Орда

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Переміщення орди (намету правителя)

Орда — слово тюркського походження, в старовину (до XVIII ст.) історичні суспільно-політичні і військові структури, що знаходяться на території Євразійського степу, як правило, пов'язані з монголами. Може розглядатися як регіональний еквівалент клану або племені. Деякі успішні орди породили ханства.

Серед синонімів слів «орда» здавна вживаються також такі слова як «юрт» і «улус» («нація» або «плем'я»).

(див. також: Юрта — тип переносного житла кочових народів Центральної Азії)

Етимологія[ред.ред. код]

Етимологічно, слово «орда» походить від монгольського слова «ордо»[1] або турецького «орта», що означає сторону, відділ, намет або напрям[2], тлумачиться як обоз, табір або палац, намет[3], місце влади[4] або королівського двору[5][6].

У рамках китайської імперії Ляо, слово «ордо» використовувалось по відношенню до навколишнього середовища найважливіших людей в країні (як Європейського королівського двору), включаючи рабів, слуг і охоронців. Імператори, імператриці і князі мали свої орди.

Пізніше у європейській історичній літературі у зв'язку з створенням негативного образу давніх степових народів Азії це слово набуває негативного значення (щось на зразок «військо-зграя ворогів-кочівників-загарбників»).

Назвою Орда (з великої букви) прийнято позначати суспільно-політичну військову, структуру створену Чингіз-ханом у XIII ст. в степах Євразії. Інші її назви — Монгольська імперія та царство Ординське.

Орди[ред.ред. код]

В руській, польській а згодом і в українській та російській історичній науці ордою прийнято називати будь-яку суспільно-політичну військову структуру кочівників Великого Євразійського степу до XIII ст. Так, можна зустріти згадки про скіфські і сарматські орди, тюркські орди, орди Аттіли, булгарські, половецькі та інші.

На території Південної України за середньовіччя також існували орди:

Відомі орди[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Джерела та література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]