Орбітальна станція

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Станція Мир
Станція Скайлеб США 1970-х років

Орбітальна станція (ОС) — космічний апарат, призначений для довгострокового перебування людей на навколоземній орбіті з метою проведення наукових досліджень в умовах космічного простору, розвідки, спостережень за поверхнею й атмосферою планети, астрономічних спостережень тощо.

Від штучних супутників Землі відрізняється наявністю екіпажу, що періодично змінюється за допомогою пілотованих космічних кораблів. Вантажні ж кораблі доставляють на ОС запаси палива й матеріалів для функціонування технічних систем станції, засобу життєзабезпечення екіпажу, особисту кореспонденцію його членів, запасні частини для ремонту й модернізації самої станції, блоки встаткування для розширення її функцій, матеріали для проведення нових досліджень тощо. Спускна капсула корабля доставляє на Землю для заміни членів екіпажу, результати проведених досліджень і спостережень.

На ОС є комплекс технічних систем, що забезпечують корекцію орбіти станції, її орієнтацію, стабілізацію, постачання електроенергією (сонячними панелями), зв'язок з центром керування польотами і виконання поставлених завдань.

ОС останніх поколінь (Мир, МКС) мають модульну архітектуру — станція складається з модулів — секцій, що доставляють на орбіту окремо, і, що збирають у єдине ціле на орбіті. Така технологія дозволяє створити станцію з масою, що багаторазово перевищує максимальне корисне навантаження одного ракети-носія, і поступово нарощувати житловий і робочий простір станції, розширюючи, таким чином, як склад екіпажу, так і кількість і номенклатуру проведених на ній робіт.

Орбітальні станції[ред. | ред. код]

Майбутні проєкти[ред. | ред. код]

У 2019 році планується запуск Китайської космічної станції, а у 2021 році — Космічного готелю Aurora. Фахівці Британського міжпланетного товариства опрацьовують проєкт величезного космічного поселення — свого роду сильно збільшений аналог МКС. Космічна колонія планується циліндричної форми і сягатиме в діаметрі трохи менше 6,5 км, а її довжина складе 32 км. Тисячі людей зможуть жити і працювати на борту гігантської орбітальної станції. На думку ідеологів проєкту, створити космічне місто можна буде через 20 років.[1]

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Британці розробляють космічне місто довжиною 32 км. Архів оригіналу за 15 березень 2017. Процитовано 14 березень 2017.