманам, а хадж є найкращою платформою для політичний дискусій. 31 липня 1987 року, під час хаджу в Мецці, відбулися зіткнення між іранськими паломниками і поліцією Саудівської Аравії, в результаті яких загинуло 402 людини і сотні отримали поранення. Після цього сторони обмінялися вкрай жорсткими заявами, а в 1988 році Саудівська Аравія розірвала дипломатичні відносини з Іраном[5].

Саудівська Аравія вважається головним арабським союзником США в ісламському світі. У свою чергу, після захоплення американських заручників в Ірані в 1979 році американо-іранські відносини різко погіршилися, а в 2002 році президент США Джордж Буш відніс Іран разом з Іраком і КНДР до «осі зла». Хоча відносини Тегерана і Вашингтона в 2015 році покращилися після укладення угоди про «спільний всеосяжний план дій» щодо іранської ядерної програми, Іран і США залишилися противниками.

Саудівська Аравія і Іран є найбільшими виробниками енергоресурсів і постійно конкурують за ринки збуту своїх головних експортних продуктів — нафти і природного газу. Для обох країн надзвичайно важливими є відносини з Китаєм, який став одним з найбільших імпортерів нафти. Китай же зацікавлений у стабільних поставках енергоносіїв, і тому Пекін докладає зусиль для того, щоб встановити міцні відносини з кожним з цих ключових держав в Західній Азії, сприяючи зменшенню напруженості між ними[6].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Іран і Саудити. Холодна війна на "гарячому" Сході. 
  2. Иран против Саудовской Аравии. Новый конфликт между двумя главными государствами исламского мира. Meduza. 2016-01-04. Процитовано 2016-04-10. 
  3. Війна vs діалог. Як сунітсько-шиїтський конфлікт змінює обличчя мусульманського світу. tyzhden.ua (uk). Процитовано 2019-08-27. 
  4. а б Би-би-си, Том Пул Корреспондент. В чем кроется соперничество Ирана и Саудовской Аравии?. BBC News Русская служба (ru). Процитовано 2019-08-27. 
  5. а б Межгосударственные отношения Саудовской Аравии и Ирана. РИА Новости (ru). 20160104T0318+0300Z. Процитовано 2019-08-27. 
  6. Кто стратегический союзник Китая на Ближнем Востоке: Иран или Саудовская Аравия? (переклад ИноСМИ.ру). Fars News Agency[en]. 2016-03-03. Процитовано 2016-09-08.